«Առաջին անգամ Սահմանադրական դատարանում ընտրական վեճերի ընթացքում արձանագրվեց ընտրախախատման փաստը, այսինքն՝ ընդունվեց իրավասու մարմնի կողմից, որ ընտրախախտում է տեղի ունեցել»,- ՍԴ-ում լրագրողներին ասաց իրավաբան, «Հայաստան» դաշինքի անդամ Ռոբերտ Հայրապետյանը։
Ըստ նրա, սա էական ազդեցություն պետք է ունենա ՍԴ-ի կողմից ապագայում կայացվելիք որոշման վրա:
«Ընտրական վեճերի մասով ՍԴ այս նիստերն աննախադեպ են, որովհետև ընտրության արդյունքների վիճարկման մասով երբեք այսչափ դիմումատուներ չեն եղել և նաև այս չափի փաստարկված տվյալներ չեն եղել, որոնք ներկայացվել են»,- ասաց նա։
Ռ. Հայրապետյանի խոսքով, այստեղ ոչ միայն կոնկրետ ընտրախախտումներ են քննության առարկա դարձել, այլ այնպիսի գլոբալ հարցեր, որոնք ընտրության ելքի վրա ակնհայտ ազդեցություն կարող են ունենալ:
Հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանին կհաջողվե՞ր պահել իշխանությունը, եթե չլինեին այսչափ ընտրակեղծիքներ, իրավաբանը պատասխանեց. «Միանշանակ՝ ոչ»:

Впервые в КС был зафиксирован факт нарушения избирательного законодательства – Роберт Айрапетян
«Впервые в Конституционном суде в ходе избирательных споров был зафиксирован факт нарушения избирательного законодательства, то есть компетентным органом было признано, что имело место избирательное правонарушение», – в Конституционном суде в беседе с журналистами заявил юрист, представитель альянса «Армения» Роберт Айрапетян.
По его словам, это должно существенно повлиять на будущее решение Конституционного суда.
«Эти заседания Конституционного суда с точки зрения избирательных споров беспрецедентны, потому что никогда не было так много истцов по части оспаривания результатов выборов, никогда не было представлено такого объема аргументированных  данных», – сказал он.
По словам Р.Айрапетяна, здесь предметом рассмотрения стали не только конкретные нарушения на выборах, но и глобальные проблемы, которые могут иметь очевидное влияние на исход выборов.
На вопрос, удалось бы Николу Пашиняну удержать власть, если бы не было так много фальсификаций на выборах, юрист ответил: «Однозначно, нет».