Ալիևը կրկին անցել է սպառնալիքների․ «Այո, Արևմտյան Զանգեզուրը մեր նախնիների երկիրն է ու մենք վերադառնալու ենք այնտեղ»
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այսօր հայտարարել է, թե «հայ-ադրբեջանական ղարաբաղյան հակամարտությունն ավարտված է, ռազմական գործողությունների ժամանակաշրջանն անցյալում է»։ Այս մասին գրում է Interfax.az-ը։
Ալիևն ասել է նաև, որ հուլիսի 7-ին հրամանագիր է ստորագրել Ղարաբաղի տնտեսական տարածաշրջանի ստեղծման մասին, որն ընդգրկում է Ղարաբաղի բոլոր շրջանները:
«Ստեղծվել է նաև Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանը: Հիմա սրա պատճառով Հայաստանում հիստերիա է տիրում: Դրա կարիքը չկա, քանի որ Արևելյան Զանգեզուրը մեր պատմական հողն է։ Ինչպես նաև Արևմտյան Զանգեզուրը: Մենք չենք կարող մոռանալ պատմությունը: Թող պատմական փաստաթղթեր բացեն, քարտեզներ և նայեն, երբ Սովետական կառավարությունը Զանգեզուրը վերցրեց Ադրբեջանից և հանձնեց Հայաստանին: Դա 101 տարի առաջ էր: Մենք ճշմարտությունն ենք ասում, ամբողջ Զանգեզուրը` արևելյան և արևմտյան, մեր հողերն են: Հիմա Հայաստանում ասում են, որ Իլհամ Ալիևը տարածքային պահանջներ է ներկայացնում: (...) Այո, Արևմտյան Զանգեզուրը մեր նախնիների երկիրն է: Ես ասացի, որ մենք կվերադառնանք այնտեղ: Ես դա ասել եմ 10 տարի առաջ: Սա մեր նախնիների երկիրն է, մենք պետք է վերադառնանք այնտեղ, և կվերադառնանք: Ոչ ոք չի կարող մեզ կանգնեցնել: Մենք անպայման կվերադառնանք, քանի որ այլ ճանապարհ չկա», - ասել է Ալիևը:

Алиев снова перешел к угрозам: «Да, Западный Зангезур - это земля наших предков, и мы туда вернемся»
18:10 14/07/2021
Президент Азербайджана Ильхам Алиев сегодня заявил, что «армяно-азербайджанский нагорно-карабахский конфликт завершен, период военных действий остался в прошлом». Об этом пишет Interfax.az.
Алиев сказал также, что 7 июля он подписал указ о создании Карабахского экономического района, в котором собраны все районы Карабаха.
«Также создан экономический район Восточный Зангезур. Сейчас по этому поводу в Армении истерика. В этом нет необходимости, так как Восточный Зангезур - это наша историческая земля. Как и Западный Зангезур. Мы не можем забывать историю. Пусть откроют исторические документы, карты и посмотрят, когда советская власть отняла Зангезур у Азербайджана и передала Армении. Это было 101 год назад. Мы говорим правду, весь Зангезур - Восточный и Западный - это наши земли. Сейчас в Армении говорят, что Ильхам Алиев выступает с территориальными претензиями. (...) Да, Западный Зангезур это земля наших предков. Я говорил, что мы туда вернемся. Я это говорил еще 10 лет назад. Это земля наших предков, мы туда должны вернуться, вернемся и возвращаемся. Нас никто не сможет остановить. Мы обязательно вернемся, так как другого пути нет», - сказал президент Азербайджана.