ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն Լիվերպուլը հանել է Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտների ցուցակից
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն Լիվերպուլ անգլիական նավահանգստային քաղաքը համաշխարհային ժառանգության կարգավիճակից զրկելու մասին որոշում է կայացրել, որը կապված է քաղաքում հսկայական շինարարական նախագծի հետ, այդ թվում` նավահանգստի տարածքում: Այս մասին գրում է dw.com կայքը:
Որոշումն ընդունվել է այսօր Չինաստանի Ֆուչժոուի մշակույթի և արվեստի կենտրոնում գտնվող Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի 44-րդ նստաշրջանում:
Սա 1972 թ. Համաշխարհային մշակութային և բնական ժառանգության պաշտպանության կոնվենցիայի ընդունումից ի վեր երրորդ նման դեպքն է:
Որոշումն ընդունվել է կապված Liverpool Waters կառուցման նախագծի հետ, որը, փորձագետների կարծիքով, էական փոփոխություն կբերի քաղաքի կենտրոնում: Նախաձեռնությունը, մասնավորապես, ներառում է մի շարք բարձրահարկ շենքերի կառուցում: Փորձագետների կարծիքով, այդ նախագիծը հանգեցնի քաղաքի կենտրոնից հյուսիս գտնվող պատմական նավամատույցների լայնածավալ վերակառուցման, որի արդյունքում գոտին կբաժանվի առանձին հատվածների:
Լիվերպուլը Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ էր 2004 թվականից: ՄԱԿ-ում նշել էին, որ քաղաքը կարևոր դեր է ունեցել Բրիտանական կայսրության ընդլայնման գործում, Հյուսիսային Եվրոպայից Ամերիկա գաղթողների մեծ մասի մեկնման կարևոր կետն էր: Քաղաքի պատմական տեսարժան վայրերը ներառում են բազմաթիվ առևտրային, վարչական և հասարակական շենքեր:

Комитет ЮНЕСКО исключил Ливерпуль из списка объектов Всемирного наследия
Комитет Всемирного наследия ЮНЕСКО проголосовал за исключение Ливерпуля из списка объектов Всемирного наследия из-за утраты характеристик, указывающих на универсальную ценность. Об этом пишет РИА Новости
"Комитет Всемирного наследия в ходе своей 44-й сессии, которая проходит в Фучжоу в режиме онлайн, принял решение исключить объект "Ливерпуль – город мореходов и торговцев" (Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии) из списка Всемирного наследия в связи с необратимой утратой характеристик, указывающих на выдающуюся универсальную ценность этого объекта", - говорится в коммюнике ЮНЕСКО.
Ливерпуль был внесен в список Всемирного наследия в 2004 году и в список Всемирного наследия, находящегося под угрозой, в 2012 году из-за опасений в связи с проектом Liverpool Waters. "С тех пор осуществление этого проекта, наряду с другими разработками, продолжилось как на территории объекта, так и в его буферной зоне. Комитет считает, что эти сооружения наносят ущерб подлинности и целостности объекта", - отмечается в пресс-релизе.
В ЮНЕСКО отмечают, что любое исключение из списка Всемирного наследия - это потеря для международного сообщества и для разделяемых на международном уровне ценностей и обязательств в соответствии с Конвенцией о всемирном наследии.
После Долины Эльбы близ Дрездена в Германии и Резервата аравийской антилопы в Омане Ливерпуль стал третьим объектом, утратившим статус Всемирного наследия.