Ստորագրվել է համաձայնագիր՝ նոր հայկական ազգային ավիաընկերություն ստեղծելու մասին
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդը (այսուհետ՝ ԱՆԻՖ) և Մերձավոր Արևելքի ու Հյուսիսային Աֆրիկայի առաջին և ամենամեծ բյուջետային ավիափոխադրող՝ Էյր Արաբիան, այսօր հայտարարեցին հայկական նոր ազգային ավիաընկերության ստեղծման վերաբերյալ համաձայնագիր ստորագրելու մասին:Այս մասին նշված է ֆենդի տարածած հաղորդագրությունում։
Ըստ համաձայնագրի՝ կստեղծվի անկախ համատեղ ձեռնարկություն, որը կգործի որպես բյուջետային ուղևորափոխադրող ավիաընկերություն և որի բազան կհանդիսանա Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը։
«Ստորագրման արարողությունն ու մամուլի ասուլիսը տեղի են ունեցել այսօր «Զվարթնոց» օդանավակայանում։ Ներկա են գտնվել Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը և Էյր Արաբիայի տնօրենների խորհրդի նախագահ Ն.Գ. Շեյխ Աբդուլլահ բին Մոհամեդ ալ Թանին։
Նոր ազգային ավիաընկերության ստեղծումը մեծապես կնպաստի երկրում արագ աճ գրանցող զբոսաշրջության և հարակից ոլորտների ներուժի օգտագործմանը, ինչպես նաև կնպաստի տնտեսական ակտիվությանը՝ ՀՀ քաղաքացիներին ապահովելով հուսալի, որակյալ և մատչելի օդային ճանապարհորդության հնարավորությամբ:
Այս կապակցությամբ ԱՆԻՖ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը նշեց. «Մենք հպարտ ենք, որ հիմնում ենք նոր ազգային բյուջետային ավիափոխադրող, որը զգալի արժեք կստեղծի տնտեսության համար և էլ ավելի կակտիվացնի երկրում զբոսաշրջությունը: Այս գործարքը վերահաստատում է մեր հանձնառությունը՝ միջոցները ներդնել այնպիսի մասշտաբային ներդրումային ծրագրերում և նախաձեռնել այնպիսի համագործակցային նախագծեր, որոնք շոշափելի ազդեցություն կունենան երկրի տնտեսության վրա: Էյր Արաբիան ունի բյուջետային ավիափողադրողների գործարկման և շահագործման տարիների հաջողված փորձի պատմություն։ Այսօր հնարավորություն ունենք այդ գիտելիքն ու փորձը վերածելու մեր նոր ավիաընկերության համար շոշափելի առավելության»:
Էյր Արաբիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ադել Ալ Ալին իր հերթին նշեց. «Շատ ուրախ ենք համագործակցել ԱՆԻՖ-ի հետ՝ նոր հայկական ազգային բյուջետային ավիաընկերության հիմնման շրջանակներում: Մեծ ներուժ ենք տեսնում Հայաստանում ավիացիոն ոլորտի աճի համար, որը նոր աշխատատեղերի ստեղծման, ինչպես նաև ճանապարհորդության և տուրիզմի ոլորտների զարգացման միջոցով իր զգալի ազդեցությունը կունենա տնտեսության վրա: Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում ԱՆԻՖ-ին և Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեին վստահության համար և անհամբեր ենք մեկնարկել ավիաընկերության զարգացման ուղղությամբ ամենօրյա աշխատանքը, ինչի շնորհիվ ՀՀ քաղաքացիները և Հայաստան այցելուները կունենան որակյալ և մատչելի օդային ճանապարհորդության տարբերակ»:
Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանն ասաց. «Մեր տեսլականն է զգալիորեն բարելավել օդային հաղորդակցությունը և արդյունքում ապահովել տնտեսական աճ և աշխատատեղեր երկրի համար: Հզոր ազգային ավիափոխադրողի առկայությունը շատ կարևոր է Հայաստանի օդային տրանսպորտի ոլորտի զարգացման համար՝ հատկապես որպես COVID-19 ճգնաժամից ավելի արագ վերականգնվելու գործիք։ ԱՆԻՖ-ի և Էյր Արաբիայի համագործակցությունն այս տեսլականի արտացոլումն է: Էյր Արաբիայի փորձը մեծապես կնպաստի ավիափոխադրողի անխափան գործունեությանն ու աճին: Վստահ ենք, որ Հայաստանի նոր ազգային ավիաընկերությունը մեծ հաջողություններ է ունենալու»:
Ավիաընկերության անվանումը որոշվելու է ՀՀ քաղաքացիների կողմից բաց մրցույթի միջոցով, որը կմեկնարկի այսօր։ Մասնակցել ցանկացողները կարող են ավիաընկերության անվանման իրենց առաջարկությունները չորս շաբաթվա ընթացքում ուղարկել [email protected] հասցեին ինչպես նաև՝ ԱՆԻՖ֊ի ֆեյսբուքյան էջին: Առաջարկություններ ներկայացնելու վերջնաժամկետը ս.թ. օգոստոսի 14-ն է, ինչից հետո ընկերության տնօրենների խորհուրդը կընտրի վերջնական անվանումը։
Նոր ավիաընկերությունը կաշխատի Էյր Արաբիայի կողմից շահագործվող բյուջետային բիզնես մոդելով: Շուտով սկիզբ կդրվի օդային օպերատորի սերտիֆիկատի ստացման աշխատանքներին, ինչը թույլ կտա մեկնարկել ավիաընկերության գործունեությունը: Գործարկման ամսաթվի, անձնակազմի և ուղղությունների մասին լրացուցիչ մանրամասները կհայտարարվեն առաջիկայում:
Անցած տասնամյակի ընթացքում Հայաստանը տպավորիչ հաջողություններ է գրանցել զբոսաշրջության ոլորտում: 2019թ.-ին զբոսաշրջության ոլորտը կազմել են ՀՆԱ-ի մոտ 11,8 և ընդհանուր զբաղվածության՝ 12,5 տոկոսը»,- նշված է հաղորդագրությունում:
ԱՆԻՖ֊ի մասին
ԱՆԻՖ-ը հիմնադրվել է 2019թ․-ին` օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման, արտահանման աճի խթանման և Հայաստանում լայնածավալ նախագծերում ներդրումները համաֆինանսավորելու մանդատով։ ԱՆԻՖ-ի գործունեությունը միտված է օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանը, Հայաստանում ռազմավարական կարևորության ակտիվների պորտֆելի կառավարմանը։ ԱՆԻՖ֊ի համար առաջնահերթ ոլորտներն են` էներգետիկ ոլորտը, մետաղները և հանքարդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը, լոգիստիկան և ենթակառուցվածքները, ֆինանսական ծառայությունները, առողջապահությունը, ՏՏ-ն, արդյունաբերությունը, սպառողական ապրանքները և տուրիզմը։ ԱՆԻՖ-ը համատեղ ներդրումներ է իրականացնում փորձառու գործընկերների, մասնագետ օպերատորների հետ: Երկրի ներսում ԱՆԻՖ֊ը տրամադրում է ծրագրերի ֆինանսավորում նոր և արդեն իսկ գործող ընկերություններին (www.anif.am):
