Ի՞նչ է նշանակում փախուստ. ամոթ է, ամոթ. Արթուր Վանեցյան
««Պատիվ ունեմ» դաշինքը պատրաստ չէ համագործակցել այս իշխանությունների հետ։ Մենք հստակ լինելու ենք  ընդդիմադիր ուժ»,- Հանրային ՀԸ եթերում Պետրոս Ղազարյանի հետ հարցազրույցում ասել է «Պատիվ ունեմ» դաշինքի առաջնորդ, «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը:
Դիտարկմանը՝ ԵԽԽՎ-ում, Եվրոպայի խորհրդում ընդդիմություն-իշխանությունը պետք է իրար հետ համագործակցեն և աշխատեն, Ա. Վանեցյանը նշել է. «Եթե հարցը կվերաբերի  Հայաստանի պետական կամ ազգային շահի առաջմղմանը, այո, պատրաստ ենք համագործակցել բոլորի հետ, ոչ միայն իշխանությունների, առհասարակ՝ քաղաքական բոլոր ուժերի հետ»:
Նա նշել է, որ միանշանակ «Պատիվ ունեմ», «Հայաստան» դաշինքները գործելու են ընդդիմադիր դաշտում և լինելու են բնական դաշնակիցներ:
Խոսելով պատերազմի ընթացքում «Հայրենիք» զորախմբի գտնվելու վայրի, մասնավորապես  անդրաառնալով թեմային, թե՞ փախել է «Հայրենիք» զորախումբը արցախյան պատերազմից, թե՞ ոչ,  Արթուր Վանեցյանն ասել է.  «Դա իմ համար, իրոք, շատ ցավոտ թեմա է: Դա իրականության հետ որևէ աղերս չունի: «Հայրենիք» զորախմբի միակ մեղավորությունն է, որ չենք զոհվել: Մենք եղել ենք ամենաթեժ կետերում, մարտնչել ենք ամենաթեժ վայրերում, արել ենք ամեն ինչ և վերջին օրը, երբ եղավ հայտնի հայտարարության ստորագրումը, ես գնացել եմ ՊԲ հրամանատար Միքայել Արզումանյանի մոտ և ասել եմ՝ մենք ուրիշ առաջադրանք ունե՞նք, ասել է՝ ոչ, և վերադարձել ենք Հայաստան, Վարդենիսում հանձնել ենք բոլոր զենքերը, որոնք ստացել էին ՊՆ-ից և վերադարձել ենք Երևան:
Ի՞նչ է նշանակում փախուստ: Ամոթ է, ամոթ»:
Անդրադառնալով հուլիսի 20-ին նույն հաղորդման ժամանակ 1996-2008 թվականներին ընդհատումներով ՀՀ պաշտպանության նախարարի թիկունքի գծով տեղակալ աշխատած Գուրգեն (Գագիկ) Մելքոնյանի արած հայտարարություններին, Ա. Վանեցյանը նախ նշել է, որ  այդ մարդը Հայաստանի ԶՈւ-ի ամենամեծ թալանն իրականացնողի համբավ ունի. «Մարդ, ով ունի բազմաթիվ հանքեր, Անապայում հյուրանոց, ռեստորաններ, դղյակներ՝ ըստ շրջանառվող լուրերի: Թող մի հատ ստուգեն, ապօրինի հարստացման մասին շատ են սկսել խոսել:
Ձեր եթերում ասել է՝ որտեղ են սահմանը պահել:
Մենք եղել ենք Արցախի ՊԲ հրամանատարի ուղիղ ենթակայության ներքո, մեզ ուղարկել են տարբեր ամենադժվար վայրերը, որտեղից ադրբեջանցիները մտնում էին, ինչ-որ մի բան լինում էր, մեզ ուղարկում էին, այսպես ասենք, որպես հատուկ ջոկատ: Նոյեմբերի 5-ին Արայիկ Հարությունյանի խնդրանքով գնացել ենք Ասկերանի շրջանի Շոշ գյուղ, ասում էր՝ մարդ չկա, այդտեղ պետք է պահել, այդ կողմից ադրբեջանցիներն առաջ են գալիս: Գնացել և մինչև վերջին վայրկյանը մնացել ենք Շոշ գյուղում մեր դիրքերում և մինչև այսօր այդ դիրքերը, և Շոշ գյուղը գտնվում են հայկական վերահսկողության տակ:
Իսկ որտե՞ղ է եղել այդ Գագիկ Մելքոնյանը, ո՞ր դիրքերն է պահել պատերազմի ժամանակ: Իմ ունեցած տեղեկություններով՝ Քելբաջարում է եղել, հիմա որտե՞ղ է Քելբաջարը, ո՞ւմ վերահսկողության ներքո է: Մենք ենք փախե՞լ, մենք ենք հանձնե՞լ, թե՞ ինքը»:
Արթուր Վանեցյանը հայտնել է, որ զրպարտության համար հայց է ներկայացվել դատարան Գագիկ Մելքոնյանի դեմ, համոզված է՝ կարճ ժամանակ անց հենց այս հաղորդման ժամանակ նա պետք է հերքի նույն ծավալով, ինչ խոսել է:
«Այպսես կոչված փախուստի հարցը հերքվել է  գլխավոր դատախազության, գլխավոր շտաբի, ՊԲ-ի, ՀՔԾ-ի, քննչական կոմիտեի, ԱԱԾ-ի, տարբեր գեներալների, պատերազմի մասնակիցների կողմից, հերքի է ժողովուրդ, ուղղակի ամոթ է»,- ասել է «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավարը:

Артур Ванецян: «Что значит бегство? Стыдно, просто стыдно»
