Ռոհանի. Իրանն անհրաժեշտության դեպքում ունակ է ուրանի հարստացումը հասցնել մինչև 90%
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին ասել է, որ իր երկրի կարողությունները բավարար են ուրանի 90% հարստացման համար: Այդ մասին այսօր հաղորդել է Mehr գործակալությունը:
Նշելով, որ Իրանը ցույց տվեց՝ աշխարհի հետ իր հիմնական խնդիրները կարող է լուծել բանակցությունների միջոցով, Ռոհանին ասել է, որ Իրանի միջուկային գործարքից՝ JCPOA-ից, ԱՄՆ-ի դուրս գալուց հետո, Իրանը որոշեց փորձել այլ լուծումներ, երբ բանակցություններն արդյունք չտվեցին:
Նա ավելացրել է, որ դուրս գալով JCPOA-ից՝ Թրամփը փորձեց սպանել գործարքը և փլուզել Իրանի տնտեսությունը, բայց իր երազանքներից ոչ մեկը չիրականացավ:
Նախագահն ասել է, որ արևմտյան երկրները ցանկանում էին փակել Ֆորդոյի միջուկային կայանը, բայց այսօր Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպությունը կարող է ուրանը հարստացնել 20% և 60%-ով, իսկ անհրաժեշտության դեպքում` 90%-ով:

Iran able to enrich uranium up to 90%, Rouhani says
Iranian President Hassan Rouhani said on Wednesday that the country is able to enrich uranium up to 90 percent if it desires, according to Mehr News Agency.
Making the remarks addressing the Cabinet meeting, he said "AEOI can enrich uranium by 20% and 60% and if one day our reactor needs it, it can produce 90-percent uranium."
Noting that Iran has shown that it can resolve its major issues with the world via negotiation, Rouhani said after the withdrawal of the US from the JCPOA, Iran decided to test other solutions when holding talks did not work.
He added that by pulling out from the JCPOA, Trump sought to kill the deal and make Iran's economy collapse but none of his dreams came true.
The president said that the Westerners wanted to shut down Fordow nuclear site but today, AEOI can enrich uranium by 20% and 60% and if need, it can produce 90-percent uranium.