Երևանի քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Վահե Միսակյանի, մերժեց Հայաստանի նախկին վարչապետ Վազգեն Մանուկյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց ստորագրությունը վերացնելու մասին միջնորդությունը։
Խորհրդակցական սենյակից վերադառնալով՝ որոշումը հրապարակեց դատավոր Միսակյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօրվա դատական նիստին պաշտպան Արամ Վարդևանյանը միջնորդություն էր ներկայացրել՝ պահանջելով վերացնել Վազգեն Մանուկյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է սեպտեմբերին։
Հիշեցնենք, որ Վազգեն Մանուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301 հոդվածով (իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը)։

Мера пресечения, избранная в отношении Вазгена Манукяна, останется в силе
Столичный суд общей юрисдикции под представительством судьи Ваге Мисакяна отклонил ходатайство об отмене избранной в отношении бывшего премьер-министра РА Вазгена Манукяна меры пресечения – подписки о невыезде.
Вернувшись из совещательной комнаты, решение зачитал судья Мисакян.
Напомним, что защитники Вазгена Манукяна Арам Вардеванян и Эрик Алексанян представили суду ходатайство об отмене избранной в отношении В. Манукяна меры пресечения – подписки о невыезде.
Следующее судебное заседание назначено на сентябрь.
Напомним, что Вазгену Манукяну выдвинуто обвинение по статье 301 УК РА - Публичные призывы к насильственному захвату государственной власти, насильственному изменению конституционного строя Республики Армения.