«Блок «Честь имею» не готов сотрудничать с этими властями. Мы четко будем оппозиционной силой», – заявил лидер блока «Честь имею», председатель партии «Родина», бывший директор СНБ Армении Артур Ванецян в интервью Петросу Казаряну на Общественном телевидении.
На замечание, что в ПАСЕ, в Совете Европы оппозиция и власть должны сотрудничать друг с другом, работать вместе, А. Ванецян указал: «Если речь будет идти о продвижении государственных или национальных интересов Армении, то да, мы готовы сотрудничать со всеми, не только с властями, но и со всеми политическими силами в целом».
Он отметил, что блоки «Честь имею» и «Армения» однозначно будут действовать на оппозиционном поле, будут естественными союзниками.
Говоря о местонахождении отряда партии «Родина» во время войны, в частности касаясь темы, бежал отряд «Родина» с арцахской войны или нет, Артур Ванецян сказал: «Для меня это, действительно, очень болезненная тема. Она не имеет ничего общего с реальностью. Единственная вина отряда «Родина» в том, что мы не погибли. Мы были в самых горячих точках, мы сражались в самых горячих местах, мы делали все и в последний день, когда было подписано известное заявление, я отправился к командующему Армией обороны Арцаха Микаелу Арзуманяну, спросил, если ли у нас другая задача. Он ответил отрицательно, и мы вернулись в Армению, сдали в Варденисе все оружие, которое получили от министерства обороны, вернулись в Ереван.
Что значит бегство? Стыдно, просто стыдно».
Коснувшись сделанных в ходе этой же передачи заявлений работавшего в 1996-2008 годах – с перерывами – заместителем министра обороны РА по тылу Гургена (Гагика) Мелконяна, Ванецян сперва отметил, что этот человек имеет репутацию совершившего самое масштабное хищение в Вооруженных силах Армении.
«Человек, у которого, по муссируемым сведениям, множество месторождений, гостиница в Анапе, рестораны, замки. Пусть проверят, в последнее время много говорят о незаконном обогащении.
У вас в эфире он вопрошал, где мы защищали границу.
Мы находились в непосредственном подчинении командующего Армией обороны Арцаха, нас отправляли в самые разные непростые места, откуда прорывались азербайджанцы, что-то случилось и нас отправляли, мы были, так сказать, отрядом специального назначения. 5 ноября по просьбе Араика Арутюняна мы отправились в село Шош Аскеранского района. Он сказал – там нет людей, нужно пресечь продвижение азербайджанцев там. Отправились туда, до последней секунды оставались на своих позициях в селе Шош, до сегодняшнего дня эти позиции, село Шош находятся под контролем армянской стороны.
А где был этот Гагик Мелконян, какие позиции защищал во время войны? По имеющимся у меня сведениям, он был в Карвачаре, где сейчас Карвачар, под чьим контролем? Это мы-то сбежали, сдали или он?»
Артур Ванецян сообщил, что против Гагика Мелконяна был подан иск с требованием опровергнуть клеветнические высказывания и возместить причиненный моральный ущерб.
Ванецян убежден, что вскоре на этой же передаче Мелконян  в полном объеме опровергнет то, что говорил.
«Вопрос о так называемом бегстве был опровергнут Генпрокуратурой, Генеральным штабом, Армией обороны, ССС, Следственным комитетом, Службой национальной безопасности, различными генералами, участниками войны. Хватит уже, народ, просто стыдно», – указал председатель партии «Родина».