Էյր Արաբիայի մասին
Էյր Արաբիան ցուցակված է Դուբայի ֆինանսական շուկայում և հանդիսանում է Մերձավոր Արևելքի ու Հյուսիսային Աֆրիկայի բյուջետային առաջատար օպերատոր: Էյր Արաբիան սկսել է իր գործունեությունը 2003թ.-ի հոկտեմբերին և ներկայումս շահագործում է 58 նոր A320 և A321 ինքնաթիռներ՝ սպասարկելով ԱՄԷ-ի, Մարոկկոյի և Եգիպտոսի հինգ հանգույցներից մոտ 170 երթուղիներ: Էյր Արաբիան տրամադրում է հարմարավետ, հուսալի և մատչելի օդային ճանապարհորդություններ (www.airarabia.com):

ANIF and Air Arabia to launch Armenia’s new national airline
The Armenian National Interests Fund (ANIF) and Air Arabia, the Middle East and North Africa’s first and largest low-cost carrier (LCC) operator, today announced the signing of an agreement to launch Armenia’s new national airline. As ANIF said in a released press statement, the agreement will see the establishment of an independent joint venture company that will operate as a low-cost passenger airline with Yerevan’s Zvartnots International Airport (EVN) as its base.
The announcement was made following a signing ceremony and a press conference held today at Yerevan’s Zvartnots International Airport and attended by  Deputy Prime Minister Tigran Avinyan and Chairman of Air Arabia  Sheikh Abdullah Bin Mohammed Al Thani.
The new national airline will serve the strategic vision of Armenia’s fast-growing travel and tourism sector as well as contribute to the country’s economic growth, while providing Armenians with a reliable and value for money air travel.
David Papazian, Chief Executive Officer of ANIF, said: “We are excited to launch a new national low-cost carrier for Armenia that will contribute significant value to the economy and energise our travel and tourism sector. This builds on our commitment to partner with top global entities on transformational projects that catalyse our crucial economic sectors. Air Arabia has a well-established track-record in launching and operating successful LCCs, and its knowhow will be a differentiating strength of the new airline.”
Adel Al Ali, Group CEO of Air Arabia, said: “We are delighted at Air Arabia Group to partner with ANIF on this joint venture to launch Armenia’s new national low-cost carrier. We see tremendous potential for Armenia in building its airline sector, which will add sustained value to the economy through job creation and the development of travel and tourism sector. We thank ANIF and the Department of Civil Aviation for their trust and we look forward to working hand in hand to develop the new airline, which will serve as a value-for-money air travel option for Armenians and visitors to the country”.
Tatevik Revazian, Chair of the Civil Aviation Committee of Armenia, said: “Our vision for Armenia is to significantly improve air connectivity and as a result bring economic growth and jobs to the country. Having a strong national low-cost airline is essential for the development of Armenia’s air transport sector, especially as a tool to recover faster from the COVID-19 crisis. This partnership between ANIF and Air Arabia to launch a new airline reflects this vision. We are confident that the expertise Air Arabia brings to the JV will support the seamless launch and growth of the carrier. We look forward to the success of Armenia’s new national airline.”
The name of the airline will be decided by the people of Armenia through an open competition that starts today and lasts for four weeks, whereby Armenians wishing to participate can send their name suggestions to [email protected]. The last day for participating is August 14th after which the company’s Board of directors will go through received suggestions and select the final name.
Based in Yerevan the new company will adopt the low-cost business model operated by Air Arabia. Work on securing the Air Operating Certificate (AOC) – which allows the airline to start operating – will commence shortly. More details about the launch date, fleet, and destination network will be announced in due course.
Over the course of past decade, Armenia has recorded some impressive gains as its tourism industry begins to recognize its full potential. The Armenian travel and tourism sector contributed to nearly 11.8% of the country’s GDP in 2019 and accounted for 12.5% of the total employment.