Զինծառայողների քվեարկության ողջ գործընթացը որևէ կերպ չի կարող համապատասխանել Սահմանադրության կոնկրետ հոդվածներին. Վարդևանյան
11:44 10/07/2021
Սահմանադրական դատարանում շարունակվում է հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու միավորված գործով դատաքննությունը: «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյան երեկ սկսել էր ներկայացնել իրենց դիմումը,  որը սակայն աշխատանքային օրվա ավարտով պայմանավորված՝ ընդմիջվեց։
Այսօր Արամ Վարդևանյանը շարունակեց ներկայացնել իրենց դիմումում առանձնացված հանգամանքները։
Նա ներկայացրեց զինծառայողների ընտրության վերաբերյալ հանգամանքը, ինչն առանջնային նշանակություն ունեցող հարց է։
«Զինծառայողների քվեարկության գործընթացը բացառապես գաղտնի է։ Այդ գաղտնիությունը չի տարածվում բացառապես մեկ սուբյեկտի համար՝ քաղաքական, իշխանական, վարչական լծակ ունեցող միավորի, որը մասնակցում է  քվեարկությանը։
Զինծառայողներին բերում են ընտրատեղամաս։ Երբ նախկինում խոսում էին, որ մարդկանց մեքենաներով բերեցին տեղամաս, բոլորն ասում էին՝ դա ընտրախախտում է։
Հիմա պատկերացրեք՝ եթե մարդկանց բերում են  ընտրատեղամաս փաստացի իրենց վերադասի իրավահարաբերության մեջ գտնվող անձ։ Հերիք չէ նման անձ բերում է  ընտրատեղամաս, մի հատ էլ  ռազմական ոստիկանության ծառայողներն էլ հսկում են պրոցեսը։ Դրա վերաբերյալ տեսանյութեր էինք հրապարակել»,- ասաց Ա. Վարդևանյանը։
Նա նշեց, որ հիմա այս պայմաններում ինչպե՞ս կարող են քաղաքական գործընթացին  մասնակցող ուժերն ապահովել վերահսկողություն, երբ ոչ մեկ չի տեղեկացնում, թե որտեղ են քվեարկելու զինծառայողները. «Հարց է առաջանում՝ դրա գաղտնիության  հատուկ պահպանման ռեժիմի օրենսդրական նպատակը ո՞րն է եղել»։
Արամ Վարդևանյանն ընդգծեց՝ զինծառայողների առհասարակ քվեարկության  սկզբից մինչև վերջ գործընթացը որևէ կերպ չի կարող համապատասխանել Սահմանադրության թե  7-րդ, թե 75-րդ հոդվածին, ուղղակի չի կարող։
«Չի կարող լինել մի իրավիճակ, որ  ցուցակներն ամբողջությամբ գաղտնի են»,- ասաց «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչը։
Նա նաև հայտարարեց, որ քվեարկությանը մասնակցած 109 հազար 618 քաղաքացու դեպքում նրանց անձնագրերը չեն աշխատել։
«Արդյո՞ք նորմալ է, որ ընտրություններին մասնակցում է 1 միլիոն 281 հազար մարդ, որոնցից 109 հազար 618-ի անձնագիրը չի աշխատունմ։ Ուղղակ չի աշխատում։ Այդ 109 հազար 618-ի քվեի մասով վստահությունը դնում ենք բացառապես մասնագետի վրա, մասնագետ, որը կարող է այդ պահին լրացնել այլ անձի տվլալ։ Ենթադրենք Արամ Վարդևանյանը մասնակցելով քվեարկությանը չաշխատող  անձնագրով, դառնում է լրիվ այլ անձ, որն, օրինակ, տևական ժամանակ բնակվում է  ՌԴ-ում  ու չի վերադարաձել Հայաստան, և մենք ունենում ենք ընտրակեղծարարության դասական հստակ աշխատող մեխանիզմ»,- ասաց Ա. Վարդևանյանը։
Նա ընդգծեց՝ 109 հազար 618 դեպքը բացառություն չէ, սա արդեն օրինաչափության տարրեր է պարունակում։ Ա. Վարդևանյանը բերեց նաև հստակ օրինակ։
Նա ներկայացրեց դիմումում առկա այլ հանգամանքներ ևս, իսկ վերջում նշեց, որ սույն վեճի լուծումը նաև ուղենշային է լինելու ՀՀ-ում ընտրական վեճերի լուծման տեսանկյունից, կարծում է՝ այդ մասով էլ այս վեճի լուծումն առանցքային նշանակություն է ունենալու։
«Այո, մենք գտնում են, որ անվավերության հիմքերն առկա են, միանշանակ պնդում ենք։ Պնդում ենք, որ առհասարակ ընտրություն արդյունքներն անվավեր ճանաչելու հիմքերը կան։ Դրանք պայմանավորված են ընտրական ոլորտում թե քանակական, թե որակական այն  իրավախախտումների հետ կապված, որոնք ներկայացրեցինք։
