Եվրոպայում ջրհեղեղներ են. առնվազն 92 զոհ և հարյուրավոր անհետ կորածներ կան
Առնվազն 92 մարդ է զոհվել, տասնյակ մարդիկ անհայտ կորած են սաստիկ ջրհեղեղի պատճառով Արևմտյան Գերմանիայում և Բելգիայում, որտեղ գետերի հուներն ու փողոցները վերածվել են մոլեգնող հեղեղների, քշում տանում են մեքենաները և տների փլուզման պատճառ դառնում: Այս մասին գրում է aljazeera-ն։
Գերմանիայի Ռեյնլանդ-Պալատինատի իշխանությունները այսօր հայտնեցին, որ 50 մարդ զոհվել է արևմտյան նահանգում տեղի ունեցած ավերիչ ջրհեղեղի արդյունքում՝ երկրում զոհերի թիվը հասցնելով առնվազն 81-ի, տասնյակ մարդիկ անհայտ կորած են համարվում:
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, Վաշինգտոն կատարած այցի ժամանակ, իր շոկը հայտնեց ջրհեղեղի կապակցությամբ՝ ասելով. «Ես ցավում եմ նրանց համար, ովքեր այս աղետից զոհվել են»:
Նա ասաց, որ մահացածների թիվը, ամենայն հավանականությամբ, էլ ավելի կաճի․«Մենք դեռ չգիտենք թիվը, բայց այն շատ կլինի»:
Մերկելը խոստացավ, որ ամեն ինչ արվելու է՝ դեռ անհայտ կորածներին գտնելու համար։
Գերմանիայի ամենաշատ տուժած գյուղերից էր Շուլդը, որտեղ մի քանի տուն է փլվել։ Որոշ գյուղեր վերածվել են փլատակների, քանի որ հին աղյուսով և փայտե տները չեն դիմացել հանկարծակի ջրի հոսքին։
Տասնյակ մարդիկ ստիպված էին փրկվել իրենց տների տանիքներից` փչովի նավակներով ու ուղղաթիռներով: Հարյուրավոր զինվորներ են տեղակայվել՝ փրկարարական աշխատանքներին օգնելու համար:

At least 92 dead and hundreds missing in devastating flooding in Germany, Belgium
At least 92 people have died and dozens are missing in severe flooding in western Germany and Belgium, where streams and streets have turned into raging torrents that swept away cars and caused houses to collapse, Al Jazeera reports.
Authorities in Germany’s Rhineland-Palatinate said on Friday that 50 people have died in devastating floods in the western state, bringing the national death toll to at least 81, with dozens more missing.
German Chancellor Angela Merkel, on a visit to Washington, DC, voiced her shock at the scope of the flooding, saying “I grieve for those who have lost their lives in this disaster”. She said the number of dead was likely to rise further. “We still don’t know the number. But it will be many.”
“My heart goes out to all of those who in this catastrophe lost their loved ones, or who are still worrying about the fate of people still missing,” she said.
Among the worst-hit German villages was Schuld, where several homes collapsed and dozens of people remained unaccounted for.
Rescue operations were hampered by blocked roads and phone and internet outages across the Eifel, a volcanic region of rolling hills and small valleys. Some villages were reduced to rubble as old brick and timber houses couldn’t withstand the sudden rush of water, often carrying trees and other debris as it gushed through narrow streets.
Dozens of people had to be rescued from the roofs of their homes with inflatable boats and helicopters. Hundreds of soldiers were deployed to assist in the rescue efforts.