ՍԴ-ն կրկին մերժեց Արմեն Սարգսյանին ՍԴ հրավիրելու միջնորդությունը
Սահմանադրական դատարանում հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու միավորված գործով դատաքննությունը ՍԴ-ն երկրորդ անգամ մերժեց ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանի միջնորդությունը՝ Հանրապետության նախագահին հրավիրել դատարան և պարզաբանումներ ստանալ ընտրության քվերակության օրը հունիսի 20-ին նշանակելու որոշման վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ նույն միջնորդությունը Հ. Թովմասյանը նաև երեկ էր ներկայացրել, որը դատարանը մերժել էր։
Դատարանը բավարարեց Հրայր Թովմասյանի մեկ այլ միջնորդությունը, որը վերաբերում է Դատական դեպարտամենտից տեղեկատվություն պահանջելուն: ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանն ասաց, որ Դատական դեպարտամենտից կպահանջեն  ՀՀ քրեական օրենսիք 226.2 հոդվածի բովադակությանը դատական պարկատիայում տրված մեկնաբանության վերաբերյալ տեղեկատվություն։
Հիշեցնենք, որ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու «Հայաստան» դաշինքի, «Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցության, «Հայոց Հայրենիք» կուսակցության և «Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի դիմումներով գործերը ՍԴ-ում  միավոել են ոի  քննում են նույն նիստում։

Конституционный суд во второй раз отклонил ходатайство Грайра Товмасяна о приглашении Армена Саркисяна в КС
13:45 10/07/2021
В КС Армении 10 июля продолжается рассмотрение объединенного дела о признании результатов состоявшихся 20 июня в Армении внеочередных выборов в Национальное Собрание РА недействительными.
Конституционный суд во второй раз отклонил ходатайство судьи Грайра Товмасяна о приглашении президента РА Армена Саркисяна в качестве свидетеля в КС – с целью получения у него разъяснений касательно решения о назначении выборов в НС 20 июня.
Отметим, что аналогичное ходатайство Грайр Товмасян представил и на заседании КС 9 июля, но суд его отклонил.
При этом КС удовлетворил другое ходатайство Грайра Товмасяна, которое касается получения информации из Судебного департамента.
Председатель КС Арман Диланян указал, что из Судебного департамента потребуют информации касательно трактовки, данной в судебной практике содержанию статьи 226.2 УК РА.