ՍԴ-ն ուժի մեջ թողեց ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ ԿԸՀ-ի որոշումը
ՀՀ Սահմանադրական դատարանը մերժեց հունիսի 20-ին ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու «Հայաստան» դաշինքի, «Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցության, «Հայոց Հայրենիք» կուսակցության և «Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի դիմումները։
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2021 թվականի հունիսի 20-ի արտահերթ ընտրությունների արդյունքներն ամփոփելու մասին» թիվ 184-Ա որոշման հետ կապված վեճի վերաբերյալ» գործով որոշումը հրապարակեց ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը։
«Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2021 թվականի հունիսի 27-ի ԱԺ արտահերթ ընտրությունների արդյունքներն ամփոփելու մասին թիվ 184-Ա որոշումը թողնել ուժի մեջ»,- հայտարարեց նա։
Հիշեցնենք, որ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու «Հայաստան» դաշինքի, «Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցության, «Հայոց Հայրենիք» կուսակցության և «Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի դիմումներով գործերը ՍԴ-ում  միավորել էին ու քննել նույն նիստում։
ՀՀ Սահմանադրական դատարանը գործը քննել է հուլիսի 9-ից մինչև հուլիսի 14-ը ներառյալ, այնուհետև հեռացել է խորհրդակցական սենյակ։ Այսօր օրենքով սահմանված վերջին օրն է, որ ՍԴ-ն պետք է հրապարակեր իր որոշումը։

КС Армении оставил в силе постановление ЦИК по итогам выборов НС
Конституционный суд Армении отклонил заявления альянса «Армения», блока «Честь имею», партий «Зартонк» и «Айоц Айреник» о признании недействительными результатов внеочередных парламентских выборов 20 июня 2021 года.
Председатель КС Арман Диланян зачитал решение по делу «О споре, связанном с постановлением Центральной избирательной комиссии №184-А «Об обобщении результатов внеочередных выборов Национального Собрания Республики Армения 20 июня 2021 года»».
«Постановление ЦИК №184-А «Об обобщении результатов внеочередных выборов Национального Собрания Республики Армения 20 июня 2021 года» оставить в силе», - заявил он.
Решение окончательное и входит в силу с момента публикации. Полный текст будет обнародован на сайте КС в трехдневный срок.
Напомним,  что заявления в КС представили альянс «Армения», блок «Честь имею», партии «Зартонк» («Пробуждение») и «Айоц Айреник» («Армянская Родина»). Конституционный суд объединил заявления политсил для рассмотрения в одном производстве, отметив, что дела «О споре, связанном с Центральной избирательной комиссии №184-А  «Об обобщении результатов внеочередных выборов Национального Собрания Республики Армения 20 июня 2021 года» касаются одного и того же вопроса.