«Հայաստան» դաշինքի անդամ, հայտնի բժիշկ Արմեն Չարչյանը դուրս եկավ «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից։
Հիշեցնենք, որ այսօր դատարանը 15 միլիոն դրամ գրավի դիմաց փոխել է պրոֆեսորի խափանման միջոց կալանավորումը։
Լրագրողներին Ա.Չարչյանն ասաց, որ շատ լավ է, հրաշալի է: Իր առողջական վիճակի մասին հարցին ի պատասխան՝ նա նշեց. «Միայն մի բան կարող եմ ասել այդ հարցով. այն ամեն ինչը, այն ահռելի մեծ ճանապարհը, ինչ անցել եմ՝ երկրաշարժ, Արցախյան ազատամարտ, պատերազմ, ծանրագույն աշխատանք, մասնագիտական դպրոցի հիմնում, բժշկական հաստատության ղեկավարում, կորոնավիրուս, էլի պատերազմ, այդ ամեն ինչն իր գինն ունի, դրա գինն է կյանք և առողջություն»:
Պրոֆեսոր Չարչյանը նշեց, որ այս մեկ ամսում, ինչ կալանավորած էր, տուժել են այն քաղաքացիները, որոնց կարող էր օգնություն ցույց տալ, այսինքն՝ մասնագիտական բարձրակարգ օգնություն չի կարողացել ցուցաբերել:
Պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ ընտրողներին կաշառք տալը, ստանալը, ընտրությունների ժամանակ բարեգործության արգելքի խախտումը կամ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելը։

Член альянса «Армения», руководитель медицинского центра «Измирлян» Армен Чарчян покинул уголовно-исполнительное учреждение «Вардашен» министерства юстиции РА.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Ваге Мисакяна сегодня ранее постановил изменить примененную в отношении Армена Чарчяна меру пресечения в виде заключения под стражу и применить в качестве меры пресечения освобождение под залог в размере 15 млн драмов.
А. Чарчян сказал журналистам, что чувствует себя очень хорошо, замечательно.
Отвечая на вопрос о состоянии своего здоровья, он указал. «Я могу сказать только одно по этому поводу. Тот огромный путь, который я прошел – Спитакское землетрясение в Армении 7 декабря 1988 года, Арцахская освободительная война, упорный труд, создание профессиональной школы, управление медицинским учреждением, борьба с коронавирусом, еще одна война – все это имеет свою цену, цена этому – жизнь и здоровье».
Профессор Чарчян отметил, что в течение месяца, когда он был под арестом, пострадали граждане, которым он мог бы помочь, то есть он не смог оказать им качественную профессиональную помощь.
Напомним, профессору Чарчяну предъявлено обвинение по статье 154.2 УК Армении (дача взятки избирателям или получение взятки, нарушение запрета на благотворительность во время выборов или воспрепятствование осуществлению свободной воли избирателя). Армен Чарчян не принимает предъявленного ему обвинения.