Ուկրաինան հայտարարել է Թուրքիայի կողմից Ռազմածովային ուժերի անօդաչու համալիրի մատակարարման մասին
Թուրքիան Ուկրաինայի ռազմածովային ուժերին մատակարարել է «Bayraktar TB2» առաջին անօդաչու համալիրը։ Այս մասին հինգշաբթի հայտարարել է Ուկրաինայի Պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը: Այս մասին գրում է iz.ru-ն։
««Bayraktar TB2» հարվածային անօդաչու համալիրը ռազմածովային ուժերի համար առաքվել է Ուկրաինա։ Իրականացնում ենք համալիրի վերջնական փորձարկումները», - ասվում է հաղորդագրության մեջ, որը հրապարակվել է գերատեսչության Facebook-ի պաշտոնական էջում:
Նշվում է, որ թուրքական այս համալիրը հնարավորություն կտա իրականացնել դիտարկում և քողարկում Սև և Ազովի ծովերի ափերում և ջրատարածքներում, ինչպես նաև բարձր ճշգրտությամբ խոցել հակառակորդի ցամաքային և ջրատար օբյեկտները:
Ավելի վաղ՝ հունիսի 20-ին, Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Դմիտրի Կուլեբան պատմել է այն մասին, որ Ուկրաինան Թուրքիայից հարվածային անօդաչու սարքեր է գնել՝ Ռուսաստանին զսպելու և իր տարածքը պաշտպանելու համար: Նրա խոսքով՝ Կիևը ռազմական տեխնիկա է գնում ոչ թե հարձակման, այլ իրեն պաշտպանելու համար։
Հարցին, թե կարող է արդյոք Ուկրաինան օգտագործել Դոնբասում անօդաչու թռչող սարքեր, նախարարը պատասխանել է, որ լայնածավալ հակամարտության դեպքում Կիևը անօդաչու թռչող սարքեր կկիրառի ուկրաինական տարածքների ցանկացած մասում:

В Киеве заявили о поставке Анкарой беспилотного комплекса для ВМС
Турция поставила ВМС Украины первый беспилотный комплекс Bayraktar TB2. Об этом в четверг, 16 июля, заявила пресс-служба минобороны Украины.
«Первый ударный беспилотный комплекс Bayraktar TB2 для Военно-морских сил поставлен на Украину. Проводим окончательные приемочные испытания комплекса в месте базирования», — говорится в сообщении, опубликованном на официальной странице ведомства в Facebook.
Как передают «Известия», указывается, что этот турецкий комплекс даст возможность вести эффективное «наблюдение и прикрытие побережья и акваторий Черного и Азовского морей», а также поражать «высокоточными средствами» наземные и надводные объекты противника.
Ранее, 20 июня, глава МИД Украины Дмитрий Кулеба рассказал о том, что Украина приобрела у Турции ударные беспилотники для «сдерживания» России и защиты своей территории. По его словам, Киев закупает военную технику не для нападения, «а чтобы защитить себя».
На вопрос, может ли Украина использовать БПЛА в Донбассе, министр ответил, что в случае крупномасштабного конфликта Киев будет «применять беспилотники в любой части украинской территории».