Բաքուն և Մոսկվան քննարկել են սահմանի սահմանազատմանն առնչվող հարցեր
Բաքուն և Մոսկվան բանակցությունների հերթական փուլ են անցկացրել ադրբեջանա-ռուսական սահմանի սահմանազատման շուրջ։ Այս մասին, Interfax.az-ի հաղորդմամբ, հայտնել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն:
«2021 թ. հուլիսի 6-9-ը Բաքվում տեղի ունեցավ իններորդ հանդիպումը Արտաքին գործերի փոխնախարար, Ադրբեջանի նախագահի սահմանների և Կասպից ծովի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Խ.Ա. Խալաֆովի ու ռուս-ադրբեջանական սահմանազատման համատեղ հանձնաժողովում ռուսական պատվիրակության ղեկավար Բիլյալիտդինովի մասնակցությամբ։
Հանդիպմանը քննարկվել են սահմանազատման գործընթացի շարունակությանը վերաբերող հարցեր, հաստատվել են դաշտային սահմանազատման աշխատանքների կազմակերպման և անցկացման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը», - ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
ԱԳՆ-ն ասել է, որ սահմանային նշանների տեղադրումը կշարունակվի` համաձայն հանձնաժողովի 2021 թվականի աշխատանքային ծրագրի:
«Սահմանազատման աշխատանքների ընթացքում նշվեց երկու երկրների մասնագետների լավ համակարգված կառուցողական աշխատանքը: Համատեղ հանձնաժողովի հաջորդ նիստը տեղի կունենա Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում: Դրա անցկացման ժամկետը կհամաձայնեցվի դիվանագիտական ուղիներով», - ընդգծում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն:

Москва и Баку обсудили вопросы, связанные с демаркацией границы
Москва и Баку провели очередной раунд переговоров по демаркации азербайджано-российской границы, об этом, как пишет Interfax.az, сообщает МИД Азербайджана.
«6-9 июля 2021 года в Баку под председательством заместителя министра иностранных дел, специального представителя президента Азербайджана по вопросам границ и Каспийского моря Х.А.Халафова и руководителя российской делегации в совместной российско-азербайджанской демаркационной комиссии А.А.Билялитдинова состоялось девятое заседание Совместной азербайджано-российской демаркационной комиссии.
На заседании были обсуждены вопросы, связанные с продолжением процесса демаркации, утверждены документы, необходимые для организации и проведения полевых демаркационных работ», - говорится в заявлении внешнеполитического ведомства.
МИД подчеркивает, что установка пограничных знаков будет продолжена в соответствии с планом работы комиссии на 2021 год.
«При проведении демаркационных работ отмечена слаженная конструктивная работа специалистов обоих государств. Следующее заседание Совместной комиссии состоится на территории Российской Федерации. Сроки его проведения будут согласованы по дипломатическим каналам», - подчеркивает МИД Азербайджана.