Սյունիքը դարձել է եռադրոշ՝ հայկական, ռուսական, ադրբեջանական. Աննա Գրիգորյան
«Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության փոխնախագահ, «Հայաստան» դաշինքի անդամ Աննա Գրիգորյանը վստահ է՝ Սյունիքի համայնքապետերի նկատմամբ հետապնդումները չեն կարող ազդել սյունեցիների դրմադրության ոգու վրա:
«Համայնքապետերն իրենց հստակ դիրքորոշումն են հայտնել այն բանից հետո, երբ դավադիր կերպով հակապետական որոշում էր կայացվել. դեկտեմբերի 17-ին, խախելով նոյեմբերի 9-ի հայտարարության առաջին կետը, մենք պետք է զիջեինք Սյունքի անվտանգության գոտին: Բայց միայն համայնքապետերը չէին դեմ այս որոշմանը, ողջ Սյունիքն էր ոտքի կանգնել:
Եթե այս իշխանությունների մոտ կա թյուրընկալում, որ միայն համայնքապետերին չեզոքացնելով կարելի է ընդհանրապես ճնշել ժողովրդին, վստահեցնում եմ, որ այդպես չի լինելու»,- Այլընտրանքային նախագծեր խմբի նախաձեռնած «ՀՀ քաղաքական և իրավական մարտահրավերները» թեմայով կոնֆերանսին ասաց Աննա Գրիգորյանը:
Նա նշեց, որ շփվում է սյունեցիների հետ ու անկախ նրանից, թե ինչպիսի էին ընտրության արդյունքները, նույնիսկ այն սյունեցիները, որոնք իրենց ձայնը տվել են գործող իշխանությանը, չեն հանդուրժելու հերթական զիջումը:
«Սա փաստ է, հետևաբար անմիտ է այն ենթադրությունը, որ կարելի է բոլոր համայնքապետերին ձերբակալել, կալանավորվել, և սյունեցիները նստելու են տանն ու չեն ընդդիմանալու հերթական զիջմանը, հատկապես երբ թշնամի երկրի ղեկավարի կողմից հնչում են արտահայտություններ, որ Զանգեզուրը պատմական ադրբեջանական հողեր են, պետք է վերադառնան: Ոչ,այդպես չի լինելու, ողջ Սյունիքը ոտքի է կանգնելու դա թույլ չտալու համար»,- ասաց նա:
Աննա Գրիգորյանն ընդգծեց՝ մեր պետականությունը մեծ հարցականի տակ է:
«Սյունքը դարձել է եռադրոշ՝ հայկական, ռուսական, ադրբեջանական, երբեմն չես էլ հասկանում, որ տարածքն է այս իշխանության կողմից հայտարարված ադրբեջանական, որը հայկական»,- նշեց նա:
Նրա խոսքով, իշխանությունը չի հասկանում, թե ինչ ուղղություն է դավանում, ՀՀ-ն որ ուղղությամբ է տանում:
«Ընդդիմադիրների ուսերին է մնացել այն ծանր պատասխանատվությունը, որ մենք ժողովրդին առաջարկենք ազգային զարգացման տեսլական: Կարծում եմ՝ սրա վրա ապագայում հատուկ շեշտադրում կունենանք: Որևէ ժողովուրդ չի կարող առաջ նայել, որևէ երկիր չի կարող զարգանալ, եթե չունենա տեսլական:
Գաղափարական սնանկությունը ևս լուրջ մարտահրավեր է մեզ համար, իշխանությունից որևէ կերպ սրա լուծումները գտնել հնարավոր չէ, ինչպես նաև մնացած բոլոր ասպեկտներում, հետևաբար, շատ ակտիվ պետք է նաև սրանով զբաղվենք»,- ասաց «Հայաստան» դաշինքի անդամը:

Сюник стал трёхзнамённым – армянским, российским, азербайджанским – Анна Григорян
Заместитель председателя партии «Возрождающаяся Армения», член альянса «Армения» Анна Григорян уверена, что преследования в отношении глав общин не могут повлиять на бунтарских дух сюнийцев.
«Главы общин выразили свою четкую позицию после того, как заговорщически было принято антигосударственное решение: 17 декабря, нарушив первый пункт заявления от 9 ноября, мы должны были уступить зону безопасности Сюника. Но не только руководители общин были против данного решения, весь Сюник встал на ноги.
Если этим властям кажется, что, изолировав только глав общин, можно подавить народ в целом, то я вас уверяю, что этого не будет»,- сказала Анна Григорян на конференции по теме «Политические и правовые вызовы РА» группы «Альтернативные проекты».
Она отметила, что общается с сюнийцами, и независимо от того, какими были результаты выборов, даже те сюнийцы, которые проголосовали за действующую сласть, не потерпят очередную уступку.
«Это факт, следовательно, глупо предполагать, что можно арестовать всех руководителей общин, и сюнийцы закроются в домах и прекратят выступать против очередной уступки, особенно, когда из уст главы враждебносй страны звучат высказывания, что Зангезур историческая азербайджанская земля, и они должны туда вернуться. Нет, этого не будет, весь Сюник встанет на ноги и не позволит этому случиться»,- сказала она.
Анна Григорян в то же время подчеркнула, что наша государственность под вопросом.
«Сюник стал трёхзнамённым – армянским, российским, азербайджанским, иногда даже не понимаешь, какая территория объявлена этими властями азербайджанской, какая - армянской»,- отметила она.
По ее словам, власть не понимает, в каком направлении ведет Республику Армения.
«Эта тяжелая ответственность осталась на плечах оппозиции, чтобы мы предложили нашему народу видение национального развития. Думаю, в будущем акценты должны ставиться именно на этом. Ни один народ не может смотреть вперед, не может развиваться без видения.
Идеологическое банкротство также является серьезным вызовом для нас, от власти бессмысленно ожидать решений по этому вопросу, а также по всем остальным аспектам, следовательно, мы очень активно должны заняться и этим»,- сказала член альянса «Армения».