Ջավախքում իրարանցում է առաջացրել Կարծախի մաքսակետը Ախալքալաք տեղափոխելու լուրը
Թուրքիայի խնդրանքին, որ վրացական կողմը մաքսակետը տեղափոխի Կարծախից Ախալքալաք, վրացական կողմը դրական էր արձագանքել, բայց Վրաստանի Եկամուտների ծառայությունից վստահեցնում են, որ տեղափոխման հարց չի քննարկվում, որ չի էլ եղել նման խնդրանք, տարածված ինֆորմացիան տեխնիկական սխալի արդյունք է՝ կամ լրագրողն է սխալ հասկացել, կամ թարգմանիչն է սխալ թարգմանել: Jnews-ը կապ է հաստատել տեղեկատվության սկզբնաղբյուրի՝ «Բաթումելեբիի» հետ, որտեղից ձայնագրություն տրամադրել են, որից պարզ է դառնում՝ լրագրողը չի սխալվել:
Վրաց-թուրքական համատեղ մաքսային կոմիտեի 3-րդ հանդիպման ժամանակ Թուրքիայի առևտրի փոխնախարար Ռիզա Թունա Տուրագային հայտարարել էր, որ Թուրքիան կցանկանար մաքսային և բոլոր տեսակի ընթացակարգերն իրականացվեն Ախալքալաքում: Ինչին էլ Վրաստանի ֆինանսների նախարարության Եկամուտների ծառայության ղեկավար Լեւան Կակավան պատասխանել էր, որ հարցը դրական լուծում կստանա:
Այս լուրը կայծակնային արագությամբ տարածվել է Ջավախքում և մեծ իրարանցում առաջացրել:
Jnews-ը հեռախոսազրույց է ունեցել Եկամուտների ծառայության հասարակության հետ կապերի բաժնի ներկայացուցիչ Թամար Անդրիաձեի հետ: Նա վստահեցրել է, որ Կարծախի մաքսակետի տեղափոխման հարց չկա, տարածված տեղեկությունը տեխնիկական սխալի հետևանք է։
«Եղել է տեխնիկական սխալ, որը չեմ կարող ասել թարգմանիչն է թույլ տվել, թե լրագրողն է սխալ հասկացել։ Ոչ մի բանի տեղափոխում չի լինի, այս չափսի գործող մաքսային անցակտեի տեղափոխում չի լինի, դա սխալ է, այդ սխալը գործակալությունը պետք է ուղղեր, որը տարածվել էր։ Այդպիսի բան Թուրքիայի կողմից չի եղել, և էլի եմ ասում՝ դա տեխնիկական սխալ էր, որը պետք է ուղղվեր։ Ոչ Թուրքիայի կողմից, ոչ Վրաստանի կողմից այդպիսի խոսք չի եղել», – ասել է Թամար Անդրիաձեն:
Քանի որ տարածված տեղեկատվության սկզբնաղբյուրը «Բաթումելեբի» կայքն է, Jnews-ը կապ է հաստատել խմբագրության հետ՝ պարզելու, արդյո՞ք տեխնիկական սխալ է եղել: Խմբագրությունը կայքին տրամադրել է մի ձայնագրություն, որտեղ էլ պարզ լսելի է «Բաթումելեբիի» լրագորղի հարցը և Թուրքիայի առևտրի փոխնախարար Ռիզա Թունա Տուրագայի պատասխանը, որին ներկա է գտնվել նաև թարգմանիչը։
«Բաթումելեբիի» լրագրողը Ռիզա Թունա Տուրագային հարցրել է, թե ինչո՞ւ է թուրքական կողմը պահանջում Կարծախի մաքսակետը տեղափոխել Ախալքալաք, որին հետևել է հետևյալ պատասխանը. «Կարծախում առկա ենթակառուցվածքը բավարար չէ մաքսային գործողություններն արագ իրականացնելու համար: Հետևաբար, մեզ համար կարևոր է, որ Ախալքալաքում իրականացվեն մաքսային ընթացակարգեր, և այլևս ձգձգումներ չլինեն: Մենք կարծում ենք, որ եթե մաքսային գործողություններն իրականացվեն Ախալքալաքում, ապա տվյալ ընթացակարգերը կարագանան»։

Информация о перенесении по просьбе Турции таможенного пункта в Ахалкалаки вызвала большой резонанс среди жителей Джавахка
Согласно сведениям, распространившимся вчера, Турция попросила грузинскую сторону перевести все виды таможенных процедур в Ахалкалаки вместо Карцахи, на что грузинская сторона ответила, что даст положительное решение. Эта информация вызвала большой резонанс среди жителей Джавахети. Однако Налоговая служба Министерства финансов Грузии опровергла, отметив, что об этом даже не было речи и что таможенный пункт в Ахалкалаки переводиться не будет.
Для уточнения информации и внесения конкретики, а также для выяснения, действительно ли возможно проведение таможенных процедур пограничного пункта в Ахалкалаки, JNEWS провел телефонный разговор с Тамар Андриадзе, сотрудником по связям с общественностью Службы доходов. Она уверяет, что распространенная информация – результат технической ошибки.
«Произошла техническая ошибка, которую я не могу сказать, переводчик ее допустил, или же журналист неправильно понял. Никакого переноса не будет, не будет переноса действующего КПП такого размера, это неверно, эту ошибку должно было исправить агентство, которое распространило данную информацию. Со стороны Турции не было такого разговора, повторяю, это была техническая ошибка, которую нужно было исправить. Такого разговора не было ни со стороны Турции, ни из Грузии», – сказала Тамар Андриадзе.
Поскольку первоисточником информации является «Батумелеби», Jnews связался с редакцией сайта, чтобы выяснить, действительно ли имела место техническая ошибка. Редакция предоставила сайту запись, на которой четко слышны вопрос журналиста и ответ заместителя министра торговли Турции.
Журналист спрашивает замминистра, почему турецкая сторона просит перенести таможню в Ахалкалаки. Следует такой ответ: «Существующей инфраструктуры в Карцахи недостаточно для быстрого проведения таможенных операций. Поэтому для нас важно, чтобы таможенные процедуры проходили в Ахалкалаки и больше не было задержек. Мы думаем, что если таможенные операции будут проводиться в Ахалкалаки, то эти процедуры будут ускорены».