Ադրբեջանը ձգտում է պարտադրել Հայաստանին փաստաթղթեր դեռևս հաղթածի և ուժեղի դիրքերից. Արմեն Պետրոսյան
«Պարզապես Ադրբեջանն անում է այն, ինչը Հայաստանը չարեց սեփական հաղթանակից՝ 1994թ.-ից հետո. կապիտալիզացնում է իր հաղթանակը։
Չհասնելով Հայաստանում տևական ներքաղաքական ճգնաժամի, անգամ քաղաքացիական պատերազմի սցենարի առարկայացմանը՝ արդեն հետընտրական շրջանում Ադրբեջանի իշխանություններն ձգտելու են համակողմանի՝ ռազմական, քաղաքական, մարդասիրական առավելագույն ճնշումների շանտաժի միջոցով հնարավորինս արագ հասնել իրենց առջև դրված խնդիրների լուծմանը։
Դրանցից կարևորագույնն են՝
1. «Համոզել» Հայաստանին և միջազգային հանրությանը, թե իբր արցախյան հիմնախնդիրը լուծված է. ասել է թե, չանել այն, ինչ արեց Հայաստանը՝ ընկղմվելով ապարդյուն բանակցային գործընթացում։
2. Հնարավորինս արագ ստանալ «Զանգեզուրի միջանցքը» սեփական պատկերացրած տրամաբանությամբ, ձևաչափով(երկաթգիծ, ավտոճանապարհ միաժամանակ), աշխարհագրական սահմաններով, իրավական կարգավոիճակով։ Չպետք է մոռանալ, որ այս խնդիրը, բացի համաթյուրքական նշանակությունից, նաև պատերազմի ավարտից հետո դեռևս օդերում սավառնող Ալիևի համար վերածվել է անձնական խնդրի, հերթական խաղադրույքի։
3. Հնարավորինս հապճեպ նախաձեռնել սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացները և նաև դրանց արդյունքներն ամրագրել հաշտության պայմանագրի միջոցով։
4. Եվ այլն...
Ի՞նչ է պետք անել Հայաստանին՝ միանշանակորեն չտրվել սադրանքներին և տուրք չտալ ադրբեջանաթյուրքական շանտաժին։ Հնարավորինս ժամանակ ձգել, քանի դեռ հետպատերազմական «քառյակ ձևափափը» (#Ռուսաստան-#Թուրքիա-#Ադրբեջան-#Հայաստան) չի ընդլայնվել՝ հօգուտ Հայաստանի։
Այդ նպատակով անհրաժեշտ է օրակարգ մղել և սկզբունքային դիրքորոշում որդեգրել մարդասիրական խնդիրների, սահմանախախտումների վերացման հարցերի հետ կապված, առաջնային հարթություն բերել Արցախի հիմնախնդիրը։ Սրանք այն հարցերն են, որոնց կարգավորումը հնարավորություն է ընձեռում այլ դերակատարների՝ գործընթացներին ներգրավվելու համար։
Ադրբեջանը քաջ գիտակցում է վերջին միտումները, աշխարհաքաղաքական նոր իրողություններն ու հնարավոր զարգացումները, այդ իսկ պատճառով էլ հնարավորինս ձգտում է պարտադրել Հայաստանին փաստաթղթեր դեռևս հաղթածի և ուժեղի դիրքերից»։

Армен Петросян: Азербайджан пытается навязать Армении документы – пока еще с позиции победителя и сильного
Востоковед Армен Петросян на своей странице в социальной сети Facebook написал:
«Азербайджан просто делает то, чего не сделала Армения после своей победы – после 1994 года: капитализирует свою победу.
Не добившись длительного внутриполитического кризиса в Армении, даже предметизации сценария гражданской войны – уже в поствыборный период, власти Азербайджана будут стремиться как можно скорее добиться решения поставленных перед собой задач – путем всестороннего шантажа, военного, политического и гуманитарного давления.
Наиболее важными из них являются:
1. «Убедить» Армению и международное сообщество в том, будто проблема Арцаха решена, то есть не делать того, что сделала Армения, погрузившись в бесплодный переговорный процесс.
2. Как можно скорее получить «Зангезурский коридор» в соответствии с представляемыми им же логикой, форматом (железная дорога, автодорога одновременно), географическими границами, правовым статусом. Нельзя забывать, что этот вопрос, помимо его пантюркского значения, превратился также в личную проблему, очередную ставку для Алиева, который все еще витает в облаках после окончания войны.
3. Как можно скорее инициировать процессы демаркации и делимитации и зафиксировать их результаты посредством мирного договора.
4. И так далее...
Что следует делать Армении? Однозначно не поддаваться провокациям, азербайджано-турецкому шантажу. Как можно дольше оттягивать время, пока послевоенный «формат-квартет» (# Россия- # Турция- # Азербайджан- # Армения) не расширится – в пользу Армении.
С этой целью необходимо внести в повестку и занять принципиальную позицию по гуманитарным вопросам, устранению нарушений границ, выдвинуть на первый план проблему Арцаха. Это вопросы, урегулирование которых предоставляет возможность другим акторам для вовлечения в процессы.
Азербайджан прекрасно осознает последние тенденции, новые геополитические реалии и возможное развитие событий, по этой причине пытается навязать Армении документы – пока еще с позиции победителя и сильного».