«Ցավոք սրտի, արդարությունն այսքան երկար տևեց, քանի որ պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանն իրականում երբեք չպետք է կալանավորված լինել»,- դատարանի որոշումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց հայտնի բժիշկ, «Հայաստան» դաշինքի անդամ Արմեն Չարչյանի պաշտպաններից Արամ Վարդևանյանը:
Հիշեցնենք՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, որոշեց Արմեն Չարչյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանավորումը փոխել և որպես խափանման միջոց ընտրել գրավ և ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Նա ընդգծեց՝ սա մեծ անարդարություն էր, որը տևեց մեկ ամիս, բայց արդարությունն ի վերջո միշտ հաղթում է:
«Դատավոր տիկին Մելիքսեթյանն առաջինն էր, ով կալանավորումը որպես խափաման միջոց բավարարեց: Եկեք նրա վերաբերյալ գնահատական չտամ, ուղղակի հարցրեք ցանկացած երկրորդ փաստաբանի, իրավաբանի՝ ինչ կարծիք ունեն Մելիքսեթյանի արդարադատության որակի վերաբերյալ:
Երկրորդն այս կալանավորումն ամեն կերպ փորձեց պահպանել դատավոր Լուսինե Աբգարյանը: Նրա վերաբերյալ էլ հարցեք, թե քանի ծանր գործով կարողացել է իրականում դատավորին հարիր արդարադատություն իրականացնել:
Հարցրեք դատավոր Միսակյանի՝ որպես դատավորի արդարադատություն իրականացնելու մակարդակի մասին: Այս բանաձևի մեջ ամեն պատասխան կգտնեք»,- ասաց պաշտպանը:
Նա նշեց, որ «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Արմեն Չարչյանը վերցնելու է պատգամավորական իր մանդատը:
Ա. Վարդևանյանն ասաց, որ գրավի չափն է 15 միլիոն դրամ: Գրավի գումարը վճարելուց հետո պարոն Չարչյանն անհապաղ պետք է ազատ արձակվի:
«Պարոն Չարչյանի տրամադրությունն ընտիր է: Իր տրամադրությունն առաջին օրվանից եղել է ընտիր, պահպանվել է այդպես»,- լրագրողներին ասաց Ա. Չարչյանի պաշտպաններից Էրիկ Ալեքսանյանը:

Армен Чарчян возьмет свой депутатский мандат – Арам Вардеванян
«К сожалению, на установление справедливости ушло так много времени, а профессор Армен Чарчян вообще не должен был быть арестован», – заявил в беседе с журналистами у здания суда 21 июля представитель альянса «Армения», адвокат руководителя медицинского центра «Измирлян» Армена Чарчяна – Арам Вардеванян, коснувшись решения суда об освобождении Чарчяна под залог в размере 15 миллионов драмов.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Ваге Мисакяна постановил изменить примененную в отношении Армена Чарчяна меру пресечения в виде заключения под стражу и применить в качестве меры пресечения освобождение под залог и под подписку о невыезде.
Адвокат Вардеванян подчеркнул, что Чарчян столкнулся с большой несправедливостью, которая продлилась месяц, но справедливость, в конце концов, восторжествовала.
«Судья Меликсетян ранее удовлетворила ходатайство об избрании в отношении Чарчяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Воздержусь от оценок относительно ее действий. Просто спросите каждого второго адвоката, юриста, какого мнения придерживается касательно качества правосудия Меликсетян.
Затем арест в виде меры пресечения всячески попыталась сохранить судья Лусине Абгарян. Про нее тоже спросите – в частности, про то, по скольким непростым делам она сумела осуществить подобающее судье правосудие.
Спросите и про уровень осуществления правосудия судьи Ваге Мисакяна. В этой формуле вы найдете ответы на все вопросы», – указал Вардеванян.
Вардеванян также сообщил, что кандидат в депутаты от альянса «Армения» Армен Чарчян возьмет свой депутатский мандат.
В свою очередь, один из адвокатов Чарчяна – Эрик Алексанян – отметил, что у Армена Чарчяна отличное настроение. «Он должен быть освобожден сразу после внесения залога в размере 15 миллионов драмов», – подчеркнул Алексанян.