Ալիև․ Հակամարտությունն ավարտված է, Լեռնային Ղարաբաղ չկա, կա Ղարաբաղ
«Հայ-ադրբեջանական ղարաբաղյան հակամարտությունն ավարտված է, ռազմական գործողությունների ժամանակաշրջանն անցյալում է, բայց մենք ցանկացած պահի պետք է պատրաստ լինենք պատերազմի»,- հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, գրում է Interfax.az-ը։
«Ես բազմիցս հայտարարել եմ, և հիմա ուզում եմ դա կրկնել: Հայ-ադրբեջանական ղարաբաղյան հակամարտությունը գտել է իր լուծումը: Մենք հակամարտությունը կարգավորել ենք միակողմանի: Ինձ տեղեկություն է հասնում, որ կրկին խոսակցություններ են գնացել այն մասին, թե իբր հարցը չի գտել իր լուծումը, հակամարտությունը լուծված չէ։ Սա շատ սխալ և ռիսկային ուղի է», - ասել է Ալիևը՝ այսօր Ղարաբաղի պատերազմում սպանվածների ու հաշմանդամ դարձածների ընտանիքներին բնակարաններ և մեքենաներ նվիրելու արարողությանը:
Ըստ Ալիևի, «եթե հակամարտությունը լուծված չէ, ապա թող բացատրեն, թե ինչպես պետք է այն լուծվի»:
«Մենք հավատում ենք, որ այն լուծված է: Պատերազմի ժամանակաշրջանն անցյալում է: Բայց, չնայած դրան, մենք ամեն րոպե պետք է պատրաստ լինենք պատերազմի», - ասել է Ալիևը:
Ալիևն ասել է, որ ադրբեջանական զինուժը վերականգնել է «երկրի տարածքային ամբողջականությունը և վերահսկողություն սահմանել Հայաստանի հետ սահմանին»:
«Եթե նրանք կարծում են, որ հակամարտությունը չի լուծվել, ապա թող ասեն, թե էլ ինչ պետք է լուծել: Եթե խոսքը գնում է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին, ապա ես արդեն ասել եմ, որ Ադրբեջանում նման տարածքային միավոր գոյություն չունի: Ուստի այս արտահայտությունը չպետք է օգտագործվի։ Լեռնային Ղարաբաղ չկա, կա Ղարաբաղ», - ասել է Ալիևը։

Алиев: Конфликт завершен, нет Нагорного Карабаха, есть Карабах
«Армяно-азербайджанский нагорно-карабахский конфликт завершен, период военных действий остался в прошлом, но мы должны быть в любой момент готовы к войне», - заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, передает Interfax.az.
«Я неоднократно заявлял и сейчас хочу повторить. Армяно-азербайджанский нагорно-карабахский конфликт нашел свое решение. Мы решили конфликт в одностороннем порядке. До меня доходит информация, что вновь пошли разговоры о том, что якобы вопрос не нашел своего решения, конфликт не решен. Это очень ошибочный и рискованный путь», - сказал Алиев в среду на церемонии вручения квартир и автомобилей семьям-шехидов и инвалидов войны в Карабахе.
По его словам, «если конфликт не решен, то пусть тогда объяснят, как он должен быть решен.
«Мы считаем, что он решен. Период войны остался в прошлом. Но, несмотря на это, мы каждую минуту должны быть готовы к войне», - отметил Алиев.
Алиев отметил, что азербайджанские военные восстановили территориальную целостность страны и взяли под контроль границу с Арменией. «Если считают, что конфликт не решен, то пусть скажут, что нужно еще решить? Если речь идет о статусе «Нагорного Карабаха», то я уже говорил, что в Азербайджане нет такой территориальной единицы. Поэтому это выражение не должно использоваться. Нет Нагорного Карабаха, есть Карабах», - добавил он.