ՍԴ-ն հեռացել է խորհրդակցական սենյակ
Հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու միավորված գործով Սահմանադրական դատարանը հեռացել է խորհրդակցության՝ գործի նյութերի հետազոտման կարգի վերաբերյալ որոշում կայացնելու:
ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանն ասաց, որ գործի նյութերի հետազոտման կարգը որոշելու համար լսվելու է կողմերի դիրքորոշումները:  Նա նշեց, որ այս գործով որոշում կայացնելու համար Սահմանադրական դատարանն ունի ութ օր:
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի ներկայացուցիչ Դավիթ Հարությունյանն ասաց, որ կողմերը պետք է ունենան հավասար հնարավորություն դիմումի վերաբերյալ դիրքորոշում ներկայացնելու համար։ Նրա խոսքով, յուրաքանչյուր դիմող կողմի դիրքորոշումը ներկայացնելուց հետո պատասխանող կողմը՝ ԿԸՀ-ն,  պետք է արձագանքի։
ԿԸՀ նախագահը Տիգրան Մուկուչյանն ասաց, որ յուրաքանչյուր դիմումին առանձին արձագանքելու համար իրենց լրացուցիչ ժամանակ պետք կլինի:
«Հայաստան» դաշինքի նեկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանն առաջարկեց յուրաքանչյուր դիմումատուի համար սահմանել առնվազն 1,5 ժամ:
Գործի նյութերի հետազոտման կարգի վերաբերյալ կողմերի դիրքորոշումները լսելուց հետո դատարանը հեռացավ խորհրդակցության:
Հիշեցնենք, որ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու «Հայաստան» դաշինքի, «Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցության, «Հայոց Հայրենիք» կուսակցության և «Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի դիմումներով գործերը ՍԴ-ում որոշել են միավորել ու քննել նույն նիստում։

КС Армении удалился в совещательную комнату
По объединенному делу по обращению политических партий о признании результатов состоявшихся 20 июня  внеочередных парламентских выборов недействительными КС Армении удалился в совещательную комнату – для принятия решения касательно порядка исследования материалов дела.
Председатель Конституционного суда Арман Диланян указал, что для определения порядка исследования материалов дела будут заслушаны позиции сторон. Он отметил, что у Конституционного суда есть восемь дней для принятия решения по этому делу.
Представитель блока «Честь имею» Давид Арутюнян заявил, что стороны должны иметь равные возможности для представления позиции по обращению. По его словам, после представления позиции каждого заявителя ответчик, ЦИК, должен ответить.
Председатель ЦИК Тигран Мукучян указал, что им потребуется дополнительное время, чтобы ответить отдельно на каждое заявление.
Представитель альянса «Армения» Арам Вардеванян предложил установить минимум 1,5 часа для каждого заявителя.
Выслушав позиции сторон по порядку исследования материалов дела, суд удалился посовещаться.
Отметим, что обращения в КС представили альянс «Армения» во главе со вторым президентом Робертом Кочаряном, блок «Честь имею», партии «Зартонк» («Пробуждение») и «Айоц Айреник» («Армянская Родина»).
Конституционный суд объединил обращения политсил для рассмотрения в одном производстве, отметив, что они касаются одного и того же вопроса.