«Հայաստանում իրականացվում է պետական ահաբեկչություն։ Պաշտոնակատար, կոչեցյալ ղժղժանի հրահանգով ողորմելի քննչական մարմինները «ժողովրդի թշնամիների» դեմ քրեական գործեր են թխում, ողորմելի ոստիկանությունը նրանց նկատմամբ բռնություններ է կիրառում, ողորմելի դատախազությունը հաստատում մեղադրանքը, ողորմելի դատավորները կայացնում են կալանքի որոշումներ։ Ահաբեկելով «ցուցմունքներ» են կորզում արդեն ոչ թե հպարտ, այլ խեղճուկրակ ժողովրդից։
Այս ամենը տեսնելով, հիշեցի 2009թ․ զրույցս մի քաղաքական գործչի հետ։ Այդ գործիչը 2008թ․ ընտրությունների ժամանակ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ամենաջերմեռանդ կողմնակիցներից էր։ Ի տարբերություն այլ գործիչների, նա ինձ հետ հարաբերությունները չէր խզել, այն բանի համար, որ ես չէի միացել այդ հակաարցախյան շարժմանը։
Ինչևէ, նստած սուրճ էինք խմում և զրուցում, հանկարծ զրուցակիցս անսպասելի մտքեր ասաց․
-Հիմա ես մտածում եմ, թե ինչ լավ էր, որ 2008թ․ իշխանության չեկանք։
Տեսնելով իմ զարմացած հայացքը, զրուցակիցս շարունակեց․
-Եթե հաղթեինք, գիտե՞ս թե ով էր լինելու ԱԱԾ ղեկավարը․․․ Նիկոլը և այդ ժամանակ բոլորս Բերիային երանի կտայինք․․․»:

«В Армении осуществляется государственный террор. По приказу крикуна, так называемого исполняющего обязанности, жалкие следственные органы фабрикуют уголовные дела против "врагов народа", жалкая Полиция применяет к ним насилие, жалкая прокуратура подтверждает обвинение, жалкие судьи выносят постановления об аресте. Запугивая, они выбивают "показания" уже не у гордого, а у забитого народа.
Видя все это, вспомнил свою беседу с одним политическим деятелем в 2009 году․ Этот деятель во время выборов 2008 года был одним из самых ярых сторонников Левона Тер-Петросяна. В отличие от других деятелей, он не порвал со мной отношений из-за того, что я не присоединился к этому антиарцахскому движению.
Так или иначе, сидели, пили кофе, разговаривали, вдруг мой собеседник произнес неожиданные мысли:
– Сейчас я думаю, как хорошо, что в 2008 году мы не пришли к власти.
Заметив мой удивленный взгляд, собеседник продолжил:
– Если бы мы одержали победу, знаешь, кто бы возглавил СНБ? Никол. И тогда нам всем времена Берии показались бы завидными…»