Ինչքա՞ն ժամանակ են COVID-19-ով հիվանդացած մարդիկ զգում դրա ախտանիշները
COVID-19-ով վարակված տասը մարդուց մեկը հիվանդանալու պահից վեց ամիս շարունակ ունեցել է հիվանդությանը բնորոշ ախտանիշներ՝ հազ, հևոց։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է Straits Times թերթը ՝ վկայակոչելով Սինգապուր Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոնի (NCID) ուսումնասիրությունը։
Ուսումնասիրության համաձայն, ավելի հազվադեպ դեպքերում անձը, ով հիվանդացել է COVID-19-ով, երկար ժամանակ ունեցել է անընդհատ հոգնածություն, գլխապտույտ և անքնություն։
Գիտնականները պարզել են, որ չնայած կովիդը հիմնականում ազդում է թոքերի վրա, այն նաև մեծացնում է սրտանոթային հիվանդությունների զարգացման ռիսկը:
«Որոշ մարդկանց մոտ վիրուսը վնասում է արյան անոթները և, մասնավորապես, փոքր անոթները, որոնք կան մարմնի յուրաքանչյուր մասում, ինչը հանգեցնում է արյան մատակարարման արգելափակմանը և արյունահոսությանը», - ասել են հետազոտողները։
Միևնույն ժամանակ գիտնականները նշում են, որ պարզ չէ այն պատճառը, թե ինչու հիվանդության ախտանիշները պահպանվում են նույնիսկ ապաքինումից հետո:
Ուսումնասիրությունը, որը սկսվել է 2020 թվականի հունվարին Սինգապուրում COVID-19- ի առաջին դեպքերը պարզելուց հետո, հանրային առողջապահական կլինիկաներում 288 հիվանդ է մասնակցել: Նրանք վերահսկվել են վարակվելու առաջին շաբաթներից վեց ամիս:

Как долго переболевшие COVID-19 испытывают его симптомы? Выяснили ученые
У каждого десятого переболевшего COVID-19 полгода с момента заражения наблюдаются стойкие синдромы заболевания, такие, как кашель, одышка, сообщает газета Straits Times со ссылкой на исследование Национального центра инфекционных заболеваний (NCID) Сингапура.
Как передает РИА Новости, согласно исследованию, в некоторых, более редких случаях, у человека, перенесшего COVID-19, долгое время наблюдалась постоянная усталость, головокружение, бессонница.
Ученые выяснили, что несмотря на то, что ковид воздействует в основном на легкие, он также повышает риск развития сердечно-сосудистых заболеваний.
"У некоторых людей вирус Sars-CoV-2 повреждает кровеносные сосуды и, в частности, мелкие сосуды, которые есть в каждой части тела, что приводит к блокировке кровоснабжения и кровотечению", - заявил один из исследователей Барнаби Янг.
При этом ученые отмечают, что причина, по которой симптомы заболевания сохраняются даже после выздоровления, не ясна.
В исследовании, которое началось в январе 2020 года после выявления первых случаев COVID-19 в Сингапуре, приняли участие 288 пациентов государственных поликлиник. Они находились под наблюдением с первых недель с момента заражения на протяжении полугода. Исследование проводилось, чтобы изучить воздействия COVID-19 в долгосрочной перспективе и проследить за развитием иммунитета после заболевания.