ԱՀԿ մասնագետները կուսումնասիրեն Ուհանի լաբորատորիաները՝ պարզելու կորոնավիրուսի ծագումը
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը պատրաստվում է փորձագետներ ուղարկել Չինաստանի Ուհան քաղաքի այն շրջան, որտեղ գրանցվել է կորոնավիրուսի առաջին դեպքը։ Այպիսով, նախատեսվում է ստուգել այդտեղ գտնվող լաբորատորիաները և հետազոտական ինստիտուտները: Այս մասին գրում է 360tv.ru կայքը։
ԱՀԿ ղեկավար Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսն ընդգծել է, որ կազմակերպությունը մտադիր է պարզել SARS-CoV-2- ի ծագումը: Դա անելու համար մասնագետները կուսումնասիրեն Ուհանի մոտակայքում գտնվող բնությունը, ներառյալ հետազոտությունների համար որսացած կենդանիները: ԱՀԿ-ում հատուկ ուշադրություն կդարձվի տեղական շուկաներին, որտեղ կենդանիներ էին վաճառվում։
Կստուգվեն նաև բոլոր լաբորատորիաները, որոնք գործել են այն տարածքում, որտեղ վիրուսը հայտնվել է 2019 թվականին: Ըստ փորձագետների, դա անհրաժեշտ է ապագա համաճարակները կանխելու համար։
ԱՀԿ մասնագետների խումբն արդեն համագործակցել է Չինաստանի հետ և աշխատել Ուհանում: Այդ ժամանակ հնարավոր էր եղել ձևակերպել ամենահավանական վարկածը. վիրուսը կարող էր մարդկանց փոխանցվել վայրի կենդանիներից` միջանկյալ կապի միջոցով: Քանի դեռ միայն կենդանիներն էին հիվանդ, վարակը հասցրել է մուտացիայի ենթարկվել և ձեռք բերել մարդկանց փոխանցվելու ունակություն:
Հուլիսի 15-ին Ժևում կայացած  ճեպազրույցի ժամանակ ԱՀԿ ղեկավար Գեբրայեսը նշել է՝ չի կարելի բացառել վարկածը, որ վիրուսը կարող է մարդկանց մոտ հայտնվել «լաբորատորիայում արտակարգ իրավիճակի պատճառով»: Չինաստանի արտգործնախարարությունը հույս ունի, որ փորձագետներն ավելի մեծ ուշադրություն կդարձնեն այլ վարկածների։

The World Health Organization has said that the second stage of an investigation into the origins of Covid-19 should include further studies in China and lab audits, the Guardian reports.
In a closed-door briefing to member states on Friday, WHO chief, Tedros Adhanom Ghebreyesus proposed five priorities for the next phase of the investigation.
They included “audits of relevant laboratories and research institutions operating in the area of the initial human cases identified in December 2019”, according to a copy of his opening statement provided by the WHO.
He also suggested investigators should focus on “studies prioritising geographic areas with the earliest indication of circulation of Sars CoV-2”, the virus that causes Covid-19.
And he called for more studies of animal markets in and around the Chinese city of Wuhan, where the disease was first detected.
The WHO was only able to send a team of independent, international experts to Wuhan in January, more than a year after Covid-19 first surfaced there in late 2019, to help Chinese counterparts probe the pandemic’s origins.
They published a report in late March, but drew no firm conclusions about how the virus first jumped to humans.
Instead they ranked several hypotheses according to how likely they believed they were, finding that it was most likely the virus jumped from bats to humans via an intermediate animal. An alternative theory involving the virus leaking from a laboratory was deemed “extremely unlikely”.
The investigation faced criticism for lacking transparency and access, and for not evaluating the lab-leak theory more deeply.