Մնալ, պայքարել և աշխատել մեր երկրի համար. Ռոբերտ Քոչարյան
««Հայաստան» դաշինքը 29 մանդատ ունի, բայց պարզ է, որ դաշինքն այդ 29 պատգամավորը չէ։ Խմբակցությունը դա «Հայաստան» դաշինքի ներկայությունն է խորհրդարանում։ Ես դուրս չեմ գալիս «Հայաստան» դաշինքից, մնում եմ այդ դաշիքնի առաջնորդ»,-  Երկիր Մեդիա», «5-րդ ալիք», «Հայկական երկրորդ հեռուստաալիք» հեռուստաընկերություններին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա նշել է, որ իրեն երբեք չի համարել օրենսդիրի մարդ, իր սրտով չէր գնալ ու զբաղվել օրենսդրական գործունեությամբ։
«Այս ընթացքում բազմաթիվ հանդիպումներ եմ ունեցել, ամենից հետաքրքիրն այն է, որ այդ հանդիպումների վերջում մարդիկ ցտեսություն ասելուց ասում էին՝ պարոն նախագահ, մի բան խնդրենք՝ չվերցնեք էլի մանդատը։ Եթե 10-ից 9-ն այդպես են արտահայտվում, հասկանում ես, որ քո մտացածը համընկնում է քո քաղաքական թիմի ճնշող մեծամասնության կարծիքի հետ։ Սա պետք էր  հաշվի առնել և ես հաշվի եմ առել։
Թեկուզ ձեռք կբերեի որոշակի անձեռնմխելիություն, բայց դա երկրորդական է և, կարծում եմ, այս որոշումը ճիշտ է։ Արձագանքից տեսնում եմ, որ այլ կարծիք արտահայտողներ գրեթե չկան»,- ասել է «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդը։
Նա համոզված է՝ պետք է գնալ խորհրդարան ու ունենալով խորհրդարանական երկրորդ խմբակցությունը՝ «Հայաստան» դաշինքը բավական լուրջ գործիքակազմ է ձեռք բերելու քաղաքական պայքարի համար։  Միաժամանակ նշել է, որ որոշակի ժամանակ է  պետք լինելու ամբողջությամբ մարզավիճակի մեջ մտնելու համար։
Պատասխանելով հարցին, որ ընտրություններից հետո Եվրամիությունը հայտարարել է 3 միլիարդ եվրոյի ներդրում է պատրաստում անել Հայստանում 5 տարում, ԱՄՆ-ն էլ 5 միլիոն եվրոյի գրանտ է պատրատսում, ի՞նչ կասեք Արևմուտքի առատաձեռնության մասին, կա՞ն վտանգներ, Ռ. Քոչարյանն ասել է, որ մի շարք ծրագրեր  ուղղված են  երկրի տնտեսական զարգացմանը, ինչը ողջունելի է, բայց կան ծրագրեր, որոնք ոնց որ ունեն քաղաքական երանգներ։
«Տեսնում եմ, որ այստեղ փորձում են դա ներկայացնել որպես հատուկ վերաբերմունք Հայաստանի նկատմամբ։ Ուղղակի համեմատեք այլ երկրների հետ։ Կարծում եմ՝ այստեղ գործում է ավելի շատ հատուկ վերաբերմունք Ռուսաստանի նկատմամբ  հակառակ պատկերով։ Այն երկրները, որոնք ներգրված են  այդ ծրագրերի մեջ, և այդ գումարների շեշտակի աճը, տպավորություն են թողնում, որ այստեղ կա աշխարհաքաղաքական երանգ»,- նշել է ՀՀ երկրորդ նախագահը։
Ռ. Քոչարյանն ասել է, որ Հայաստանը պետք է վերականգնի իր սուբյեկտայնությունը, սակայն դեռ չի տեսում որևէ քայլ ուղղված այդ նպատակին.
