Արցախը թուլացել է, հիմա զանգեզուրյան ճակատն է բացվել. Դավիթ Բաբայան. «Արմենպրես»
Արցախի՝ վերջին պատերազմից հետո ներկայիս վիճակում հայտնվելուց հետո Ադրբեջանը գործնական քայլեր է անում Սյունիքի բռնազավթման ուղղությամբ՝ բացելով նոր՝ «զանգեզուրյան աշխարհաքաղաքական ճակատը»: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը՝ կոչ անելով սթափվել և հասկանալ՝ ինչ է կատարվում, պատրաստ լինել Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի:
ԱԳ նախարարի խոսքով՝ թեև Արցախը հիմա «վերակենդանացման բաժանմունքում է», թեև արցախյան «վահանը» ջարդված է, բայց ոչնչացված չէ: Դավիթ Բաբայանն ընդգծել է, որ պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը մնացել է անփոփոխ՝ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում:
«Արցախի կարծիքը մնացել է անփոփոխ՝ մենք Ադրբեջանի մաս չենք լինելու երբեք: Բոլորը պետք է սա լավ հասկանան: Ասենք, դեսպանները վեր են կենում, գալիս են Շուշի: Դրանով, փաստորեն, Ադրբեջանին և ասում են՝ «Արցախը ձերն է»: Մեզ համար դա անընդունելի: Մենք ասում ենք՝ այստեղ երկու տարբերակ կա. կա՛մ պետք է կանգնենք մինչև վերջ, մինչև վերջին կաթիլ արյունը, կոտորվենք, կա՛մ պետք է ազգովի դուրս գանք: Ուրիշ տարբերակ չկա, չե՛նք լինելու Ադրբեջանի կազմում: Սա պարզ է: Սա է մեր դիրքորոշումը»,- նշել է Դ.Բաբայանը:
Նրա խոսքով,  ընդհանրապես պետք է կենտրոնանալ ոչ թե Ալիևի կողմից հնչեցվող այդ իրավական գաղափարների վրա, ասենք՝ պայմանագիր, համաձայնագիր, խաղաղություն և այլն, այլ նրա կողմից շրջանառության մեջ արդեն իսկ դրված նոր թեմայի վրա:
«Այն շատ կանխատեսելի էր և որի մասին մենք տարիներ շարունակ խոսում ենք, կարծես, թե բոլորը հասկանում էին, բայց հիմա զարմանում են՝ «էդ ո՞նց է, էդ ի՞նչ է կատարվում»:
Ալիևը նոր աշխարհաքաղաքական թեմա է բացել, նոր աշխարհաքաղաքական ճակատ է բացել՝ զանգեզուրյան ճակատը: Եվ սա արդեն դարձել է քննարկման առարկա, դարձել է իրականություն: Տարիներ շարունակ մենք ասում էինք՝ եթե, Աստված մի՛ արասցե, Արցախը թուլանա, մայր Հայաստանը կլինի մահացու վտանգի տակ, ոմանք մտածում էին, թե Արցախը բեռ է, ազատվելով լավ կապրեն, առևտուր կանեն: Ո՛չ, այդպես չէ և չի լինելու այդպես: Տեսնո՞ւմ եք՝ Արցախը թուլացել է, հիմա զանգեզուրյան ճակատն է բացվել: Հիմա Ադրբեջանը անցել է զանգեզուրյան աշխարհաքաղաքական ճակատի բացման գործընթացին»,- ասել է Դ. Բաբայանը:

Арцах ослаб, и открылся зангезурский фронт. Интервью Давида Бабаяна «Арменпресс»
Азербайджан, оказавшись в такой ситуации после последней войны в Арцахе, предпринимает практические шаги и по захвату Сюника, открывая новый «зангезурский геополитический фронт». Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян, призывая протрезветь наконец, разобраться в происходящем и быть готовым к новой агрессии со стороны Азербайджана.
По словам главы МИД Арцаха, мнение Арцаха осталось неизменным: «мы никогда не будем частью Азербайджана. Это должен понимать каждый».
«Например, послы встали и поехали в Шуши. Фактически, они этим сказали Азербайджану: «Арцах - ваш». Для нас это неприемлемо. Мы говорим, что здесь есть два варианта. Либо мы будем стоять до конца, до последней капли крови, и погибнем, либо мы все уйдем отсюда, весь народ. Другого варианта нет, мы не будем частью Азербайджана. Это просто. Это наша позиция», – подчеркнул он.
Как указал Давид Бабаян, нужно сосредоточиться не на тех юридических идеях, которые озвучивает Алиев, например, договор, соглашение, мир и т. д., а на новой теме, которую он уже ввел в обращение.
«Она была очень предсказуемой, и о ней мы говорили в течение многих лет. Кажется, все понимали, но теперь они задаются вопросом: «Как это? Что происходит?»
Алиев открыл новую геополитическую тему, он открыл новый геополитический фронт - Зангезурский фронт. И это уже стало предметом обсуждения, это стало реальностью. В течение многих лет мы говорили, что если, не дай бог, Арцах ослабнет, мать-Армения окажется в смертельной опасности, некоторые думали, что Арцах - это обуза, они будут жить хорошо и избавятся от нее. Нет, не будет. Вы видите, Арцах ослаб, и открылся зангезурский фронт. Сейчас Азербайджан ведет процесс открытия Зангезурского геополитического фронта», – указал он.