Ռուսաստանի քաղաքացին Ադրբեջանում դատապարտվել է՝ արցախյան պատերազմին մասնակցելու համար
Բաքվի դատարանը 10 տարվա ազատազրկման է դատապարտել ռուս Էդուարդ Դուբակովին՝ Ղարաբաղում մարտերին մասնակցելու համար։
Էդուարդ Դուբակովին Ադրբեջանը մեղադրում է 2020 թ. աշնանը Հայաստանի կողմից Ղարաբաղում մարտերին մասնակցելու մեջ։ Դուբակովի դեմ հարուցվել են մի քանի քրեական գործեր «ահաբեկչություն, ահաբեկչության ֆինանսավորում», «հանցավոր համայնքին մասնակցություն» և «Ադրբեջանի պետական սահմանի ապօրինի հատում» հոդվածների ներքո:
Ադրբեջանի իրավապահ մարմինները կարծում են, որ ռուսաստանցին ներգրավվել է Հայաստանի կողմից՝ մասնակցելու ղարաբաղյան մարտերին: Այս մասին գրում է Ria-ն։
«Խիստ ռեժիմի բանտում պատիժը կրելուց հետո, նա հարկադրաբար կարտաքսվի», - ասված է հայտարարության մեջ:
Դուբակովը դատարանում իր վերջին խոսքում հայտարարել է, որ իրեն մեղավոր չի ճանաչում և հավատում է դատավարության արդարությանը:
Հաղորդվում է, որ Դուբակովը, ըստ մեղադրական եզրակացության, «ապօրինի այցելել է Ղարաբաղ, որտեղ մասնակցել է Քարվաճառի շրջանում անցկացվող զորավարժություններին: Այնուհետև հունվարի 14-ին Թուրքիայից ժամանել է Ադրբեջան՝ ահաբեկչական և սադրիչ գործողություններ կատարելու նպատակով, և հատուկ գործողության ընթացքում բերման է ենթարկվել»։

В Азербайджане осудили гражданина РФ  – за участие в войне в Арцахе
Бакинский суд приговорил к 10 годам лишения свободы гражданина России Эдуарда Дубакова, которого в Азербайджане обвиняют в участии в боях в Арцахе осенью 2020 года на стороне Армении, передает РИА Новости.
В отношении Дубакова было возбуждено несколько уголовных дел по статьям "терроризм, финансирование терроризма", "участие в преступном сообществе" и "незаконное пересечение государственной границы Азербайджана". Азербайджанские правоохранители считают, будто россиянин был привлечен Арменией для участия в боях в Арцахе.
"Бакинский суд приговорил гражданина России Эдуарда Дубакова, воевавшего в Карабахе, к 10 годам лишения свободы. После отбытия наказания в тюрьме строгого режима он будет принудительно депортирован", - говорится в сообщении.
В Бакинском суде по тяжким преступлениям Дубаков выступил с последним словом. Подсудимый заявил, что не признает себя виновным и верит в справедливость суда.