Ռուսաստանի հետաքրքրությունը նրանում է, որ այնտեղ դադարեն կրակել․ Մարկեդոնովը՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի իրավիճակի մասին
18:29 20/07/2021
«Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հակամարտությունն այդպես էլ պետք է անվանվի՝ հայ-ադրբեջանական հակամարտություն․ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն այս հակամարտության առանցքն էր»,- այս մասին այսօր ասաց Մոսկվայի Միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, քաղաքագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածում վերջին օրերին լարվածության կտրուկ աճի վերաբերյալ քննարկման ժամանակ։
Մարկեդոնովի խոսքով, ուշ խորհրդային, կամ հետխորհրդային պատմությունը դիտելու դեպքում կտեսնեն, որ բռնկումներ եղել են և Նախիջևանի, և Տավուշի ուղղություններում, պայքար եղել է անկլավների շուրջ։
«Լեռնային Ղարաբաղում ստատուս քվոյի փոփոխությունից հետո առաջանում են նոր ուղղություններ: Սահմանները, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից դուրս դեմարկացված, դելիմիտացված չէ։ Բնականաբար, առաջանում է գայթակղություն»,- նշեց Մարկեդոնովը։
Խոսելով իրավիճակին Ռուսաստանի, ՀԱՊԿ-ի արձագանքի մասին՝ Մարկեդոնովն ասաց, որ ՀԱՊԿ-ի հեռացվածությունը նորություն չէ։ ՀԱՊԿ-ի մեջ մտնում են տարբեր երկրներ, որոնք տարբեր մակարդակի հարաբերություններ ունեն Ադրբեջանի հետ։
«Կարծում եմ, նույն Հայաստանին ընդհանրապես հետաքրքիր չէ Ղրղզստանի ու Տաջիկստանի միջև հակամարտության պատմությունը, ու հազիվ թե նա այնտեղ խառնվի, կամ իրավիճակը Բելառուս-Ուկրաինա սահմանին։ ՀԱՊԿ-ն այսպիսի կառույց է, այնպիսին, ինչպիսին կա»,- ընդգծեց Մարկեդոնովը։
Անդրադառնալով Ռուսաստանին ու նրա ձգտումներին՝ քաղաքագետը նշեց, որ այն չի կարող լինել միանշանակ պրոհայկական, կամ պրոադրբեջանական, այս կամ այն երկիրն ունի իր պնդումները։
«Ռուսաստանի հետաքրքրությունը նրանում է, որ այնտեղ դադարեն կրակել, քանի որ որքան շատ կրակեն, այդքան ավելի շատ կլինեն արտաքին տարբեր միջամտությունները, որոնք Ռուսաստանին պետք չեն»,- ընդգծեց Մարկեդոնովը։
Իսկ ինչ վերաբերվում է «միջանցքին», քաղաքագետի խոսքերով, Մոսկվան ասում է, որ  «բոլոր նախկին մոտեցումները, որ  Բաքուն ու Երևանը կգտնեն ինչ-որ կոմպրոմիս, չի աշխատում, եկեք տնտեսության, կոմունիկացիաների ապաշրջափակման միջոցով փորձենք կողմերին ստիպել լինել պրագմատիկ»։
«Սա է Մոսկվայի տրամաբանությունը։ Կարելի՞ է Մոսկվային սրա համար մեղադրել, թե ոչ, միգուցե ինչ-որ մեկը կարող է դա անել ու կանեն, ինչը նորմալ է։ Երկրներից յուրաքանչյուրը, հատկապես ներգրավված սուր հակամարտությունում, ցանկանում է Մոսկվային տեսնել իր կողմում»,-նշեց Մարկեդոնովը։

Российский интерес, чтобы там перестали стрелять – Маркедонов о ситуации на армяно-азербайджанской границе
19:32 20/07/2021
«Конфликт между Арменией и Азербайджаном должен так и называться: армяно-азербайджанский конфликт. Нагорнокарабахский конфликт был фокусом этого конфликта»,- сегодня об этом заявил ведущий научный сотрудник Московского Государствнного института международных отношений, политолог Сергей Маркедонов в ходе обсуждения по резкому росту напряженности на участке Ерасха в последние дни.
По словам Маркедонова, если посмотреть постсоветскую историю, то всплески конфликтности возникали и в нахиджеванском, и в тавушском направлениях, была борьба за анклавы.
«После того, как статус-кво Карабаха был сломан, появляются другие направления. Границы за пределами нагорнокарабахского конфликта недемаркированы, неделимитированы. Естественно, появляется соблазн»,- отметил Маркедонов.
По поводу реакции России, ОДКБ на ситуацию Маркедонов сказал, что отстраненность ОДКБ не новость. В ОДКБ входят разные страны, которые имеют разный уровень отношений с Азербайджаном.
«Той же Армении, думаю, не очень интересна конфликтная история между Киргизией и Таджикистаном, и вряд ли она туда будет вмешиваться, или ситуация на границе Белоруссии и Украины. ОДКБ такая структура, такая, какая есть»,- подчеркнул Маркедонов, добавив, что российское устремление не может быть однозначно проармянским или проазербайджанском, у каждой страны свои претензии.
«Российский интерес, чтобы там перестали стрелять, поскольку чем чаще будут стрелять, тем больше будет разного внешнего вмешательства, которые России не нужны»,- отметил политолог.
Что касается коридора, по словам специалиста, Москва говорит, что «все прежние подходы, что Баку и Ереван когда-то найдут компромисс, не работают. Давайте попробуем с помощью экономики, с помощью разблокировки коммуникаций заставить стороны быть прагматичнее».
Такова логика Москвы. Можно Москву за это осуждать или нет, ну наверное кто-то может это сделать, и сделает, что нормально. Каждая из стран, вовлеченная в остром конфлкт, хочет видеть Москву на своей стороне»,- сказал Маркедонов.