Բաթումիում և Քութայիսիում ձերբակալվել է Թուրքիայի հինգ քաղաքացի
Վրաստանի ՆԳՆ աշխատակիցները Քութայիսիի օդանավակայանում և Բաթումի առափնյա քաղաքում բերման են ենթարկել Թուրքիայի հինգ քաղաքացիների: Jnews-ի հաղորդմամբ, նրանցից չորսը Քութայիսիի միջազգային օդանավակայանում՝ անձնագրային հսկողությունն անցնելիս սահմանապահին Ֆրանսիայի քաղաքացու կեղծ ժամանակավոր կացության թույլտվություն են տրամադրել: Մեղադրյալները նախատեսում էին թռչել Քութայիսիից դեպի Միլան: Ձերբակալվածներից ամենաերիտասարդը 19 տարեկան է, ամենամեծը՝ 36:
Հետաքննության արդյունքում պարզվել է, որ Բաթումիում բերման ենթարկված 57-ամյա տղամարդը, որը կազմակերպել է ապօրինի սահմանի հատումը՝ նույնպես Թուրքիայի քաղաքացի է:
Ոստիկանությունը որպես իրեղեն ապացույց առգրավել է կեղծ փաստաթղթերը:
Քրեական գործը հարուցվել է Վրաստանի ՔՕ երեք հոդվածներով. «Մի խումբ անձանց կողմից Վրաստանի պետական սահմանն ապօրինի հատելու փորձ», «Կեղծված փաստաթղթերով միգրանտների կողմից ապօրինի ճանապարհով Վրաստանի պետական սահմանի հատում» և «Կեղծ փաստաթղթերի պատրաստում, վաճառք կամ օգտագործում»:

Грузинские полицейские задержали пять граждан Турции с фальшивыми документамиl
Грузинские полицейские задержали пять граждан Турции в Кутаисском международном аэропорту и в черноморском городе Батуми (АР Аджария), говорится в сообщении на сайте ведомства.
По данным следствия, четыре граждан Турции во время прохождения паспортного контроля в Кутаисском международном аэропорту предъявили пограничнику фальшивый временный вид на жительства гражданина Франции. Обвиняемые планировали вылететь из Кутаиси в направлении Милана. Самому младшему из них 19 лет, а старшему – 36.
Следствие также установило, что организацией незаконного пересечения границы занимался 57-летний мужчина – также гражданин Турции, который находился в Батуми.
Полиция изъяла фальшивые документы в качестве вещественного доказательства.
Уголовное дело возбуждено по трем статьям УК Грузии – "Попытка незаконного пересечения государственной границы Грузии группой лиц", "Незаконная перевозка мигрантов через государственную границу Грузии с использованием поддельных документов" и "Изготовление, сбыт или использование поддельных документов".