Ռուս խաղաղապահները ավելի քան 100 ուխտավորի ուղեկցել են Ամարասի և Գանձասարի վանական համալիրներ
Ուխտավորները և Արցախի մյուս բնակիչները ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինվորական անձնակազմի ուղեկցությամբ, այցելել են Ամարասի և Գանձասարի վանական համալիրներ: Այդ մասին տեղեկատվություն է տարածել ՌԴ ՊՆ-ն:
«Այսօր մենք ուղեկցեցինք և ապահովեցինք Ամարասի վանք մեկնող ուխտավորների անվտանգությունը: Ընդհանուր առմամբ, ավելի քան 50 մարդ ենք ուղեկցել»,- ասել է խաղաղապահ զորախմբի սպա Մարկ Եգորչիկը:
Ըստ ՌԴ ՊՆ-ի՝ 30 քաղաքացու համար տեղական ինքնակառավարման մարմիններից էին տրամադրել ավտոբուսներ, իսկ մնացածը, ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ ժամանել էին անձնական տրանսպորտով:
«Ստեփանակերտի հավաքի կետից երկրորդ երթուղով ավելի քան 40 հավատացյալի խաղաղապահներն ուղեկցել են Գանձասարի վանական համալիր:
Պատարագից հետո ռուսական խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողները բոլորին ուղեկցել են հետ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Russian peacekeepers escort over 100 pilgrims to Amaras and Gandzasar monasteries
The pilgrims and local residents of Nagorno-Karabakh (Artsakh), accompanied by the military personnel of the Russian peacekeeping contingent, on Sunday visited the Christian monasteries of Amaras and Gandzasar, the Russian Defense Ministry said in a statement on Monday.
"Today, the pilgrims who arrived at the Amaras monastery were escorted and provided with security. In total, more than 50 people were escorted," said Mark Yegorchik, an officer of the peacekeeping contingent.
Buses from the administration were provided for 30 people, and the rest, accompanied by Russian peacekeepers, traveled by private transport.
Also, more than 40 believers were escorted to the Gandzasar monastery from the gathering point in the city of Stepanakert along the second route.