Փաշինյանը ՀԱՊԿ-ի ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ուշադրությունն է հրավիրում սահմանինն զոհերի փաստին
12:27 15/07/2021
«Վերջին երկու ամիսներին հայ-ադրբեջանական սահմանին երկու զոհ ենք ունեցել։ Ցավակցություն հայտնելով զոհերի հարազատներին և մերձավորներին՝ ՀԱՊԿ մեր գործընկերների, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ուշադրությունն եմ հրավիրում այս փաստի վրա»,- այսօր Կառավարության նիստի մեկնարկին հայտարարեց  Նիկոլ Փաշինյանը, որը մինչ այդ խոսել էր Ադրբեջանի կողմից սադրիչ, ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող հայտարարությունների մասին, ասելով, որ ակնհայտ է՝  որ երկիրն է խոչընդոտում տարածաշրջանում կայունությանն ու խաղաղությանը։
Տարածաշրջանային կայունության և փոխվստահության հաստատմանը խորընդոտող կարևոր փաստ է նաև այն, որ Ադրբեջանը մինչ օրս չի վերադարձրել հայ ռազմագերիներին, ասաց Փաշինյանը, հավելելով, որ միչև օրս կարողացել են վերադարձնել 104 ռազմագերի։
«Շարունակելու ենք աշխատել մեր բոլոր ռազմագերիների վերադարձի ուղղությամբ, Ղարաբաղի հարցի համապարփակ կարգավորման, սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքները, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը եղել են, կան և լինելու են մեր առաջնահերթությունների շարքում։ Ադրբեջանն այս ապակառուցողական գործողություններով ոչ միայն խախտում է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, այլ նաև փորձում է խաթարել հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ապրիլի 13-ի հայտարարությամբ նախատեսված խաղաղ բանակցությունները և տարածաշրջանային կայությունն ընդհանրապես։ Ադրբեջանի  նման գործողությունները մարտահրավեր են միջազգային իրավունքին և բոլոր այն ուժերին, որոնք շահագրգռված են տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատմամբ»,-ասաց Փաշինյանը։

Pashinyan calls for the attention of CSTO and OSCE Minsk Group on the fact of victims on the Armenian-Azerbaijani border
13:57 15/07/2021
"Over the past two months we had two victims on the Armenian-Azerbaijani border. We convey our condolences to the family members and relatives of the victims and draw the attention of our partners from the CSTO and OSCE Minsk Group Co-Chairs on this fact," acting Prime Minister Nikol Pashinyan stated on Tuesday during the cabinet session.
Pashinyan went on stating that Azerbaijan's reluctance to return the Armenian prisoners remains another factor obstructing the peace in the region.
"We will continue the work to return all prisoners. The comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, delimitation and demarcation works across the border, unblocking the communication routes have been and will be on the agenda of our priorities. At the same time, Azerbaijan with its uncontructive actions violates not only the provisions of the trilateral statement from November 9, 2020, but also attempts to disrupt the process of unblocking transport routes envisaged by the provisions of the January 11 trilateral statement. It also impedes the April 13 statement of the OSCE Minsk Group about the resumption of the peace process and the regional stability in general. Such actions of Azerbaijan are a challenge to the international law and all parties interested in peace and stability in our region," said Pashinyan.