2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունը տեղի կունենա Վենետիկում
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտարարել է, որ 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի միջոցառումները տեղի կունենան Վենետիկում (Իտալիա) 2021 թ. հոկտեմբերի 8-10-ը: Բացի մրցանակի շնորհման արարողությունից, որի ընթացքում հայտնի կդառնա 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրը, և Aurora Dialogues քննարկումներից, հյուրերն ու մասնակիցները, այդ թվում՝ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամները, «Ավրորայի» հերոսներն ու «Ավրորա» համայնքի այլ ներկայացուցիչներ, լայն հնարավորություն կունենան ուսումնասիրելու տեղի հայկական հարուստ ժառանգությունը: Այս մասին հայտնում են IDeA հիմնադրամից:
2021 թ. «Ավրորայի» միջոցառումները կանցկացվեն Վենետիկում, այդպիսով «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունն առաջին անգամ տեղի կունենա Եվրոպայում, ինչն էլ կընդգծի սերտ կապը համաշխարհային կարեւորության մշակութային այս կենտրոնի եւ «Ավրորայի» գաղափարի միջև, որը խորապես արտահայտում է հարգանքը մարդկային կյանքի հանդեպ, ինչի կրողն է յուրաքանչյուր հայ եւ «Ավրորա» համաշխարհային շարժման յուրաքանչյուր անդամ: Սա կլինի նաև «Ավրորա» մրցանակի շնորհման առաջին ոչ առցանց արարողությունը կորոնավիրուսի համավարակի բռնկումից հետո:
2020 թ. հոկտեմբերի 19-ին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը նշում էր իր հնգամյակը՝ Նյու Յորք քաղաքում անցկացնելով առցանց միջոցառում, որը նվիրված էր «Ավրորայի» առանցքային գաղափարին՝ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ»: Նյու Յորքի հանրային գրադարանից ուղիղ հեռարձակվող միջոցառման հատուկ հյուրն էր «Ավրորայի» համահիմնադիր, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Վարդան Գրեգորյանը, որը կյանքից հեռացավ 2021 թ. ապրիլին:
«Վենետիկում կայանալիք 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի հիմնական միջոցառումների նպատակն է հնարավորություն ընձեռել մեր հյուրերին առաջին անգամ միասին հավաքվելու այն բանից հետո, երբ ստիպված էինք մեր բոլոր միջոցառումներն անցկացնել առցանց: Անցած մեկուկես տարին ծանր էր յուրաքանչյուրի համար, մենք էլ բազմաթիվ ցավալի կորուստներ ունեցանք: Այդ իսկ պատճառով մենք ոգեւորված ենք այս առիթով, որ հնարավորություն ունենք մեր երախտագիտությունը հայտնելու մեր հիասքանչ համայնքին, Վենետիկում համախմբելու մարդասիրության ոլորտի համաշխարհային դեմքերին, նրանց ծանոթացնելու տեղի հայկական ժառանգությանը եւ հարուստ պատմությանը»,- ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը:
Հայկական առաջին համայնքներն այս տարածաշրջանում հաստատվել են դարեր առաջ, եւ նրանց հաջող զարգացման եւ ինտեգրման պատմությունն արտացոլում է ժամանակակից հայ ժողովրդին բնութագրող ամբողջական եւ բարդ ինքնությունը, ինչպես նաեւ նրանց համաշխարհային ազդեցությունը: Կարեւոր չէ, թե որտեղ են ծնվել նրանք՝ Երեւանում, թե Լոս Անջելեսում, բոլոր հայերը խորապես գիտակցում են բարության, մարդասիրության եւ երախտագիտության կարեւորությունը, որն ամբողջությամբ արտացոլում է «Ավրորայի» գաղափարը:
««Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը վերափոխում է հայկական փորձառությունը համաշխարհային շարժման՝ հենվելով «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարի վրա: Շատ ուրախ եմ, որ 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունը տեղի կունենա հայկական ժառանգության ամենակարեւոր օջախներից մեկում՝ Վենետիկում, կարեւորելով մեր ներկայությունը Եվրոպայում անցած տարի ԱՄՆ-ում կայացած միջոցառման հաջողությունից հետո: «Ավրորան» շարունակում է հաջողությամբ առաջ տանել մարդասիրական մոտեցումները, եւ մենք անհամբեր սպասում ենք «Ավրորա» համայնքի ներկայացուցիչների հետ փառաբանելու մերօրյա հերոսներին ու արժանին մատուցելու նրանց՝ կատարած աշխատանքի համար»,- ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
Միևնույն ժամանակ շարունակվում է 2022 թ. «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի համար առաջադրումների փուլը: Մինչև 2021 թ. հոկտեմբերի 31-ը յուրաքանչյուր ոք կարող է առաջադրել թեկնածուներ, որոնք, ըստ նրանց, հաղթահարել են լուրջ մարտահրավերներ ուրիշներին օգնելու համար:

2021 Aurora Prize ceremony to take place in Venice
The Aurora Humanitarian Initiative has announced that the 2021 Aurora Prize events will take place in Venice, Italy, on October 8-10, 2021. In addition to the Ceremony, during which the 2021 Aurora Prize Laureate will be named and the Aurora Dialogues, there will be ample opportunities for the guests and participants, including members of the Aurora Prize Selection Committee, Aurora Humanitarians, and other representatives of Aurora’s community, to explore the rich Armenian legacy of this location, the IDeA Foundation reports.
The 2021 Aurora events in Venice will mark the first time the Aurora Prize Ceremony takes place in Europe and will highlight the extensive connection between this universally important cultural site and the spirit of Aurora, with its deeply embedded respect for the human life shared by every Armenian and every member of Aurora global movement alike. It will also be the first offline Aurora Prize Ceremony since the breakout of the global COVID-19 pandemic.
On October 19, 2020, the Aurora Humanitarian Initiative marked its 5th anniversary at a virtual fundraising event in New York City, dedicated to Aurora’s core philosophy of Gratitude in Action. Broadcast live from The New York Public Library, the event featured Aurora Co-Founder and member of the Aurora Prize Selection Committee Vartan Gregorian, who sadly passed away in April 2021.
“The 2021 Aurora Prize main events in Venice are intended to give a chance for our guests to come together for the first time since we were forced to bring all our events online. The last year and a half has been hard on everyone, and we’ve suffered many a painful loss. That is why we are very excited about the opportunity to express gratitude to our wonderful community, to bring global humanitarians to Venice and to introduce them to the Armenian legacy of this location and to its rich and fascinating history,” said Noubar Afeyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative.
The first Armenian communities were established in the region centuries ago, and the history of their successful development and integration echoes the complex and compound identity defining the modern Armenian people and their global impact. No matter where they were born, from Yerevan to Los Angeles, from Beirut to Moscow, all Armenians possess an acute understanding of the importance of kindness, humanity, and gratitude, strongly reflected in Aurora’s vision.
“The Aurora Humanitarian Initiative is transforming the Armenian experience into a global movement based on the philosophy of Gratitude in Action, and we are very happy to have the 2021 Aurora Prize Ceremony in Venice, one of the most important Armenian heritage sites, and to highlight our presence in Europe after the success of last year’s US event. Aurora continues to successfully enhance the humanitarian angle, and we can’t wait to share this special moment of celebrating modern-day heroes and the work they do with members of Aurora’s community,” said Ruben Vardanyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative.
In the meantime, nominations are still open for the 2022 Aurora Prize for Awakening Humanity. Until October 31, 2021, any person can submit a nomination for candidates they believe have overcome great personal challenges to help others.