Հայաստանում հստակ շարունակվում է երկրի դիմադրողականությունը կոտրելու և ջարդելու քաղաքականությունը. Սաղաթելյան
16:39 13/07/2021
«Երկրի դատախազը, քննիչը, ոստիկանը, արդեն նաև դատավորը մեկ մարդ է՝ Հայաստանի վարչապետի աթոռը զբաղեցնող անձը, ով շատ հստակ ու հետևողական քաղաքական հետապնդումներ է իրականացնում»,- ասուլիսում ասաց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդներից Իշխան Սաղաթելյանը՝ ներկայացնելով հետընտրական իրավիճակը Հայաստանում:
Նա նշեց, որ այդ անձը կայացնում է քաղաքական որոշումներ, իսկ ուժային կառույցներին և իրավապահներին մնում է իրենց երևակայության արդյունքում հորինել կեղծ մեղադրանքներ և հստակ հետապնդումներ իրականացնել տվյալ դեպքում Սյունիքի համայնքի ղեկավարների նկատմամբ, առհասարակ «Հայաստան» դաշինքի աջակիցների, համախոհների, ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ:
Ի. Սաղաթելյանն ընդգծեց, որ Հայաստանում շատ հստակ շարունակվում է երկրի դիմադրողականությունը կոտրելու և ջարդելու քաղաքականությունը, և այն բոլոր ուժերն ու անհատները, որոնք ազգային դիմադրողականության պահպանողներն են, փորձում են նրանց մեկուսացնել և շարքից դուրս հանել:
«Պատահական չէ, որ այս ամեն ինչը տեղի է ունենում Սյունիքում, նաև Տավուշում, բանակից հեռացնում են լավագույն զինվորականներին: Պատահական չէ, որ պատերազմի ընթացքում Սյունիքի ինքնապաշտպանությունը կազմակերպած համայնքների ղեկավարների նկատմամբ այսօր շատ հստակ քաղաքականություն է իրականացվում և մարդկանց փորձում են ձերբակալել ու կալանավորել:
Այս ամեն ինչը մենք կապում ենք առաջիկայում Հայաստանին սպասվող ցավոտ լուծումների հետ»,- ընդգծեց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչը:
Նա նշեց, որ քաղաքական հետապնդումները շարունակվում են, իրենք բոլոր հնարավոր միջոցներով պայքարելու են այս ամենի դեմ, որպեսզի թույլ չտան կոտրեն հայ ժողովրդի դիմադրողականությունը, ապօրինի մեղադրանքներով մեկուսացնեն իրենց համակիրներին:
«Նիկոլի ձեռքը ճար լինի՝ մեզ քվեարկած 270 հազար քաղաքացիներին հատ-հատ կձերբակալի: Ակնհայտ է, որ փորձելու են ճնշումները շարունակել, բայց մի շատ կարևոր հանգամանք, փաստ չեն հասկանում, որ դա մեզ չի ընկճելու, մեզ մեր պայքարից հետ չի պահելու, բոլոր ուղղություններով  պայքարը շարունակվում է»,- ասաց նա:
Հարցին՝ «առաջիկայում սպասվող ցավոտ որոշումներ» ասելով ի՞նչ են հասկանում, Ի. Սաղաթելյանն ասաց. «Այն բոլոր հարցերը, որոնց մասին պարբերաբար խոսվում է: Միջանցք, որի անունն այսօր փոխել են, ճանապարհ են ասում, բայց հասկանում ենք ինչ է նշանակում, անկլավները, գիտենք, որ այդ խնդիրը դրված է բանակցությունների սեղանին, առհասարակ Արցախի հարցն ու ճակատագիրը:
Ակնհայտ է, որ այս իշխանությունը հողատու իշխանություն է, երեք տարում արեց այն, ինչ 30 տարվա մեջ թշամին չկարողացավ անել մեր պետության և ժողովրդի նկատմամբ անել:
Որքան էլ փորձեն ասեն՝ նախկինները, նախկինների ժամանակ, փորձեն գտնել մեղավորների, բայց փաստ է չէ՞, որ այս աղետը, դժբախտությունը տեղի է ունեցել այս իշխանության օրոք, և սրա մեղավորն ու պատասխանատուն այսօրվա իշխանությունն է»:
Ըստ նրա, այս ընտրությանների արդյունքները իրենք չեն կարող համարել հաղթանակ և արդարացում այն ամեն ինչի, ինչ որ կատարվել է մեր պետության և ժողովրդի հետ:

В Армении очень наглядно продолжается политика по разрушению иммунитета страны – Ишхан Сагателян
«В этой стране прокурор, следователь, полицейский, уже и судья – это один человек – занимающий кресло премьер-министра Армении человек, который очень четко и последовательно осуществляет политические преследования», – на пресс-конференции 13 июля заявил представитель Верховного органа АРФД и один лидеров альянса «Армения» Ишхан Сагателян, представляя поствыборную ситуацию в республике.
Он отметил, что упомянутый человек выносит политические решения, а силовым структурам и правоохранительным органам остается, насколько позволяет воображение, выдумывать ложные обвинения и осуществлять преследования – в данном случае в отношении руководителей общин Сюника, сторонников и единомышленников альянса «Армения, оппозиционных деятелей в целом
Сагателян подчеркнул, что в Армении очень наглядно продолжается политика по разрушению иммунитета страны, а все силы и всех лиц, которые являются защитниками национального иммунитета, пытаются изолировать и вывести из строя.
«Не случайно, что все это происходит в Сюнике, в Тавуше, лучших военных убирают из армии. Не случайно, что сегодня проводится очень четкая политика в отношении руководителей общин, организовавших самооборону Сюника во время войны, этих людей задерживают и арестовывают.
Все это мы связываем с болезненными решениями, которые в ближайшем будущем предстоят Армении», – подчеркнул представитель Верховного органа АРФД.
Он отметил, что политические преследования продолжаются, со всем этим они будут бороться всеми возможными средствами, чтобы не позволить сломить сопротивление армянского народа, изолировать их сторонников незаконными обвинениями.
«Если бы у Никола была возможность, он задержал бы – до единого – всех 270 тысяч граждан, проголосовавших за нас. Очевидно, что они будут пытаться продолжить давление, но они не понимают один очень простой факт: нас это не будет угнетать, не будет удерживать нас от нашей борьбы, борьба продолжается во всех направлениях», – сказал он.
На вопрос, что они понимают под «болезненными решениями, ожидаемыми в ближайшем будущем», И. Сагателян сказал: «Все вопросы, которые регулярно обсуждаются. Коридор, название которого сегодня изменили, называют его дорогой, но мы-то понимаем, что это значит. Анклавы. Мы знаем, что этот вопрос – на столе переговоров, в целом вопрос и судьба Арцаха.
Очевидно, что имеем дело со сдающей земли властью, она сделала за три года то, что враг не смог сделать с нашим государством и народом за 30 лет.
Сколько бы они ни пытались свалить все на прежние власти, найти виновных, факт остается фактом: эта катастрофа, это бедствие произошли при нынешних властях, соответственно виновником и ответственным являются они сами».
По его словам, результаты этих выборов власти не могут считать победой и оправданием всего, что произошло с нашим государством и народом.