ՍԴ-ն մերժեց Արմեն Սարգսյանին որպես վկա դատարան հրավիրելու Հրայր Թովմասյանի միջնորդությունը
Սահմանադրական դատարանում շարունակվում է հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու միավորված գործով դատաքննությունը:
Նախ ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը ներկայացրեց ՍԴ կայացրած որոշումները դատավոր Հրայր Թովմասյանի միջնորդությունների վերաբերյալ։
ՍԴ-ն բավարարել է միջնորդությունը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանից պահանջել հնարավորինս սեղմ ժամկետում ՍԴ ներկայացնել իր և ՄԻՊ աշխատակամզի կողմից ԱԺ արտահերթ ընտրությունների շրջանակներում կատարած մշտադիտարակումների արդյունքում արձանագրված մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ զեկույցները կամ հաղորդումները։
ՍԴ-ն մերժեց Հրայր Թովմասյանի մեկ այլ միջնորդություն՝ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին որպես վկա հրավիրել դատարան։
Ա. Դիլանյանի խոսքով, միջնորդությունը մերժվել է նկատի ունենալով, որ Սահմանադարական դատարանի մասին Սահմանադրական օրենքի 52-րդ հոդվածով ամրագրվում է՝  դատավարության կողմի որպես վկա հանդես գալու դատավարական ընթացակարգը մինչդեռ նախագահը սույն գործով կողմի դատավարական կարգավիճակ չունի։
Նշենք, որ երեկ ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանը հանդես էր եկել միջնորդություններով։ Նա մասնավորապես նշել էր, որ ուզում է Հանրապետության նախագահից դատարանում լսել՝ իր վրա որևէ ճնշում, հարադրանք չի եղել, միանձնյա որոշել է, խորհրդակցել է, նպատակահարմար է գտել ընտրությունները նշանակել հունիսի 20-ին:
Այսօր ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանն ասաց, որ իր կողմից  միջնորդությունը մերժվել է, քանի որ պարզապես վրիպակ էր եղել և հիմա շտկում է ու առաջարկում է  Հանրապետության նախագահին սույն գործով ներգրավել որպես վկա Սահմանադրական դատարանի մասին սահմանադրական օրենքի 55-րդ հոդվածով։
«Սրա հիմնավորումն այն է, որ գործով երեք դիմողները հարց են բարձրացրել, որի պատասխանները ոչ պատասխանողը, ոչ հարակից պատասխանողները չեն կարող տալ։ Սա գործի ելքի համար էական նշանակություն ունեցող հանգամանք է։ Էական  հանգամանք է նաև հանրության համար։
Իմ ներքին համոզմունքը  կայանում է  դրանում, որ կասկածներ  չունեմ, որ  նախագահին հարկադրվել է, պարտադրվել է, բայց դատարանը պետք է անդրադառնա դրան, գնահատական տա դիմողների բարձրացրած հարցերին և գնա առաջ։
Իմ մտահոգությունը պայմանավորված է դրանով, դատարանն այդ հարցի պատասխանը չի կարող ստանալ այլ կերպ, քան նախագահին որպես վկա ներգրավելու և այդ հարցերի պատասխաններն իրենից ստանալու միջոցով։ Ուստի առաջարկում եմ Հանրապետության նախագահին սույն գործով ներգրավել որպես վկա»,- ասաց Հրայր Թովմասյանը։
ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանն առաջարկեց շարունակեց լսել դիմող «Հայաստան» դաշինքի բացատրությունները, միջնորդություններին անդրադառնալ մոտակա ընդմիջմանը։ Դատավորների մեծամասնության որոշմամբ միջնորդությանը կանդրադառնան ընդմիջումից հետո խորհրդակցության սենյակում։

Конституционный суд отклонил ходатайство Грайра Товмасяна о приглашении Армена Саркисяна в суд в качестве свидетеля
11:39 10/07/2021
В КС Армении 10 июля продолжается рассмотрение объединенного дела о признании результатов состоявшихся 20 июня в Армении внеочередных парламентских выборов недействительными.
Председатель Конституционного суда Армении Арман Диланян представил сперва вынесенные КС решения по ходатайствам судьи Грайра Товмасяна.
Так, КС удовлетворил ходатайство и потребовал от Защитника прав человека (омбудсмена) РА в максимально сжатые сроки представить в КС отчеты или сообщения о нарушениях прав человека, зафиксированных аппаратом омбудсмена в результате мониторинга, проведенного в рамках внеочередных парламентских выборов.
При этом КС отклонил другое ходатайство Грайра Товмасяна – о приглашении президента РА Армена Саркисяна в качестве свидетеля в Конституционный суд.
По словам А.Диланяна, ходатайство было отклонено с учетом того, что статья 52 Конституционного закона РА «О Конституционном суде» предусматривает процессуальную процедуру выступления стороны в качестве свидетеля, в то время как президент не имеет процессуального статуса стороны по данному делу.
Напомним, судья КС Грайр Товмасян накануне представил 3 ходатайства. В частности, он указал, что хотел бы услышать в суде от президента республики, оказывалось ли на него давление, было ли ему это навязано или он единолично решил, посоветовался, посчитал целесообразным назначить выборы на 20 июня.
Сегодня судья Конституционного суда Грайр Товмасян заявил, что его ходатайство было отклонено, потому что произошла просто ошибка, сейчас он исправляет ее и предлагает привлечь по этому делу президента Республики в качестве свидетеля – в соответствии со статьей 55 Конституционного закона РА «О Конституционном суде».
«Обоснованием для ходатайства служит то, что трое истцов по делу подняли вопрос, ответа на который ни ответчик, ни соответчики дать не могут. Это обстоятельство, имеющее существенное для исхода дела значение. Это существенное обстоятельство также для общества.
Я убежден, у меня нет никаких сомнений, что президента принудили, его заставили, но суд должен рассмотреть это, дать оценку поднятым истцами вопросам и двигаться дальше.
Моя обеспокоенность обусловлена тем, что суд не может получить ответа на этот вопрос иначе, как путем привлечения президента в качестве свидетеля и получения ответов на эти вопросы от него. Поэтому предлагаю привлечь президента Республики в качестве свидетеля по этому делу», - указал Грайр Товмасян.
Председатель Конституционного суда Арман Диланян предложил продолжить знакомиться с разъяснениями альянса «Армения», к ходатайствам же обратиться во время перерыва. По решению большинства судей, ходатайство будет рассмотрено после перерыва в совещательной комнате.
Отметим, что обращения в КС представили альянс «Армения», блок «Честь имею», партии «Зартонк» («Пробуждение») и «Айоц Айреник» («Армянская Родина»). Конституционный суд объединил обращения политсил для рассмотрения в одном производстве, отметив, что они касаются одного и того же вопроса.