Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում կբացվի «Ուգո Նեսպոլո. ֆլորիլեջիո» ցուցադրությունը
2021 թվականի հուլիսի 23-ից Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում գործելու է Իտալիայի դեսպանատան հետ համագործակցությամբ կազմակերպված «Ուգո Նեսպոլո. ֆլորիլեջիո» ցուցադրությունը՝ առաջին անգամ Հայաստանում ներկայացնելով յուրահատուկ «ծաղկաքաղ» իտալական արդի արվեստի վառ ներկայացուցչի հարուստ ժառանգությունից: Այս մասին հայտնում են Կենտրոնից:
Ուգո Նեսպոլոն արդի նկարիչ է՝ օժտված Վերածննդի դարաշրջանի հմտություններով. նա միշտ զբաղվել է ուշագրավ հետազոտություններով, որոնք արվեստագետին ստիպել են ուսումնասիրել լեզուների և տարածքների բազմազանությունը: Իրականում, Նեսպոլոյի ստեղծագործական ճանապարհին կա ավանդական գեղանկարչության և քանդակագործության կանոնները նուրբ ձևակերպումներում և արտահայտություններում կասկածի տակ դնելու, վերանայելու և խմբագրելու ցանկություն:
22 աշխատանքից բաղկացած այս ցուցադրությունը ներկայացնում է արվեստագետի բազմակողմանի հետաքրքրությունները թե՛ թեմաների, թե՛ տեխնիկական մոտեցումների տեսանկյունից։
«Ուգո Նեսպոլոյի աշխատանքների «Ֆլորիլեջիո» խորագրով ցուցահանդեսի բացումը 2021 թ.-ին Հայաստանում անցկացվող առաջին միջոցառումն է իտալական մշակութային ծրագրի շրջանակում, որով կարծես նշանավորվում է կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված ճգնաժամի ավարտն ու դեպի նորմալ կյանք դանդաղ վերադարձը»,- նշում է Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Ալֆոնսո դի Ռիզոն։
«Իր բազմամյա գործունեության ընթացքում Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնը ձևավորել է արդյունավետ համագործակցության ավանդույթներ: Մասնավորապես, իտալացի գործընկերների հետ իրականացվել են տարբեր նախագծեր, որոնք հանրության առջև բացել են արդի և ժամանակակից արվեստի աշխարհի նոր հորիզոններ, այդ թվում՝ հայտնի իտալացի արվեստագետ Ուգո Նեսպոլոյի «Ֆլորիլեջիո» ցուցադրության միջոցով»,- մեկնաբանում է ԳԱԿ գործադիր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահագն Մարաբյանը:
«Ուգո Նեսպոլո. ֆլորիլեջիո» ցուցադրությունը գործելու է 2021 թվականի հուլիսի 23-ից հոկտեմբերի 3-ը: Մուտքն ազատ է:

Yerevan’s Cafesjian Center for the Arts to host exhibition of works by Italian artist Ugo Nespolo
Yerevan’s Cafesjian Center for the Arts (CCA), in collaboration with the Italian Embassy in Armenia, announces the opening of the exhibition, Ugo Nespolo: florilegio on July 23 at Sauntsi Davit Garden Gallery, featuring unique anthology of works from the Italian celebrated modernist artist’s versatile oeuvre, CCA said on Wednesday.
Ugo Nespolo is a modern artist with Renaissance skills, practicing a meticulous research that leads him to investigate the plurality of languages and territories. There is, in fact, in his varied path, the desire to question, review and rewrite in the subtle formulations and articulations the traditional rules of painting and sculpture.
This show consisting of 22 pieces highlights the multifaceted interests of the artist, both theme and technique wise.
“With the exhibition of the works by Ugo Nespolo, Florilegio, as the first appointment of the Italian cultural program in Armenia in 2021, we celebrate the slow return to normality that now seems like the end of the pandemic crisis”,- states the Ambassador of Italy in Armenia Alfonso Di Riso.
“During its long-term operations, CCA has established traditions of effective cooperation. Particularly, various projects have been implemented with Italian partners, opening new horizons of modern and contemporary art to the public, including this exhibition, Ugo Nespolo: florilegio,” says Vahagn Marabyan, CCA Acting Executive Director․
Ugo Nespolo: florilegio exhibition will run from July 23 to October 3. The entrance is free of charge.