Ադրբեջանը փորձում է միջազգային օրակարգից դուրս բերել ղարաբաղյան հակամարտությունը. ՀՀ ԱԳՆ
«Ադրբեջանական կողմը, Հայաստանի հանդեպ առաջադրելով տարածքային և պատմական կեղծ պահանջներ, փորձում է մի կողմից միջազգային օրակարգից դուրս բերել ղարաբաղյան հակամարտությունը, իսկ մյուս կողմից՝ ստեղծել նոր սպառնալիքներ տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության համար»,- «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան՝ «նախօրեին Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը հանդես է եկել մեկնաբանությամբ, որը պարունակում է Հայաստանի հանդեպ տարածքային և պատմական պահանջներ։ Ինչպե՞ս եք գնահատում նմանօրինակ պահանջները», ասել են ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
ԱԳՆ պատասխանը հրապարակված է գերատեսչության պաշտոնական կայքում, որում նաև ասվում է.
«Փորձելով հիմնավորել նմանօրինակ շինծու օրակարգը՝ ադրբեջանական կողմը չի խորշում նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը բացահայտ կեղծիքներ վերագրելուց։ Եթե ելնենք վերոնշյալ փաստաթղթի՝ տեղահանվածների վերադարձի ադրբեջանական մեկնաբանության տրամաբանությունից, ապա հայ փախստականները պետք է վերադառնան Նախիջևան, Գանձակ, Բաքու, Սումգայիթ և ներկայիս Ադրբեջանի այլ հայաթափված տարածքներ։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակի կողմից հնչեցված Հայաստանի հանդեպ պատմական պահանջներին, ապա մեզ համար դժվար է ըմբռնել «պատմական» բնորոշման Ադրբեջանի չափանիշները։ Ստիպված ենք վերստին հիշեցնել, որ պատմությունը երբեք չի կարող լինել մի այնպիսի երկրի ուժեղ կողմը, որի թե՛ աշխարհագրական և թե՛ քաղաքական անվանումը մեկդարյա պատմություն ունի, իսկ ադրբեջանցի անվանումն անգամ դրանից էլ նոր է։
Հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդների միջև հարատև թշնամություն սերմանելու և պահպանելու Ադրբեջանի ղեկավարության ջանքերը մշտական սպառնալիք են տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության համար։ Հայաստանին ռևանշիզմի մեջ մեղադրելուց առաջ Ադրբեջանը պետք է միջազգային հանրությանը բացատրի, թե որն է Բաքվի «ռազմավարի պուրակի» խորհուրդը, որը ոչ այլ ինչ է քան ռևանշիզմի և մարդատյացության ամոթալի «հուշարձան»։
Հայաստանը շարունակելու է հետևողականորեն հանդես գալ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման, էթնիկ զտումների ենթարկված Արցախի տարածքների դեօկուպացիայի և նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն այդ տարածքներ հայ բնակչության վերադարձի դիրքերից։ Միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսումը կարող է նախադրյալներ ստեղծել տարածաշրջանում տևական խաղաղության համար»։

МИД Армении: Азербайджан пытается снять с международной повестки карабахский конфликт
«Азербайджанская сторона, выдвигая против Армении ложные территориальные и исторические претензии, пытается с одной стороны снять с международной повестки нагорно-карабахский конфликт, а с другой – создать новые угрозы региональной безопасности и стабильности», – заявили в департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД РА в ответ на следующий вопрос информационного агентства «Арменпресс»:
«Накануне представитель МИД Азербайджана выступил с комментарием, в котором содержатся территориальные и исторические претензии к Армении. Как вы оцениваете подобные претензии?»
В опубликованном на сайте МИД Армении ответе также говорится:
«Пытаясь обосновать подобную надуманную повестку, азербайджанская сторона не гнушается приписывать откровенные фальсификации трехстороннему заявлению от 9 ноября. Если исходить из логики азербайджанской интерпретации вышеупомянутого документа касательно возвращения перемещенных лиц, то армянские беженцы должны вернуться в Нахиджеван, Гандзак, Баку, Сумгаит и другие территории нынешнего Азербайджана, откуда ранее были выселены.
Что касается озвученных пресс-секретарем МИД Азербайджана исторических претензий к Армении, нам трудно принять критерии Азербайджана для определения понятия “исторический”. Вынуждены вновь напомнить, что история не может быть сильным аргументом для такой страны, географическое и политическое название которой имеет одновековую историю, а энтоним "азербайджанец" - еще более поздний.
Усилия руководства Азербайджана по сеянию и сохранению постоянной вражды между армянским и азербайджанским народами являются перманентной угрозой для мира и безопасности в регионе. Перед тем, как обвинять Армению в реваншизме, Азербайджан должен объяснить международному сообществу, в чем заключается идея “парка военных трофеев” в Баку, который является не чем иным, как позорным “памятником” реваншизма и человеконенавистничества.
Армения продолжит последовательно выступать с позиций реализации права народа Арцаха на самоопределение, деоккупации подвергшихся этническим чисткам территорий Арцаха и возвращения армянского населения на эти территории, согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября. Только возобновление процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта под сопредседательством Минской группы ОБСЕ может создать предпосылки для длительного мира в регионе».