Կարո՞ղ ենք արձանագրել, որ դատախազությունն այդ հարցով չգիտի,թե ում լիազորությունների տիրությում է․ Արա Զոհրաբյան
ՍԴ–ում քննվող ԱԺ ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու հարցի շամանակ «Զարթոնք» կուսակցության ղեկավար Արա Զոհրաբյանը դատախազության ներկայացուցչից հետաքրքրվեց, թե արդյոք բռնության կոչերի մասով դատախազությունում նյութեր պատրաստվել են կամ քրեական գործեր հարուցվել են։ Ի պատասխան դատախազության ներկայացուցիչն արձագանքեց․
«Այո, առնվազն չորս հարցուցված գործ ունենք. որոշումների օրինակը տրվել է բարձր դատարանին»։
Զոհրաբյանը փորձեց հստակեցնել, թե արդյոք դրանցում կան հունիսի 8-ի, 13-ին, 14-ին և 15 -ին Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած հայտարարությունների մասով։ Դատախազության ներկայացուցիչն ասաց, որ այո, այդ բոլորի մասով կան։
Հարց ու պատասխանի շարունակությունը ստորև․
Ա․ Զոհրաբյան- Որոշումը կայացնելու ժամանակ 17,06 2012 վարչական դատարանի վճիռը եղե՞լ է,թե՝ ոչ, այսինքն՝ որոշումներն այս վճռից հետո է կայացվել,թե առաջ։
Դատախազություն- Եթե չեմ սխալվում՝ առաջ, դրանցից մեկով գուցե ՝ հետո։
Ա․ Զոհրաբյան-Ձեր կարծիքով՝Սահմանադրաիրավական նորմերի մեկնաբանման հարցում ո՞ր մարմիը պետք է մեկնաբանումը կատարի։
Դատախազություն- Այդ հարցը մեր լիազորությունների շրջանակից դուրս է և նշեցինք այն հնարավոր մարմինը, որը որ հնարավոր է լուծում տա։
Ա․ Զոհրաբյան-Ո՞ւմ լիազորությունների տիրույթում է, որպեսզի հասկանանք ումից ակնկալենք այդ վարքագիծը։
Դատախազություն- Մենք պարզ ասացինք՝ մեր լիազորություններից դուրս է, մնացածը դիմողի որոշելիքն է։
Ա․ Զոհրաբյան-Կարո՞ղ ենք արձանագրել, որ դատախազությունն այդ հարցով չգիտի,թե ում լիազորությունների տիրությում է։

Мы можем зафиксировать, что прокуратура не знает, в рамках чьих полномочий данный вопрос? – Ара Зограбян
21:12 12/07/2021
Глава партии «Зартонк» Ара Зограбян поинтересовался у представителя прокуратуры, были ли подготовлены материалы в прокуратуре по части призывов к насилию или были ли возбуждены уголовные дела. В ответ представитель прокуратуры заявил: «Да, как минимум четыре уголовных дела, образец решений передан Высокому суду».
Зограбян задал уточняющий вопрос, содержатся ли в них заявления Никола Пашиняна, сделанные 8-го, 13-го, 14-го и 15-го июня. Представитель прокуратуры ответил утвердительно.
Продолжение ответов и вопросов приводится ниже:
А. Зограбян – При вынесении решения было в наличии решение административного суда от 17.06.2021 или нет, то есть, решения были вынесены после данного вердикта или до него?
Прокуратура – Если не ошибаюсь, до, по одному из них – может быть, после.
А. Зограбян – По-вашему, в вопросе трактовки конституционно-правовых норм какой огран должен выполнить тратковку?
Прокуратура – Данный вопрос вне наших полномочий, мы отметили вероятный орган, который, возможно, вынесет решение.
А. Зограбян – В рамках чьих полномочий данный вопрос? Чтобы мы понимали, от кого ожидать ответа.
Прокуратура – Мы ясно сказали: вопрос вне наших полномочий, остальное дело решения истца.
А. Зограбян – Мы можем зафиксировать, что прокуратура не знает, в рамках чьих полномочий данный вопрос?