Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ. ՊԵԿ-ն առանց որևէ հիմնավորման խոչընդոտում է պղնձի խտանյութի և ֆերրոմոլիբդենի արտահանումները
18:25 13/07/2021
Ժամեր առաջ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերության պաշտոնական էլեկտրոնային կայքում հրապարակվել է հաշվետվություն, որով տեղեկացվում է, որ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն առանց որևէ հիմնավորման խոչընդոտում է ընկերության կողմից պղնձի խտանյութի և ֆերրոմոլիբդենի արտահանումները։
Ինչպես նշվում է հաշվետվության մեջ, ընկերությունը ստիպված բեռնաթափել է 140 000 կգ ֆերրոմոլիբդեն, որի արտահանումը անորոշ ժամկետով կասեցված է:
«Իրավիճակը ավելի լուրջ է պղնձի խտանյութի արտահանման մասով, որը դեռևս բարձված է 75 երկաթուղային վագոններում և սպասում է մաքսային մարմինների ձգձգվող թույլտվությանը։ Ընդ որում, ինչպես նշվում է հաշվետվության մեջ, ընկերությունը կատարել է օրենքի բոլոր պահանջները և վճարումները, սակայն մինչ այժմ արտադրանքի արտահանումը ՊԵԿ-ի կողմից կամայականորեն չի թույլատրվում։
Մաքսային մարմնի պաշտոնատար անձանց գործողություններում, ըստ հայտարարության, պարունակվում են հանցագործության հատկանիշներ, որոնց վերաբերյալ հաղորդում է ներկայացվել իրավապահ մարմիններին։
Գաղտնիք չէ, որ հանքագործական արտադրանքի արտահանումը բավականին մեծ կշիռ ունի ՀՀ արտահանման կառուցվածքում և ուղղակիորեն պայմանավորում է արտարժույթի ներհոսքը հանրապետություն և նպաստում ազգային արժույթի կայունությանը։
Ըստ մեր կողմից պարզված տվյալների՝ կոմբինատի արտահանման կշիռը ՀՀ ընդհանուր արտահանման մեջ վերջին տարիներին կազմում է մոտ 20 տոկոս, իսկ ՀՀ մուտք գործող արտարժույթի տեսանկյունից՝ մոտ 9 տոկոս»,- նշված է հաղորդագրությունում։

Зангезурский медно-молибденовый комбинат: КГД без каких-либо оснований препятствует экспорту медного концентрата и ферромолибдена
19:44 13/07/2021
Несколькими часами ранее ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» на своем официальном электронном сайте опубликовало отчет, которым сообщается, что Комитет госдоходов РА без каких-либо оснований препятствует экспорту компанией медного концентрата и ферромолибдена.
Как указывается в отчете, компании пришлось выгрузить 140 000 кг ферромолибдена, экспорт которого приостановлен на неопределенный срок.
Сложнее обстоит дело с экспортом медного концентрата, который до сих пор загружен в 75 железнодорожных вагонов в ожидании затягивающегося разрешения таможенных органов. Более того, как отмечается в отчете, компания выполнила все требования закона и платежи, но до сих пор экспорт продукции не разрешается Комитетом госдоходов.
Согласно заявлению, действия должностных лиц таможенного органа содержат признаки преступления, о котором было подано заявление в правоохранительные органы.
«Не секрет, что экспорт продукции горнодобывающей промышленности имеет довольно большой вес в структуре экспорта РА и напрямую определяет приток иностранной валюты в республику, способствуя стабильности национальной валюты.
Согласно полученным нами данным, доля экспорта комбината в общем объеме экспорта Армении за последние годы составляет около 20 процентов, а с точки зрения поступающей в Армению иностранной валюты – около 9 процентов», - говорится в сообщении.