Վիվա-ՄՏՍ. Սահմանապահ Կոթի գյուղում արևային ֆոտովոլտային նոր կայան կտեղակայվի
Շուրջ 38կմ երկարությամբ սահմանագիծ ունեցող Կոթիում, անվտանգության ապահովման կարևորությունը բոլորն են գիտակցում: Ժամանակ առ ժամանակ հակառակորդի ռմբակոծությանը ենթարկված գյուղում, դեռ գտնվում են տարբեր տրամաչափի զինատեսակներից կրակված փամփուշտներ և արկի բեկորներ: Շենք-շինությունների պատերն էլ կրակահերթի «լուռ վկաներ» են դարձել: Կոթիում գիշերային ժամերի անցուդարձն սկսել է ավելի ապահով լինել փողոցների լուսավորության խնդիրը կարգավորելուց հետո:
Վիվա-ՄՏՍ-ի ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) ջանքերով, մեկ տարի առաջ, գյուղում կառուցվել է լուսադիոդային 37 լուսարձակից բաղկացած՝ փողոցային լուսավորություն համակարգ: Լուսավորվել է շուրջ 1450 մետր երկարությամբ ճանապարհ: Իր ներդրումն է ունեցել նաև Նոյեմբերյանի համայնքապետարանը:
Տարիների գործընկերներն ազդարարել են սահմանապահ այս գյուղում համագործակցության շարունակության մասին:
Վիվա-ՄՏՍ-ի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ այս տարի, Կոթիում 16 կՎտժ դրվածքային հզորությամբ, արևային ֆոտովոլտային նոր կայան կտեղակայվի, որի արտադրած էներգիան թույլ կտա առանց հավելյալ ծախսի, ապահովել խմելու ջրի պոմպի աշխատանքը: Նոր ֆոտովոլտային կայանը կապահովի նաև արդեն իսկ կառուցված՝ 1450 մետր երկարությամբ փողոցային լուսավորություն համակարգի սպառած էլեկտրաէներգիան։
Էներգախնայող, ԼԵԴ համակարգի գործարկմանը և հետագա աշխատանքների ազդարարմանը մասնակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) ծրագրի համակարգող Մարտին Մարալչյանը, Նոյեմբերյան համայնքի ղեկավար Կարեն Աբազյանը, Կոթի բնակավայրի վարչական ղեկավար Ֆելիքս Մելիքյանը և բնակիչներ:
«16 տարի առաջ մենք որոշում կայացրեցինք առաջնորդվել Կորպորոտիվ սոցիալական պատասխանատվության սկզբունքով: Կառավարման այդ մոդելը պահանջում էր սոցիալական ներդրումներ, արժեհամակարգային նոր մոտեցում, վճռականություն և կամք: Գիտեինք, որ ճանապարհը ջանք ու եռանդ է պահանջելու: Գիտեինք, նաև, որ որպես նոր մշակույթ, ժամանակ էր հարկավոր, որպեսզի ԿՍՊ-ն մեծացող ձնագնդի պես տարածում գտնի մեր երկրում: Նման ծրագրերն ու սոցիալական ներդրումները կարևոր արդյունք են տալիս: Մենք շարունակում ենք մեր ծրագրերը և առաջնորդվելու ենք նույն սկզբունքով: Դա մեր հայրենակիցների նկատմամբ հոգատարությունն արտահայտելու և երկրին օգտակար լինելու արդյունավետ ճանապարհ է: Այսօր, առավել քան երբևէ, անհրաժեշտ է նպաստել մեր երկրի զարգացմանը»,-ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Գործընկեր կազմակերպություններն ընթացիկ տարում նախատեսում են ևս մեկ թաղամաս լուսավորել: Գյուղի սահմանին հարող, 600 մետր երկարությամբ այդ հատվածը կարևոր նշանակություն ունի Կոթիի բնակիչների համար։ Կատարված աշխատանքների արդյունքում, համայնքի բյուջեն ավելի արդյունավետ կծախսվի. հնարավոր կլինի տարեկան շուրջ 1 մլն 100 հազար դրամի չափով գումար տնտեսել: Ծրագրում որոշակի ներդրում կունենա նաև համայնքապետարանը։

Viva-MTS: New solar photovoltaic station to be installed in Armenia’s borderline Koti community
Armenia's borderline Koti community has around 38-km-long border, and everyone here realizes the importance of security. In the village, which was occasionally bombed by the enemy, one can easily see bullets fired from different caliber weapons and projectile fragments. The houses and other buildings are the standing witnesses of shelling. But nightlife in Koti has become safer once the street lighting problem was resolved.
With the mutual efforts of Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), a year ago an outdoor lighting system consisting of 37 LED lights was installed in the village. 1450 m street was illuminated as a result. Noyemberyan community contributed to this project as well, Viva-MTS said in a press release.
The partners have announced the continuation of cooperation in this bordering village. This year, a new solar photovoltaic station with a capacity of 16 kWh will be installed in Koti, the produced energy of which will allow the operation of a drinking water pump at no extra cost. The new photovoltaic station will also provide the electricity consumed by the already built 1450-meter-long street lighting system.
Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian, Wildlife and Cultural Heritage Preservation Foundation (FPWC) Program Coordinator Martin Maralchyan, mayor of Noyemberyan Karen Abazyan and administrative governor of Koti community Feliks Melikyan and many people from local population were present at the launching of the energy-saving LED system and the announcement of the further work.
“16 years ago we chose to be guided by the principle of Corporate Social Responsibility. The model of management required social investments, new approaches in the value system, commitment and willpower. We were well aware of the effort and the endurance we would need when choosing the path. We were also aware of the time that would be needed to have the CSR as a new culture grow like a snowball and be widely accepted in our counrty. Programs and social investments like ours are highly effective. We are committed to continue our programs and remain faithful to the same principle. That is a way to show care for our compatriots and to be useful for our country. Today, like never before, we need to act for the country’s development,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
The partner organizations are planning to illuminate another district in the village as well. This is a 600-meter-long bordering section, which has an important role for the security of the community members. As a result of the planted work a considerable amount of expenses in community budget will be saved: based on the initial calculations around 1,1 million AMD will be saved annually, which can be directed to other community development projects. The Koti community council will have its contribution in the project implementation as well.