«Ռոբերտ Քոչարյանը դարձել է Հայկ Մարությանի փրկօղակը։ Գաղտնիք չէ, որ Փաշինյանն ու թիմը ցանկանում են ազատվել «կարգին» քաղաքապետից, ինչի մասին նույնիսկ հայտարարեց Փաշինյանի խորհրդական, այժմ՝ աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը։
Սակայն իշխանական թիմում հասկացել են, որ նոր ընտրություններ նշանակելով՝ կարող են կորցնել Երևանը, որովհետև, չնայած ՔՊ-ն Երևանում հաղթել է, բայց իրենց ու «Հայաստանի» ձայների տարբերությունը մեծ չէ, ու որքան էլ որ Խաչատուր Սուքիասյանն ուզենա այդ պաշտոնն օր առաջ զբաղեցնել, նոր ընտրությունը ռիսկային է՝ քոչարյանականները կարող են մոբիլիզացնել իրենց ուժերն ու հաղթել։
Իսկ ավագանու միջոցով պաշտոնանկ անել Մարությանին չեն ուզում, որովհետև հարմար թեկնածու չկա ցուցակում։ Ավելին՝ ասացին, որ Փաշինյանը հիմա փորձում է հարաբերությունները հարթել Մարությանի հետ։ Այն ձեռքը, որ չես կարողանում կտրել, պաչի՝ դիր ճակատիդ․ ասում է ժողովրդական ասացվածքը»։

«Грапарак»: Роберт Кочарян стал спасательным кругом для Айка Марутяна
«Не секрет, что Пашинян и его команда хотят избавиться от мэра Еревана, о чем заявил даже советник Пашиняна, ныне руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян.
Однако в правящей команде поняли, что назначение новых выборов может привести к потере Еревана, поскольку, несмотря на то, что «Гражданский договор» одержал победу в Ереване, однако разрыв между ними и блоком «Армения» небольшой. И сколько бы Хачатур Сукиасян не стремился занять эту должность как можно раньше, новые выборы содержат риск, кочаряновские могут мобилизовать свои силы и одержать победу.
Отстранить от должности Айка Марутяна, выразив вотум недоверия, власти также не хотят, поскольку в составе действующего Совета старейшин нет приемлемого кандидата. Более того, нам сообщили, что Пашинян сейчас пытается наладить отношения с Марутяном. Как говорит народная поговорка: руку, которую не можешь отрезать, поцелуй и приложи ко лбу», - пишет газета.