ՍԴ-ն մերժեց Արմեն Սարգսյանին որպես վկա դատարան հրավիրելու Հրայր Թովմասյանի միջնորդությունը
Սահմանադրական դատարանում շարունակվում է հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու միավորված գործով դատաքննությունը:
Նախ ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը ներկայացրեց ՍԴ կայացրած որոշումները դատավոր Հրայր Թովմասյանի միջնորդությունների վերաբերյալ։
ՍԴ-ն բավարարել է միջնորդությունը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանից պահանջել հնարավորինս սեղմ ժամկետում ՍԴ ներկայացնել իր և ՄԻՊ աշխատակամզի կողմից ԱԺ արտահերթ ընտրությունների շրջանակներում կատարած մշտադիտարակումների արդյունքում արձանագրված մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ զեկույցները կամ հաղորդումները։
ՍԴ-ն մերժեց Հրայր Թովմասյանի մեկ այլ միջնորդություն՝ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին որպես վկա հրավիրել դատարան։
Ա. Դիլանյանի խոսքով, միջնորդությունը մերժվել է նկատի ունենալով, որ Սահմանադարական դատարանի մասին Սահմանադրական օրենքի 52-րդ հոդվածով ամրագրվում է՝  դատավարության կողմի որպես վկա հանդես գալու դատավարական ընթացակարգը մինչդեռ նախագահը սույն գործով կողմի դատավարական կարգավիճակ չունի։
Նշենք, որ երեկ ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանը հանդես էր եկել միջնորդություններով։ Նա մասնավորապես նշել էր, որ ուզում է Հանրապետության նախագահից դատարանում լսել՝ իր վրա որևէ ճնշում, հարադրանք չի եղել, միանձնյա որոշել է, խորհրդակցել է, նպատակահարմար է գտել ընտրությունները նշանակել հունիսի 20-ին:
Այսօր ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանն ասաց, որ իր կողմից  միջնորդությունը մերժվել է, քանի որ պարզապես վրիպակ էր եղել և հիմա շտկում է ու առաջարկում է  Հանրապետության նախագահին սույն գործով ներգրավել որպես վկա Սահմանադրական դատարանի մասին սահմանադրական օրենքի 55-րդ հոդվածով։
«Սրա հիմնավորումն այն է, որ գործով երեք դիմողները հարց են բարձրացրել, որի պատասխանները ոչ պատասխանողը, ոչ հարակից պատասխանողները չեն կարող տալ։ Սա գործի ելքի համար էական նշանակություն ունեցող հանգամանք է։ Էական  հանգամանք է նաև հանրության համար։
Իմ ներքին համոզմունքը  կայանում է  դրանում, որ կասկածներ  չունեմ, որ  նախագահին հարկադրվել է, պարտադրվել է, բայց դատարանը պետք է անդրադառնա դրան, գնահատական տա դիմողների բարձրացրած հարցերին և գնա առաջ։
Իմ մտահոգությունը պայմանավորված է դրանով, դատարանն այդ հարցի պատասխանը չի կարող ստանալ այլ կերպ, քան նախագահին որպես վկա ներգրավելու և այդ հարցերի պատասխաններն իրենից ստանալու միջոցով։ Ուստի առաջարկում եմ Հանրապետության նախագահին սույն գործով ներգրավել որպես վկա»,- ասաց Հրայր Թովմասյանը։
ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանն առաջարկեց շարունակեց լսել դիմող «Հայաստան» դաշինքի բացատրությունները, միջնորդություններին անդրադառնալ մոտակա ընդմիջմանը։ Դատավորների մեծամասնության որոշմամբ միջնորդությանը կանդրադառնան ընդմիջումից հետո խորհրդակցության սենյակում։

Armenia’s top court denies motion to summon President Armen Sarkissian as witness
The Constitutional Court of Armenia on Saturday continued hearings on the opposition appeals challenging the official results of last month’s snap parliamentary elections.
The top court received separate election appeals from the opposition Armenia bloc, I’m Honored bloc, Zartonk (Awakening) National Christian Party and Hayots Hayrenik (Armenian Homeland) Party last week and decided to examine them as part of one case. The court opened hearings in the case on Friday.
At today’s hearing, Constitutional Court Chairman Arman Dilanyan ruled on two motions filed by judge Hrayr Tovmasyan on Friday.
He granted one of the motions to oblige the human rights defender to submit to the Constitutional Court reports on human rights violations recorded by the ombudsman’s office during the election period.
Separately, Dilanyan denied another petition of Hrayr Tovmasyan to summon President Armen Sarkissian to testify in court as a witness in the case. He argued that the president does not have a procedural status of a party in the case.
Hrayr Tovmasyan stated today that his motion was denied just because it was erroneous, asking the court to involve Armen Sarkissian as a witness in the case in accordance with Article 55 of the law "On Constitutional Court".
“The rationale behind the petition is that three plaintiffs in the case raised a question, to which neither the respondent nor the co-respondents can answer. This is a circumstance that is significant for the outcome of the case. This is an essential circumstance for society as well,” he said.
The judge stated he had no doubts that the president was forced to set the elections for June 20, stressing the court must consider the issue.
Chairman Arman Dilanyan suggested continuing to get acquainted with the arguments of the Armenia alliance and to consider the petitions during the break. By the decision of the majority of judges, the motion will be examined in the deliberations room after the break.