Վարդևանյան. ՔՊ-ն հղում է տալիս ՍԴ հենց այն որոշումներին, որոնց համար ՍԴ-ի հեղինակության վերաբերյալ «ինչ ասես, ասել էին»
10:03 09/07/2021
«Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչ, փաստաբան Արամ Վարդևանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Ծանոթանում եմ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ՍԴ ներկայացված դիրքորոշմանը։
Տեղեկացնեմ, որ փաստորեն այդ կուսակցությունը կայուն հղում է տալիս Սահմանադրական դատարանի ընտրական վեճերի վերաբերյալ նախկին որոշումներին։ Հենց այն որոշումներին, որոնց համար ՍԴ-ի հեղինակության վերաբերյալ «ինչ ասես, ասել էին»։
Իհարկե «փոքրիկ» հանգամանք հաշվի չեն առել, որ ՍԴ մասին նոր օրենքը ուժի մեջ է մտել 2018 թվականի հունվար ամսին, իսկ այդ որոշումները լրիվ այլ ընթացակարգով ՍԴ մասին օրենքի շրջանակներում են ընդունվել, բայց պետք է ըմբռնումով մոտենալ, ի վերջո Արդարադատության նախարարի պաշտոնակատարը բացի այդ կուսակցությանը  ՍԴ-ում ներկայացնելուց այլ ծանրաբեռնվածություն ունի։
Ի դեպ ընտրական օրենսգրքի նորմի մեկնաբանման աղբյուր և դրանով իբր մեզ հակադարձելու միջոց այդ կուսակցության համար հանդիսանում է Դավիթ Հարությունյանի կոնտեքստից կտրված խոսքը, այն պարագայում, որ ուրիշ հարցերում միշտ հակադարձում էին Դավիթ Հարությունյանի մեկնաբանություններին։ Հետաքրքիր բացահայտման միջոց է սահմանադրական արդարադատությունը․․․»։

Вардеванян: «Гражданский договор» ссылается именно на те решения КС, по которым об авторитетности того же КС «что хочешь, говорили»
10:51 09/07/2021
Представитель альянса «Армения», адвокат Арам Вардеванян на своей странице написал:
«Ознакомился с представленной в КС позицией партии «Гражданский договор».
Скажу, что, фактически, эта партия четко ссылается на ранние решения Конституционного суда по избирательным спорам. Именно на те решения, по которым в связи с авторитетностью КС «что хочешь, говорили».
Конечно, не учли одно «маленькое» обстоятельство, что новый закон о КС вошел в силу в январе 2018 года, а эти решения были приняты в рамках закона о КС по совсем другой процедуре, но надо подойти с пониманием, ведь у исполняющего обязанности министра юстиции, кроме представления этой партии в Конституционном суде, есть и другая нагрузка.
Кстати, в качестве источника трактовки нормы избирательного кодекса и способа якобы возражения нам эта партия использует вырванную из контекста фразу Давида Арутюняна, при том, что в других вопросах всегда звучали возражения по поводу комментариев Давида Арутюняна. Интересные вещи раскрывает конституционное правосудие…»