Ռուս խաղաղապահները ավելի քան 100 ուխտավորի ուղեկցել են Ամարասի և Գանձասարի վանական համալիրներ
Ուխտավորները և Արցախի մյուս բնակիչները ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինվորական անձնակազմի ուղեկցությամբ, այցելել են Ամարասի և Գանձասարի վանական համալիրներ: Այդ մասին տեղեկատվություն է տարածել ՌԴ ՊՆ-ն:
«Այսօր մենք ուղեկցեցինք և ապահովեցինք Ամարասի վանք մեկնող ուխտավորների անվտանգությունը: Ընդհանուր առմամբ, ավելի քան 50 մարդ ենք ուղեկցել»,- ասել է խաղաղապահ զորախմբի սպա Մարկ Եգորչիկը:
Ըստ ՌԴ ՊՆ-ի՝ 30 քաղաքացու համար տեղական ինքնակառավարման մարմիններից էին տրամադրել ավտոբուսներ, իսկ մնացածը, ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ ժամանել էին անձնական տրանսպորտով:
«Ստեփանակերտի հավաքի կետից երկրորդ երթուղով ավելի քան 40 հավատացյալի խաղաղապահներն ուղեկցել են Գանձասարի վանական համալիր:
Պատարագից հետո ռուսական խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողները բոլորին ուղեկցել են հետ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Российские миротворцы сопроводили более 100 паломников и жителей Арцаха в монастыри Амарас и Гандзасар
11:08 12/07/2021
Паломники и жители Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) в сопровождении военнослужащих российского миротворческого контингента посетили древние армянские монастыри Амарас и Гандзасар.
«Сегодня сопроводили и обеспечивали безопасность паломников прибывших в монастырь Амарас. Всего сопроводили более 50 человек», - сообщил офицер миротворческого контингента Марк Егорчик. Его слова приводит пресс-служба Минобороны РФ.
Для 30 человек были предоставлены автобусы от администрации, а остальные в сопровождении российских миротворцев добирались личным транспортом.
Также от точки сбора в городе Степанакерт по второму маршруту было сопровождено более 40 верующих в монастырь Гандзасар.