Ադրբեջանական կողմը Շուշիի ուղղությունից 4-5 անգամ կարճ կրակահերթ է արձակել ինքնաձիգից. Արցախի ՄԻՊ
Շուշիի ուղղությունից այսօր արձանագրված կրակահերթերի վերաբերյալ սոցիալական ցանցերում տարածվող տեղեկությունները ստուգելու նպատակով Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից իրականացվել է միջադեպի վերաբերյալ փաստերի հավաքագրում։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«ՄԻՊ ներկայացուցիչները եղել են Ստեփանակերտի Արմենավան թաղամասում, բնակիչների հետ հանդիպման ընթացքում հաստատվել է փաստը, որ մոտավորապես ժամը 17:00-ին ադրբեջանական կողմը 4-5 անգամ կարճ կրակահերթ է արձակել ինքնաձիգից։
Տեղեկությունը հաստատել են նաև պետական լիազոր մարմինները: Միջադեպի մասին տեղեկացվել են ռուսական խաղաղապահ ուժերը։
Առողջապահության նախարարությունից և Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալից ստացված տեղեկություններով՝ միջադեպի հետևանքով տուժածներ չկան։
Ադրբեջանական կողմը, կոպտորեն խախտելով հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարությունը, վերջին օրերին առավել հաճախ է դիմում սադրիչ գործողությունների` այդ կերպ հետապնդելով խաղաղ բնակչությանը մշտապես ահաբեկելու, վախի ու լարվածության մթնոլորտ ձևավորելու նպատակ։
Միջադեպերի քննության հստակ մեխանիզմների ներդրումը ուղղակի ահրաժեշտություն է ադրբեջանական կողմի նկրտումները զսպելու և սադրանքները բացառելու համար։
Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության դեմ ադրբեջանական ոտնձգությունները ռուս խաղաղապահների և միջազգային հանրության կողմից պետք է արժանանան համապատասխան գնահատականի` այդ թվում հրապարակային»,-գրել է նա։

Азербайджанская сторона с направления Шуши 4-5 раз произвела короткие автоматные очереди – омбудсмен Арцаха
С целью проверки информации, распространяемой в социальных сетях касательно очередей, зафиксированных сегодня с направления Шуши, сотрудники офиса Защитника прав человека (омбудсмена) Арцаха (НКР) осуществили сбор фактов касательно инцидента. Об этом написал на своей странице в соцсети Facebook омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
«Представители омбудсмена побывали в квартале Арменаван Степанакерта, во время встречи с жителями подтвердился тот факт, что примерно в 17:00 азербайджанская сторона 4-5 раз произвела короткие автоматные очереди.
Информацию подтвердили также уполномоченные органы.
Об инциденте уведомлены российские миротворческие силы.
По информации, полученной из Минздрава и военного госпиталя Степанакерта, пострадавших в результате инцидента нет.
Азербайджанская сторона, грубо нарушая трехстороннее заявление о прекращении огня, в последние дни чаще прибегает к провокационным действиям, тем самым преследуя цель постоянного запугивания мирного населения, формирования атмосферы страха и напряженности.
Внедрение четких механизмов расследования инцидентов – просто необходимость для сдерживания азербайджанских устремлений и исключения провокаций.
Азербайджанские посягательства на физическую и душевную неприкосновенность народа Арцаха со стороны российских миротворцев и международного сообщества должны удостаиваться соответствующей оценки, в том числе публичной», – отмечает омбудсмен Арцаха.