ՍԴ-ն հեռացել է խորհրդակցական սենյակ
Հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու միավորված գործով Սահմանադրական դատարանը հեռացել է խորհրդակցության՝ գործի նյութերի հետազոտման կարգի վերաբերյալ որոշում կայացնելու:
ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանն ասաց, որ գործի նյութերի հետազոտման կարգը որոշելու համար լսվելու է կողմերի դիրքորոշումները:  Նա նշեց, որ այս գործով որոշում կայացնելու համար Սահմանադրական դատարանն ունի ութ օր:
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի ներկայացուցիչ Դավիթ Հարությունյանն ասաց, որ կողմերը պետք է ունենան հավասար հնարավորություն դիմումի վերաբերյալ դիրքորոշում ներկայացնելու համար։ Նրա խոսքով, յուրաքանչյուր դիմող կողմի դիրքորոշումը ներկայացնելուց հետո պատասխանող կողմը՝ ԿԸՀ-ն,  պետք է արձագանքի։
ԿԸՀ նախագահը Տիգրան Մուկուչյանն ասաց, որ յուրաքանչյուր դիմումին առանձին արձագանքելու համար իրենց լրացուցիչ ժամանակ պետք կլինի:
«Հայաստան» դաշինքի նեկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանն առաջարկեց յուրաքանչյուր դիմումատուի համար սահմանել առնվազն 1,5 ժամ:
Գործի նյութերի հետազոտման կարգի վերաբերյալ կողմերի դիրքորոշումները լսելուց հետո դատարանը հեռացավ խորհրդակցության:
Հիշեցնենք, որ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու «Հայաստան» դաշինքի, «Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցության, «Հայոց Հայրենիք» կուսակցության և «Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի դիմումներով գործերը ՍԴ-ում որոշել են միավորել ու քննել նույն նիստում։

CC judges retired into the deliberations room for a decision on procedure of studying the election appeals
16:23 09/07/2021
Judges of the Constitution Court of Armenia have retired into the deliberations room to decide on the procedure of studying the materials of the case, concerning the appeals to declare the June 20 elections to the National Assembly  invalid.
To note, separate appeals have been lodged by the opposition Armenia bloc, I’m Honored bloc, Zartonk (Awakening) National Christian Party and Hayots Hayrenik (Armenian Homeland) Party, challenging the results of the June 20 snap parliamentary elections.The Court is examining all the appeals as part of one case since all concern the same issue.
CC Judge Arman Dilanyan declared at the hearing that the Constitutional Court shall hear the opinions of the judges of the Court and the proposals of the parties before rendering a procedural decision.
The representative of "I am Honoured" bloc Davit Harutyunyan stated that parties to the court hearing shall have equal opportunity to present their positions. In his words, after positions of each of the parties the responding party, which is the Central Electoral Commission (CEC) should provide answers. The Chairman of the CEC Tigran Mukuchyan, meanwhile, stated that clarifications and answers will require additional time. The representative of "Armenia" bloc Aram Vardevanyan proposed to establish 1.5 hours for each of the appeals.
After hearing the opinions and proposals of the participants of the Court proceedings, the judges left for the deliberations rooms to render a procedural decision on studying the materials of the case.