ԱՀԿ մասնագետները կուսումնասիրեն Ուհանի լաբորատորիաները՝ պարզելու կորոնավիրուսի ծագումը
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը պատրաստվում է փորձագետներ ուղարկել Չինաստանի Ուհան քաղաքի այն շրջան, որտեղ գրանցվել է կորոնավիրուսի առաջին դեպքը։ Այպիսով, նախատեսվում է ստուգել այդտեղ գտնվող լաբորատորիաները և հետազոտական ինստիտուտները: Այս մասին գրում է 360tv.ru կայքը։
ԱՀԿ ղեկավար Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսն ընդգծել է, որ կազմակերպությունը մտադիր է պարզել SARS-CoV-2- ի ծագումը: Դա անելու համար մասնագետները կուսումնասիրեն Ուհանի մոտակայքում գտնվող բնությունը, ներառյալ հետազոտությունների համար որսացած կենդանիները: ԱՀԿ-ում հատուկ ուշադրություն կդարձվի տեղական շուկաներին, որտեղ կենդանիներ էին վաճառվում։
Կստուգվեն նաև բոլոր լաբորատորիաները, որոնք գործել են այն տարածքում, որտեղ վիրուսը հայտնվել է 2019 թվականին: Ըստ փորձագետների, դա անհրաժեշտ է ապագա համաճարակները կանխելու համար։
ԱՀԿ մասնագետների խումբն արդեն համագործակցել է Չինաստանի հետ և աշխատել Ուհանում: Այդ ժամանակ հնարավոր էր եղել ձևակերպել ամենահավանական վարկածը. վիրուսը կարող էր մարդկանց փոխանցվել վայրի կենդանիներից` միջանկյալ կապի միջոցով: Քանի դեռ միայն կենդանիներն էին հիվանդ, վարակը հասցրել է մուտացիայի ենթարկվել և ձեռք բերել մարդկանց փոխանցվելու ունակություն:
Հուլիսի 15-ին Ժևում կայացած  ճեպազրույցի ժամանակ ԱՀԿ ղեկավար Գեբրայեսը նշել է՝ չի կարելի բացառել վարկածը, որ վիրուսը կարող է մարդկանց մոտ հայտնվել «լաբորատորիայում արտակարգ իրավիճակի պատճառով»: Չինաստանի արտգործնախարարությունը հույս ունի, որ փորձագետներն ավելի մեծ ուշադրություն կդարձնեն այլ վարկածների։

Специалисты ВОЗ исследуют лаборатории в Ухане с целью выяснения происхождения коронавируса
Всемирная организация здравоохранения собирается направить экспертов в район первого появления коронавируса в китайском Ухане. Проверить призвали лаборатории и исследовательские институты в этой местности. Об этом пишет сайт 360tv.ru.
Глава ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус подчеркнул, что организация намерена выяснить происхождение SARS-CoV-2. Для этого эксперты изучат дикую природу возле Уханя, включая исследования пойманных зверей. Отдельное внимание в ВОЗ уделят местным рынкам, особенно тем, где продавались животные.
«Проверят и все лаборатории, которые действовали в районе появления вируса в 2019 году. По словам экспертов, это необходимо, чтобы предотвратить будущие пандемии»,- отмечается в сообщении.
Группа специалистов ВОЗ уже сотрудничала с Китаем и работала в Ухане. Тогда удалось сформулировать самую вероятную гипотезу: вирус мог передаться людям от диких животных через промежуточное звено. Пока болели только звери, инфекция успела мутировать и получила способность передаваться человеку.
В ходе брифинга в Женеве 15 июля глава ВОЗ Гебрейесус заметил: нельзя исключать версию, что вирус мог попасть к людям из-за «чрезвычайного случая в лаборатории». В МИД Китая рассчитывают, что эксперты уделят больше внимания другим гипотезам.