Լուսինե Սահակյան. Առաջադրված մեղադրանքները Մանվել Փարամազյանը չի ընդունում
Քաջարանի քաղաքապետ Մանվել Փարամուզյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«Հուլիսի 8-ին ժամը 11.15 Քաջարան համայնքի ղեկավար Մանվել Փարամուզյանը Քաջարան քաղաքից բերման է ենթարկվել Երևան՝ ՀՀ ԱԱԾ Քննչական դեպարտամենտ: Քննչական դեպարտամենտ Մանվել Փարամազյանը ներկայացվել է արդեն հուլիսի 9-ին, ժամը 01.24-ին, երբ և կազմվել է նրան ձերբակալելու մասին արձանագրությունը:
Հուլիսի 9-ին Մանվել Փարամազյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասով և 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Մանվել Փարամազյանի ձերբակալման իրավաչափությունը մեր կողմից վիճարկվում է դատարանում, միաժամանակ վարույթն իրականացնող մարմինը դատարան է ներկայացրել Մանվել Փարամազյանին կալանավորելու մասին միջնորդություն, որոնք քննվում են Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոնի նստավայրում:
Առաջադրված մեղադրանքները Մանվել Փարամազյանը չի ընդունում, գտնում է, որ այս ամենը իր նկատմամբ սանձազերծված քաղաքական հետապնդման շղթայի մի մասն է:
Առաջադրված մեղադրանքը կապված է 2017 թվականին Մանվել Փարամազյանի ընկերներից մեկի կողմից սեփականատիրոջից հողատարածք ձեռք բերելու, ապա հետագայում երրորդ անձի, ավելի բարձր գնով, վաճառելու մի պատմության հետ, որի ընթացքում հողատարածքը ձեռք բերողն ու վաճառողը այդ գործարքը պարզապես իրականացրել է իր ազգականի անվամբ: Թեև նշված գործարքն իրականացվել է օրենքով սահմանված կարգով, նոտարական կարգով, կադաստրային գրանցումով ու չի ենթադրում որևէ ապօրինություն, ու անհասկանալի է, թե դրա ենթատեքստում ինչպես հնարավոր է հանցակազմ նշմարել, այնուամենայնիվ ինքը՝ Մանվել Փարամազյանը որևէ առնչություն չի ունեցել այդ գործարքին: Առաջադրված մեղադրանքին առավել փաստարկված ու մանրամասն կանդրադառնանք առաջիկայում:
Նման պարագայում, տեղի ունեցածի մեջ հանցակազմ նշմարելը, առավել ևս այդ ամենը Մանվել Փարամազյանի հետ կապելը ակնհայտ է դարձնում, որ առնչվում ենք իրավական դաշտից դուրս գտնվող գործողությունների հետ»։

Адвокат мэра города Каджаран Сюникской области Армении Манвела Парамазяна – лусине Саакян – выступила с заявлением, в котором говорится:
«8 июля в 11:15 глава общины Каджаран Манвел Парамазян был подвергнут приводу из города Каджаран в Ереван, в Следственный департамент СНБ РА. Манвел Парамазян был доставлен в Следственный департамент уже 9 июля в 01:24, тогда и был составлен протокол о его задержании.
9 июля Манвелу Парамазяну было предъявлено обвинение по ч. 3 ст. 38-178, ч. 4 ст. 311, ч. 2 ст. 154.2 УК РА.
Правомерность задержания Манвела Парамазяна оспаривается нами в суде, одновременно с этим осуществляющий производство орган представил ходатайство об аресте Манвела Парамазяна, которое рассматривается в резиденции Кентрон суда общей юрисдикции Еревана.
Манвел Парамазян не принимает предъявленные обвинения, считая все это частью цепочки развязанного против него политического преследования.
Предъявленное обвинение связано с одной историей – приобретения в 2017 году одним из друзей Манвела Парамазяна земельного участка у собственника и дальнейшей его продажи третьему лицу по более высокой цене. При этом покупатель и продавец земли эту сделку просто совершил от имени своего родственника. Хотя и указанная сделка была совершена в соответствии с законом, в нотариальном порядке, с кадастровым учетом и не подразумевает какого-либо беззакония, и непонятно, как в ее контексте можно видеть состав преступления, тем не менее, сам Манвел
Парамазян не имел к этой сделке никакого отношения. Мы более подробно коснемся предъявленного обвинения в ближайшее время.
В таком случае видеть состав преступления в произошедшем, тем более связывать все это с Манвелом Парамазяном, делает очевидным одно: мы имеем дело с действиями, находящимися вне правового поля».