«Օրինակ, Սև լճի վերաբերյալ․ Հայաստանում բավական մեծ աղմուկ էր, թե ինչու ՀԱՊԿ-ը, Ռուսաստանը չեն միջամտում այդ խնդրին։ Երբ մեր երկրում Հայաստանի պաշտոնյան ուղղակի հայտարարում է՝ Սև լճի 30 տոկոսի համար հո պատերազմ չենք սկսելու, հիմա, եթե երկրի ղեկավարն այդպես է մտածում, ինչու պետք է այլ կերպ մտածի ՀԱՊԿ-ը կամ Ռուսաստանը, որոնք Սև լճի մասին չեն էլ լսել։
Հիմա ինչու եք այդ խնդիրը գցում ՀԱՊԿ-ի կամ Ռուսաստանի գրպանը։
Ի դեպ, երբ խոսում են տարածքային ամբողջականության մասին, չեն խոսում տարածքային ամբողջականության ինչ-որ տոկոսի մասին՝ եթե 5 տոկոսով է խախտվել, նորմալ է, կամ 1 տոկոսով է, նորմալ է: Կամ կա, կամ չկա, կամ դու կաս քո տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու գործում, քո սուբյեկտայնությունը հստակ դրսևորելու  գործում, կամ չկաս:
Դու հայտարարում ես՝ պատրաստ չես ոչինչ անել, բայց նաև ուրիշին ասում եք՝ եկեք, իմ տեղն արեք: Ուղղակի աբսուրդ է, նման դրսևորումներով երբեք միջազգային հարաբերություններում դու հարգանքի նշույլ էլ չես ունենա, պրոտոկոլային կբարևեն, կընդունեն, կժպտան, բայց քո մասին այլ կերպ կմտածեն»:
ՀՀ երկրորդ նախագահի խոսքով՝ պետք է մնալ ու պայքարել երկրի համար, երկրի ապագայի համար։
«Դա նույնն է՝ պայքարես քո ընտանիքի, երեխաների, թոռնիկների համար։ Իհարկե, պետք է պայքարենք, կառուցենք այնպիսի երկիր, որտեղ և ապրելու ցանկություն ենք ունենալու, և որով մենք հպարտանալու ենք։
Այսօր, ցավոք, հպարտանալու առանձնապես բան չկա, բայց մեր ձեռքում է։ Եթե բոլոր կարող, մտածող մարդիկ այս վիճակից ելնելով պլանավորեն երկիրը լքել, ապա մենք երբեք հրապուրիչ երկիր չենք ունենալու։

Роберт Кочарян: Нужно остаться, бороться и работать ради нашей страны
«У альянса «Армения» 29 мандатов в Национальном Собрании, но ясно, что альянс – не просто 29 депутатов. Фракция – это присутствие в парламенте альянса «Армения». Я не выхожу из альянса «Армения», я остаюсь его лидером», – заявил 21 июля второй президент Армении в интервью телекомпаниям «Еркир Медиа», «5-й канал» и «Армянский второй телеканал».
Он отметил, что никогда не считал себя человеком законодательной власти, ему никогда не было по душе заниматься законодательной деятельностью.
«За это время у меня было много встреч, самое интересное, что в конце этих встреч люди, прощаясь, говорили: господин президент, одна просьба – не забирайте мандат. Если так говорят 9 из 10, то понимаешь, что твои мысли совпадают с мнением подавляющего большинства твоей политической команды. Это надо было учитывать, и я учел.
Хотя я бы и получил некоторую неприкосновенность, но это вторично. И я считаю принятое решение правильным. Из реакции я вижу, что людей, выражающих иное мнение, почти нет», – сказал лидер альянса «Армения».
Он убежден, что нужно идти в парламент, и, имея вторую парламентскую фракцию, альянс «Армения» получит достаточно серьезный инструментарий для политической борьбы. При этом он отметил: на то, чтобы полностью прийти в форму, потребуется некоторое время.
«Мы рядом с вами и подтверждаем готовность предоставить Армении финансовый пакет в размере 2,6 млрд. евро, чтобы содействовать приоритетам Армении - это инфраструктура, цифровая повестка, климат, транспорт, демократические реформы», – сказал председатель Европейского совета Шарль Мишель в Ереване в субботу, 17 июля. Агентство США по международному развитию выделит грант в размере $5 млн на «продвижение демократии» в молодежной среде Армении, сообщило информагентство RT со ссылкой на описание гранта.
В этой связи Роберту Кочаряну был задан следующий вопрос: Что вы можете сказать о щедрости Запада, есть ли риски?
Кочарян указал, что ряд программ направлен на экономическое развитие страны, что можно только приветствовать, но есть программы, которые, кажется, имеют политические оттенки.
«Я вижу, что здесь делается попытка представить это как особое отношение к Армении. Просто сравните с другими странами. Считаю, здесь налицо особое отношение к России, с противоположной картиной. Вовлеченные в эти программы страны и резкий рост выделяемых сумм создают впечатление, что здесь есть геополитический оттенок», – указал он.
По его словам, мы должны восстановить свою субъектность, но до сих пор не видит какого-либо шага, сделанного в этом направлении.
«Например, по поводу Черного озера в стране был большой переполох в связи с тем, почему ОДКБ и Россия не вмешиваются в эту проблему. Когда в Армении должностное лицо заявляет просто, что мы не начнем войну из-за 30% Черного озера, если так считает глава страны, почему ОДКБ и Россия, которые даже не слышали о Черном озере, должны думать иначе?
А почему вы подбрасываете эту проблему в карман ОДКБ или России?
Кстати, когда говорят о территориальной целостности, не говорят о каком-то проценте: мол, если нарушили на 5%, то это нормально… Либо есть, либо нет этого, ты либо есть в деле защиты своей территориальной целостности, четкого проявления своей субъектности, либо нет тебя.
Ты заявляешь, что не готов что-либо делать, при этом ждешь, что кто-то что-то сделает вместо тебя. Это просто абсурд. С такими подходами в международных отношениях к тебе не будет и крупицы уважения, они поприветствуют тебя по протоколу, примут, улыбнутся, но будут думать о тебе иначе», – отметил Роберт Кочарян.
«Мы должны остаться и бороться за страну, это все равно, что бороться за будущее своей семьи, детей, внуков. Конечно, мы должны бороться, строить страну, в которой у нас будет желание жить, которой мы будем гордиться.
Сегодня, к сожалению, гордиться особо нечем, но все в наших руках. Если все способные люди, думающие люди, исходя из этой ситуации, планируют покинуть страну, у нас никогда не будет привлекательной страны.