Բելառուսում ընթանում են զանգվածային խուզարկություններ իրավապաշտպանների մոտ
Բելառուսում ընթանում են զանգվածային խուզարկություններ իրավապաշտպան կազմակերպությունների գրասենյակներում և իրավապաշտպանների բնակարաններում: Այս մասին գրում է dw.com-ը։
Ըստ աղբյուրի, հանրապետությունում չգրանցված «Վեսնա» իրավապաշտպան կենտրոնը չորեքշաբթի հաղորդել է, որ առավոտյան ժամը 7-ին անվտանգության ուժերը խուզարկել են կազմակերպության փաստաբան՝ Վլադիմիր Լաբկովիչին, իսկ ավելի ուշ՝ փոխնախագահ Վալենտին Ստեֆանովիչին:
Ստեֆանովիչի տան խուզարկությունն իրականացրել են Պետական վերահսկողական կոմիտեի ֆինանսական հետաքննության վարչության աշխատակիցները: Խուզարկության հրամանը՝ հասարակական կարգը կոպտորեն խախտող գործողություններ կազմակերպելու և հարկերից խուսափելու պատճառով է եղել։ Ստեֆանովիչից առգրավվել են ամբողջ սարքավորումները, իսկ խուզարկությունից հետո նրան ուժայինները տարել են:
Նշվում է նաև, որ Բելառուսի մայրաքաղաքում անվտանգության աշխատակիցները անսպասելի կերպով խուզարկություններ են իրականացրել իրավապաշտպան այլ կազմակերպություններում: Իրենց գրասենյակներում կատարված խուզարկությունների մասին են հայտնել են «Հանուն ազատության» շարժման առաջնորդ Յուրի Գուբարևիչը և «Անուններ» բարեգործական նախագծի հիմնադիր Կատերինա Սինյուկը: Վերջինիս պնդմամբ, մարդիկ եկել էին գրասենյակ՝ ներկայանալով որպես ֆինանսական ոստիկանություն։

Belarusian security police searched offices and homes of lawyers and human rights activists on Wednesday in a new crackdown on opponents of President Alexander Lukashenko, several rights groups and media said, Euronews reported.
According to the source, authorities have moved to shut down critical and non-state media outlets and human right bodies in the wake of mass protests last August after a presidential election the opposition said was rigged.
Police searched offices of at least 14 human rights groups, media, NGOs and charity groups, including the human rights organisation, Viasna-96, and the country’s oldest political party, Belarusian People Front, the groups said. Viasna-96 said it was unable to contact its leader, Ales Byalyatski.
The independent Imena media and charity group, which does not consider itself an opposition outlet, also said that police had searched its offices. Nasha Niva newspaper reported that police were trying to search the offices of another rights group, Belarusian Helsinki Committee.