Ոստիկանները բռնություն գործադրելով «առանձնապես վտանգավոր հանցագործ» Մխիթար Զաքարյանին պառկացրել են գետնին. փաստաբան
09:27 12/07/2021
Փաստաբան Երեմ Սարգսյանը գրում է.
«Իրավապահ մարմիններին չի հետաքրքրում իրենց հեղինակությունը: Սուտն ու կեղծիքը դարձրել են ուղենիշ, այնինչ դրանք իրավապահ և օրինապահ բառերին հականիշ են։
Ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ բանավոր պայմանավորվածության համաձայն այսօր ժամը 00։00-ի սամաններում գնացել ենք քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության շենք, մտել ենք ներս և հայտնել, որ պայմանավորվածության համաձայն ինքնակամ ներկայացել ենք։
Ոստիկանները ձևացրել են, թե իբրև տեղյակ չեն, թե ինչու ենք եկել և առաջարկել են սպասել, մինչև ճշտում կատարեն։ Այդ ընթացքում ժամանակ շահելով, ընդամենը մոտ 2-3 րոպե անց նույն ոստիկանության շենքի մեկ այլ մուտքից դուրս են եկել ոստիկանական 2 միկրոավտոբուսներ, դրանից դուրս են թափվել բազմաթիվ դիմակավորված և ինքնաձիգավոր անձինք, անօրինական կարգով և անհամաչափ ուժ ու բռնություն գործադրելով «առանձնապես վտանգավոր հանցագործ» Մխիթար Զաքարյանին պառկեցրել են գետնին՝ նկարահանել, որից հետո բռնությամբ ներս տարել, այդ ընթացքում խոչընդոտելով նաև փաստաբանների գործունեությանը։
Համառ ջանքերից հետո փաստաբաններին ևս ներս են թողել և հետագա գործողությունների ընթացքում պարզվել է, որ 2 օր է ոստիկանության աշխատակիցներն ակնհայտ անօրիանական գործողություններով և կեղծիքներով հիմքեր են նախապարաստել Մ․Զաքարյանին ձերբակալելու համար, ոպեսզի իրականացանեն այս խայտառակ մասկի-շոուն։
Ոստիկանների անօրինական գործողությունների վերաբերյալ  հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել։
Ձերբակալման հիմքն այն ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ են, թե իբրև ոստիկանության Մեղրիի բաժնի աշխատակիցները բազմաթիվ այցեր են կատարել Մխիթար Զաքարյանի տուն, սակայն դռները փակ լինելու պատճառով չեն կարողացել քննիչի մոտ ներկայանալու ծանուցագիր հանձնել։
Իրականում ոստիկաները տեղեկացված են եղել, որ ընտանիքի անդամը հատուկ տանը սպասում է, որպեսզի հանձնեն ծանուցագիրը, խնդրել ենք՝ այդպիսին լինելու դեպքում այն հանձնել կամ տեղեկացնել դրա մասին։ Դիտավորյալ չեն հանձնել և չեն տեղեկացրել։
Պնդում եմ, որ այդ ծանուցագիրը հանձնելու անհնարինության մասին տեղեկություններն ակնհայտ կեղծ են, որոնց վերաբերյալ ունեմ անհերքելի ապացույցներ։

Адвокат: Полицейские незаконно и с применением неравномерной силы уложили на землю «особо опасного преступника» Мхитара Закаряна
Адвокат Ерем Саркисян пишет:
«Правоохранительных органов не интересует их репутация. Ложь и фальшь стали для них ориентиром, в то время как они являются антонимами слов правоохранитель и хранитель закона.
В соответствии с устной договоренностью с высокопоставленными должностными лицами Полиции сегодня, около 00:00, мы отправились в здание Главного управления уголовной полиции, вошли внутрь и сообщили, что, согласно договоренности, мы явились добровольно.
Полицейские сделали вид, будто не знают, для чего мы пришли, и предложили нам подождать, пока уточнят. Выигрывая время, всего через 2-3 минуты из другого подъезда того же здания выехали 2 полицейских микроавтобуса, из которых вышло множество людей в масках и с автоматами, которые незаконно и с применением неравномерной силы уложили на землю “особо опасного преступника” Мхитара Закаряна, засняли происходящее, после чего насильно завели в здание, препятствуя в это время и работе адвокатов.
После упорных усилий адвокатов также пустили внутрь. В ходе дальнейших действий выяснилось, что уже 2 дня сотрудники Полиции явно незаконными действиями и фальсификациями подготавливали почву для задержания М.Закаряна, чтобы провести это позорное маски-шоу.
Защита подала заявление о преступлении в связи с незаконными действиями Полиции.
Основанием для задержания послужили заведомо ложные сведения о том, что сотрудники мегринского отдела Полиции якобы многократно посещали дом Мхитара Закаряна, чтобы вручить ему повестку о явке к следователю, однако не смогли сделать этого, поскольку двери были заперты.
В действительности, полицейские были осведомлены, что член семьи специально ждет дома, чтобы вручили повестку. Мы попросили в таком случае вручить ее или поставить в известность об этом. Умышленно не вручили и не уведомили.
Я настаиваю, что информация о невозможности передать повестку не имеет ничего общего с действительностью, и я располагаю неоспоримыми доказательствами этого.