Թբիլիսիի Ցիցիշվիլիի կլինիկայում մահացել է կորոնավիրուսով վարակված նորածինը
Թբիլիսիի Ցիցիշվիլիի կլինիկայում մահացել է շնչառական սարքին միացված կորոնավիրուսով վարակված երկրորդ նորածինը։ Այս մասին, վրացական Առաջին ալիքի հաղորդմամբ, ասել է Ցիցիշվիլիի նոր մանկական կլինիկայի տնօրեն Դավիթ Ռեխվիաշվիլին:
Ըստ Ռեխվիաշվիլիի, երեխան հուլիսի 1-ին ծանր շնչառական անբավարարությամբ Աբխազիայից տեղափոխվել էր Թբիլիսի, և այդ ժամանակվանից միացված էր արհեստական շնչառության սարքին:
«Երեխան, որը մոտ երկու ամսական էր, վարակված է կորոնավիրուսի հնդկական շտամով: Նրա մոտ կովիդ-վարակ էր հաստատվել հունիսի 24-ին: Նա բուժվել է Սոխումիի կլինիկայում և իրավիճակի ծանրացումից հետո տեղափոխվել մեզ մոտ: Կլինիկա մտնելուն պես, հիվանդի վիճակը ծայրաստիճան ծանր էր, մի քանի ժամից իրականացվել էր ինտուբացիա և միացվել արհեստական շնչառության սարքին: Հենց սկզբից ներգրավված էին «Evex»-ի բժշկական խորհուրդը և Վրաստանի բժշկական հասարակությունը: Բուժման և մոնիտորինգի համար օգտագործվել են բոլոր ժամանակակից մեթոդները, բայց երեկ մի ցավալի փաստ տեղի ունեցավ: Գիշերային ժամերին արձանագրվել է հիվանդի մահը: Ուղեկցող և քրոնիկ հիվանդություններ չեն դիտվել: Հետևաբար, հիմնական պատճառը կովիդ-վարակն է, որը հանգեցրել է շնչառական դիստրեսի: Մայրը ապաքինվել է և չի մնում կլինիկայում», – ասել է կլինիկայի տնօրենը։
Ինչ վերաբերում է կլինիկայում գտնվող երրորդ նորածնին, որը վարակված է կորոնավիրուսով, նրա առողջական վիճակը բարելավվել է:

Второй младенец за последнюю неделю умер в Тбилиси от коронавируса
Второй младенец, инфицированный коронавирусом, скончался в Тбилисской детской больнице имени Цицишвили, сообщил директор клиники Давид Рехвиашвили.
По словам Рехвиашвили, 1 июля ребенок был доставлен в Тбилиси из Абхазии с тяжелой дыхательной недостаточностью и с тех пор был подключен к аппарату искусственной вентиляции легких, пишет sputnik-georgia
"У ребенка, которому было около двух месяцев, диагностировали индийский, так называемый дельта штамм. Ковид-инфекция подтвердилась у него 24 июня. Сначала  лечили в Сухуми, а после обострения доставили к нам. При поступлении в клинику состояние пациента было критическим, через несколько часов ему провели интубацию и перевели на аппарат искусственного дыхания", – сказал Рехвиашвили.
Он отметил, что для лечения и наблюдения пациента использовались все современные методы, но ночью младенец скончался.
"Сопутствующих и хронических заболеваний не наблюдалось. Следовательно, основная причина – коронавирус, который привел к развитию респираторной недостаточности. Мать новорожденного выздоровела и выписана из клиники", – сказал Рехвиашвили.
Что касается еще одного ребенка с коронавирусом, которому также около двух месяцев, то его состояние улучшилось.
В начале июля в Тбилисскую детскую больницу имени Цицишвили доставили трех маленьких детей, инфицированных коронавирусом. Это первые случаи в Грузии, когда младенцев пришлось подключать к ИВЛ. Один из них скончался 16 июля, ребенок заболел, когда ему было всего пять дней.