Ստամբուլում հայկական եկեղեցու պատի վրա պարող տղամարդիկ բերման են ենթարկվել
Ստամբուլի Կադիկոյ շրջանում գտնվող Սուրբ Թաքավոր հայկական եկեղեցու պարիսպներին պարող տղամարդկանց բերման են ենթարկվել: «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ երկուշաբթի օրը հաղորդել են քաղաքի վարչակազմից:
Ավելի վաղ թուրքական լրատվամիջոցները հաղորդել էին, որ երկուշաբթի գիշերը մի խումբ երիտասարդներ պարեր են կազմակերպել այն փողոցում, որտեղ գտնվում է եկեղեցին: Երկու հոգի՝ ալկոհոլի ազդեցության տակ, բարձրացել են եկեղեցու մուտքի պատի վրա և շարունակել են պարել: Խաչի դիմաց պարող տղամարդկանց հետ միջադեպի տեսանյութը տարածվել է սոցցանցերում:
«Այս արարքին մասնակցած երեք քաղաքացի բերման են ենթարկվել հենց իրենց տնից: Հետաքննություն է սկսվել: Մենք դատապարտում ենք սրբավայրերի նկատմամբ այս նողկալի պահվածքը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Թուրքիայում իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության խոսնակ Օմեր Չելիքը դատապարտել է Ստամբուլի Կադիկոյ շրջանում գտնվող Սուրբ Թաքավոր հայկական տաճարի պատի վրա պարողներին:
«Մենք դատապարտում ենք Սուրբ Թաքավոր եկեղեցու նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքը: Մզկիթների, եկեղեցիների, սինագոգերի դեմ ուղղված նման գործողությունները անհարգալից վերաբերմունք են յուրաքանչյուրի նկատմամբ, մենք դրանք համարում ենք սադրանք»,- գրել է Չելիքը Twitter- ում:

Turks dancing on gate of Armenian church in Istanbul detained
Three Turkish men were detained on Monday after a video of them dancing on top of the gate of the Armenian Surp Takavor Church in Istanbul's Kadıköy district circulated online, according to the Istanbul Governor's Office.
A group of people played music and partied on the pedestrian road in front of the Surp Takavor Church on Sunday evening, Bianet reported.
Three people from the group climbed over the entrance gate of the church and started dancing there. As the images started circulating on social media, the incident sparked criticism and reactions on Twitter.
"We condemn this ugly behavior against the place of worship,” the Governor's Office said in a statement.
Ruling Justice and Development Party (AKP) spokesperson Ömer Çelik also spoke out in condemnation of the incident, saying that disrespect for places of worship is disrespect for everyone.