«Ժողովուրդ». Մհեր Գրիգորյանը կշարունակի պաշտոնավարել իր տեղում, իսկ ԱԳ նախարար կնշանակվի Արմեն Գրիգորյանը
««Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Ժողովուրդ» օրաթերթին նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել արտաքին գործերի նախարարի հնարավոր նշանակման որոշման կայացման մասին: ArmLur.am-ը երեկ գրել էր, որ իշխանությունները վերջնական որոշում են կայացրել, և կառավարության ձևավորումից հետո այդ պաշտոնում կնշանակվի ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, չնայած հիմնական թեկնածուներից էր ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Մեր տեղեկություններով՝ որոշում է կայացվել, որ Մհեր Գրիգորյանը պետք է շարունակի պաշտոնավարել որպես փոխվարչապետ և ՀՀ սահմանային ու անվտանգային հարցերով հենց նա է զբաղվելու: Ավելին, մեր տեղեկություններով՝ հենց Գրիգորյանն էլ առանձնապես ցանկություն չի ունեցել գնալ ԱԳ նախարար: Սակայն մշուշոտ է մնում Աժ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ապագան. նա ևս համարվում էր նախարարի թեկնածու, սակայն նրա գործակալական անցյալը խանգարում է այդպիսի պատասխանատու պաշտոնի նշանակման համար, բացի այդ, մասնակցել է մինչ հեղափոխությունը հակապուտինյան ակցիաներին, ուստի նրա նշանակումը չեղարկվել է:
Եվ չնայած Միրզոյանը մտերիմ շրջապատում տարածել է, թե ինքն է մերժել ԱԳ նախարար նշանակվելու առաջարկը, իրականում այդպես չէ: Նույնիսկ նրա՝ ՌԴ-ու ՀՀ դեսպան նշանակվելու հավանականությունն է փոքր, քանի որ ինչքան էլ Միրզոյանը հիմա ռուսական շրջանակներում ընկերներ ու վստահելիներ է փնտրում, նրան չեն վստահում եղբայրական ՌԴ-ում ևս:
Ի դեպ, հետաքրքիր է, որ Արմեն Գրիգորյանը ևս «նախորդ կյանքում», երբ քաղակտիվիստ էր աշխատում, հակապուտինյան դիրքորոշումներով էր հանդես գալիս, ուստի հետաքրքիր է՝ նրա նշանակումը մեր ռազմավարական եղբոր կողմից ինչպես կընդունվի»։

«Жоховурд»: Мгер Григорян останется на посту вице-премьера, главой МИД будет назначен Армен Григоорян
12:39 14/07/2021
Газета «Жоховурд» пишет, что известны новые подробности принятия решении о возможном назначении министра иностранных дел Армении. ArmLur.am вчера сообщил о том, что власти приняли окончательное решение и после формирования правительства на этот пост будет назначен секретарь Совета безопасности Армен Григорян, несмотря на то, что основным кандидатом считался вице-премьер Армении Мгер Григорян.
«По нашим сведениям, принято решение о том, что Мгер Григорян останется на должности вице-премьера и именно он будет заниматься вопросами границ и безопасности Армении. Более того, по нашим сведениям, Григорян не очень хотел переходить в МИД. Однако неясным остается будущее спикера парламента Арарата Мирзояна. Он также считается кандидатом на пост главы МИД, однако его прошлое агента мешает назначению на столь ответственную должность. Кроме того, он до революции участвовал в антипутинских акциях, посему его назначение отменено.
И несмотря на то, что Мирзоян распространил в близком кругу, что он отклонил предложение о назначении на должность министра, это не соответствует действительности. Маловероятна даже возможность его назначения послом Армении в РФ, поскольку сколько бы Мирзоян не искал сейчас друзей и доверенных лиц в российских кругах, в братской России ему не доверяют.
Кстати, примечательно, что Армен Григорян в "прошлой жизни" также выступал с антипутинских позиций, посему интересно, как будет воспринято его назначение со стороны стратегического союзника», - пишет газета.