Լարիսա Ալավերդյան․ Մենք գործ ունենք պետական իշխանական մակարդակով հոգեբանական ահաբեկչության հետ
«Վերջապես, քաղաքացի, կամ հպարտ քաղաքացի Նիկոլ Փաշինյանը կատարում է իր խոստումները, նախընտրական արշավի ժամանակ նա հենց դա էր խոստանում։ Նրանք, ովքեր համաձայն չեն իր սրի տակով անցնել, պետք է պառկեցվեն ասֆալտին, հնարավորինս ցավ պետք է պատճառեն նրանց, որ հասկանան՝ ում հետ գործ ունեն»,- այս մասին «ՀՀ քաղաքական և իրավական մարտահրավերները» թեմայով կոնֆերանսում ասաց իրավապաշտպան Լարիսա Ալավերդյանն՝ անդրադառնալով իրականացվող ձերբակալություններին։
Նրա խոսքով՝ երբեմն մտածում է, որ հասարակության մեջ կա մոլորություն՝ կարելի է մտածել, թե ահա կխոսեն, կտան գնահատականներ ու այս իշխանություններն ու նրանց ֆյուրերը ինչ-որ բան կլսեն. «Երկրորդ ակնկալիքը, որ միջազգային հանրությունը տեսնելով այս ամենը, ինչ-որ արձագանք կտա»։
Ալավերդյանի խոսքերով, մարդու իրավունքների ոչ միայն ոտնահարումների, այլ դրանց հակադրվելու միայն սկիզբն է։
«Անունը դրեցինք ռեպրեսիաներ, իրականում դա բիրտ ուժի ցուցադրում է։ Այստեղ հարց է ծագում․ ինչո՞ւ այդպես ցուցադրական։ Մարդու իրավունքների ոտնահարումը, գռեհկացումը արվում է մեկ նպատակով․ մենք գործ ունենք իշխանական մակարդակով պետական ահաբեկչության՝ այն է, հոգեբանական ահաբեկչության հետ»,- ասաց Լարիսա Ալավերդյանը, հավելելով, որ այդ ամենն արվում է հեռահար նպատակներով․ ամբողջովին հլու-հնազանդ դարձնել ամբողջ մի հասարակություն, որը 33 տարիներ շարունակ դժվարությամբ արձանագրել է համեստ, բայց նվաճումներ՝ խոսքի ազատություն, արտահայտվելու հնարավորություն, իր ընտրության համար չհետապնդվել և այլն։

Лариса Алавердян: Мы имеем дело с психологическим террором на государственном провластном уровне
«В конце концов, гражданин или гордый гражданин, Никол Пашинян выполняет свои обещания, данные в ходе агитационнок кампании. Тех, кто не хочет подчиняться ему, должны валить на асфальт, насколько возможно, причинять боль, чтобы они поняли, с кем имеют дело»,- об этом заявила правозащитница Лариса Алавердян в ходе конференции «Политические и правовые вызовы РА», организованной группой «Альтернативные проекты» по поводу задержаний и арестов.
По ее словам, ей иногда кажется, что в обществе существует заблуждение, что вот они заговорят, дадут оценки, и эти власти и их фюрер что-то услышат: «И второе ожидание, что международное сообщество, видя все это, как-то отреагирует».
По мнению Алавердян, это только начало не только нарушений прав человека, но и их противопоставляемости.
«Мы назвали это репрессиями, в действительности, это демонстрация грубой силы. Теперь вопрос: почему демонстративно? Нарушение прав человека, наглость осуществляется с одной целью: мы имеем дело с государственным, то есть, психологическим террором на государственном провластном уровне»,- сказала Лариса Алавердян, добавив, что все это деляется с далеко идущими целями: полностью подчинить все общество, которое за 33 года фиксировало скромные, но достижения: свобода слова, возможность высказываться, не преследоваться за свой выбор и т.д.