Էրդողան. Թուրքիան պատրաստ է վերահսկել Քաբուլի օդանավակայանը, եթե ստանա ԱՄՆ աջակցությունը
Թուրքիան պատրաստ է ստանձնել Քաբուլի օդանավակայանի կառավարումը՝ պայմանով, որ ԱՄՆ-ն անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերի: Այս մասին երեքշաբթի հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը` ինքնահռչակ Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետություն (ՀԿԹՀ) կատարած այցի ժամանակ: Այս մասին գրում է Tass-ը։
«Աֆղանստանում և տարածաշրջանում նոր դարաշրջան է լուսանում, ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի հետ մեկտեղ կանգնած է Թուրքիան: Ներկայումս ԱՄՆ-ն որոշում է կայացրել Աֆղանստանից զորքերը դուրս բերելու մասին, և նրանք ցանկանում են, որ Քաբուլի օդանավակայանը շարունակի գործել: Մենք դա դրական ենք ընդունում, և, իհարկե, ունենք ԱՄՆ-ին մի շարք պայմաններ ինչպես դիվանագիտական հարաբերություններում, այնպես էլ նյութատեխնիկական ապահովման ոլորտում: Եթե մեզ անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերեն, մենք կմտածենք Քաբուլի օդանավակայանի կառավարումը ստանձնելու մասին», - ասել է Էրդողանը։
Էրդողանը նաև հայտարարել է Աֆղանստանում տիրող իրավիճակը «Թալիբան» արմատական շարժման հետ քննարկելու իր մտադրությունների մասին։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի՝ Աֆղանստանում ԱՄՆ զինված ուժերի գործողության ավարտի և զորքերը դուրս բերելու մասին հայտարարությունից հետո երկրում իրավիճակը կտրուկ վատացավ: Ինչպես հաղորդվել է հուլիսի 13-ին Պենտագոնում, Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերի դուրսբերումն ավարտվել է ավելի քան 95% -ով: Դրան զուգահեռ, «Թալիբան» շարժմանը, ըստ նրա ներկայացուցիչների, հաջողվեց վերահսկողություն հաստատել հանրապետության տարածքի 85% -ի վրա, ներառյալ հինգ երկրների՝ Իրանի, Չինաստանի, Պակիստանի, Տաջիկստանի և Թուրքմենստանի հետ սահմանի երկայնքով գտնվող տարածքների:
Մինչդեռ, հուլիսի 13-ին, աֆղանական 1TV հեռուստաալիքը մեջբերեց թալիբների հայտարարությունը, որում ասվում էր, որ պատրաստ են հարձակվել թուրքական ուժերի վրա, եթե նրանք մնան Աֆղանստանում: «Թալիբան»-ը կոչ է արել Թուրքիայի ղեկավարությանը հրաժարվել որոշումից, որը «խնդիրներ է ստեղծում երկու երկրների մահմեդական ժողովուրդների միջև»:

Erdogan: Turkey ready to take control of Kabul airport if it gets support from US
Turkey is ready to take over the management of the Kabul airport, if the United States provides the necessary support, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said on Tuesday during his visit to the self-proclaimed Turkish Republic of Northern Cyprus, TASS reported.
"A new era is beginning in Afghanistan and in the region, with Turkey standing along the United States and NATO. The United States has decided to withdraw its troops from Afghanistan, and it wants Kabul’s airport to continue to operate. We view that in a positive light, and, of course, we have several conditions for the United States both in diplomatic relations and in logistics," he stressed in an interview with the TRT TV channel. "If the necessary support is provided to us, we will think about taking over the management of the Kabul airport."
Erdogan also announced plans to discuss the situation in Afghanistan with the Taliban radical group (outlawed in Russia).
After President Joe Biden’s statement about the completion of the US operation in Afghanistan and plans to withdraw its troops, the situation in that country deteriorated dramatically. On July 13, the Pentagon said that US troop withdrawal from Afghanistan had been more than 95% complete. On the other hand, the Taliban announced that it had been able to gain control of over 85% of the republic’s territory, including areas located along the border with five countries - Iran, China, Pakistan, Tajikistan and Turkmenistan.
Meanwhile, on July 13, the 1TV Afghan television channel cited the Taliban’s statement, which stressed it was ready to attack Turkish forces if they remained on Afghan soil. The Taliban called on the Turkish leadership to abandon the decision, which "creates problems between the Muslim peoples of both countries."