Բարձր դատարանին խնդրում ենք՝ եթե  արձանագրվում է  անվավեր ճանաչելու հանգամանքը, օգտվել կամ –կամ հնարավորությունից՝ կամ նշանակել ընտրությունների երկրորդ փուլ կամ ապահովել մանդատների բաշխման նոր կարգ»,- ասաց Արամ Վարդևանյանը։
Այս գործով դատաքննությունը սկսվել է հուլիսի 9-ին:
Դատական  նիստի ամբողջ ընթացքը՝ տեսանյութում։

Арам Вардеванян: Весь процесс голосования военных никак не может соответствовать конкретным статьям Конституции РА
16:19 10/07/2021
В КС Армении 10 июля продолжается рассмотрение объединенного дела о признании результатов состоявшихся 20 июня в Армении внеочередных парламентских выборов недействительными.
Представитель альянса «Армения» Арам Вардеванян 9 июля начал представлять обращение политсилы, однако представление разъяснений было прервано в связи с окончанием рабочего дня.
Сегодня Арам Вардеванян продолжил излагать обстоятельства, выделенные в обращении альянса «Армения» в КС.
Он представил обстоятельства о голосовании военнослужащих на выборах, что, по его словам, является вопросом первостепенной важности.
«Процесс голосования военнослужащих носит исключительно конфиденциальный характер…
Военнослужащих привозили на избирательный участок. Когда в прошлом говорили, что людей на избирательный участок привозили на машинах, все утверждали, что это нарушение избирательного законодательства.
А теперь представьте, если людей привозит на избирательный участок их вышестоящее начальство. Мало того, что человек, с которым у них такие правоотношения, привозит их на избирательный участок, еще и Военная полиция контролирует процесс. Касательно этого были опубликованы и видеоматериалы», – сказал А. Вардеванян.
Он озвучил вопрос: в этих условиях, как участвующие в политическом процессе силы могут обеспечить контроль, когда никто не сообщает, где будут голосовать военнослужащие? «Возникает вопрос, в чем заключалась законодательная цель особого режима секретности?» – сказал он.
Арам Вардеванян подчеркнул, что процесс голосования военнослужащих на выборах 20 июня – от начала до конца – никак не может соответствовать ни 7-й, ни 75-й статье Конституции, просто не может.
«Не может быть ситуации, когда списки полностью засекречены», – сказал представитель альянса «Армения».
Он также сообщил, что у 109 618 граждан, принявших участие в голосовании, не действовали паспорта.
Он представил и другие обстоятельства, содержащиеся в обращении альянса «Армения» в КС и в конце отметил: разрешение этого спора станет ориентиром с точки зрения разрешения избирательных споров в Республике Армения.
«Да, мы считаем, что основания для аннулирования есть, мы однозначно настаиваем. Мы настаиваем на том, что есть основания для признания результатов выборов недействительными в целом. Они обусловлены количественными и качественными нарушениями в избирательной сфере, которые мы представили.
Мы просим Верховный суд, если будет зафиксировано обстоятельство признания результатов недействительными, воспользоваться возможностью либо-либо: либо назначить второй тур выборов, либо обеспечить новый порядок распределения мандатов», – сказал Арам Вардеванян.